אישור כיבוי אש לבתים פרטיים

אישור כיבוי אש לבתים פרטיים

מהו אישור כיבוי אש? מהם סידורי בטיחות אש בבתים פרטיים ומה הם כוללים? מהו תפקידו של יועץ בטיחות אש? כיצד ניתן לקבל היתר בנייה לכיבוי אש בדרך המהירה והבטוחה ביותר?

שריפות עלולות לפרוץ ברגע ובכל מקום . הן מתלקחות בתוך שניות בצורה בלתי צפויה ועלולות לגרום להרס רב, לפציעות ואף לאבדן בנפש. לכן, דרישות כיבוי אש לבית פרטי הן מחמירות וללא סידורי בטיחות אש הנדרשים בחוק לא יתקבל אישור כיבוי אש ולא יתאפשר אכלוס המבנה. על מנת להגן על הבית הפרטי שלכם מפני התלקחות אש, חשוב להכיר את מערכות כיבוי האש השונות ואת הדרך הנכונה ביותר להבטיח כי הבית הפרטי שלכם מוגן בכל עת מפני שריפות. כל מבנה חדש או תוספת של בנייה למבנה קיים דורש אישור מול הרשויות השונות. קבלת היתר בנייה לכיבוי אש, מבטיח את בטיחותם של דיירי הבית ושלמותו. למעשה, על כל מבנה המיועד לצורך מגורים, שימוש ציבורי או פעילות עסקית לעמוד בתקנות האש הקבועות בחוק. היתר בנייה לכיבוי אש מתקבל רק לאחר ביצועה של בדיקה מדוקדקת ומקצועית אותה עורך יועץ לבטיחות אש.

היתר בנייה לכיבוי אש

היתר בנייה לכיבוי אש

היתר בנייה הוא רישיון המוענק על ידי הוועדה לתכנון ובנייה ברשות המקומית אשר בשטחה נבנה הבית הפרטי. בכדי לקבל את היתר הבנייה, חייבים בעלי הבית בהגשת מסמך מקצועי בו מפורטים כל השינויים הנערכים במבנה, פרטי האדריכל האחראי לתכניות ומעורבותם של מהנדסים. בנוסף יש להגיש שרטוט מקצועי של המבנה. היתר בניה לכיבוי אש מוענק רק כאשר מערכות כיבוי האש והציוד הנבחר מכסים בצורה מלאה את הבית כולו ומספקים את כל ההגנה הראויה והיעילה בפני שריפה. כאשר מתגלים ליקויים, מוחזק התיק לצורך אישור סידורי בטיחות אש תוך מתן הערות ודרישה לביצועם של השינויים. רק כאשר מתוקנים הליקויים, מועבר התיק לאישור מחדש לצורך הנפקת אישור כיבוי אש הדרוש לצורך מתן היתר בנייה.

דרישות כיבוי אש לצורך אכלוס המבנה

טופס 4 הוא טופס אכלוס בניין הקובע כי הקבלן אשר בנה את המבנה עמד בדרישות שהוצבו לו על ידי הרשות המקומית, הרשות הארצית לכבאות והצלה, חברת החשמל, תאגיד המים וחברת הגז. טופס זה כולל את הצהרת הקבלן כי כל עבודות התכנון אכן בוצעו במבנה בצורה ראויה וכי המבנה אכן ראוי לאכלוס ולמגורים. הטופס נחתם אף על ידי מהנדס הבניה שפיקח על עבודות השלד ובדק כי הוא חזק, אטום  ויציב. אישורו של נציג הכבאות של הרשות המקומית אשר בשטחה מצוי המבנה, חייב להופיע במטרה לקבל אישור סופי ומסירת המבנה לאכלוס. כאשר מדובר על בניית מבנה חדש, יש צורך לקבל אישור בנייה ממוסדות שונים וביניהם הרשות המקומית והרשות הארצית לכבאות והצלה, אישורים אלו נדרשים בין כשמדובר על בית פרטי צמוד קרקע המיועד לצורך מגורים ובין אם מדובר על מבנה לעסקים. על כל מבנה לקבל טופס אכלוס עם סיום הבנייה. הליך קבלת אישור זה מתחיל כבר עם הגשת בקשה להיתר בנייה והוא כולל הגדרות מדויקות הנוגעות לתחום סידורי בטיחות אש במקום וביניהם: מערכות כיבוי אש וציוד כיבוי אש במקום. לתורך כך, חשוב להיעזר בשירותיו של יועץ בטיחות אש מקצועי ומנוסה המלווה אתכם עד לקבלת היתר בנייה לכיבוי אש.

אישור כיבוי אש

טופס 4 הנו טופס אכלוס שאליו חייב להיות מצורף טופס החתום על ידי נציג הכבאות המקומי. טופס אישור כיבוי אש כולל סעיפים שונים בהתאם למבנה וביניהם:

  • דרישות התקנת מערכת גלאי עשן בבניין
  • התקנת גלאי עשן עצמאיים בעלי תו תקן עם סוללה
  • התקנת ארונות כיבוי אש עם ציוד מתאים
  • מיקום מטפים
  • התקנת גלגלון באורך 30 מטרים עם מזנק צמוד

בנוסף לציוד כיבוי האש שעליו להיות מותקן, יש צורך בקבלת אישורים החתומים על ידי גורמים רלוונטיים כשאת כולם יש להגיש לנציג כבאות לצורך אישור סופי על מנת לקבל טופס 4 חתום. על האישורים לכלול תכניות בנייה, תכניות מערכות חשמל, אישור קבלן על שימוש בחומרי בנייה על פי תו תקן, אישור מהנדס חשמל מוסמך על התקנה וחיבור מערכת החשמל ואישור חתום על התקנת קו גז על ידי מתקין מורשה. רק כאשר כל האישורים חתומים, מוגש התיק לנציג הכבאות של הרשות המקומית אשר עורך סיור במבנה וזאת על מנת לוודא כי הקבלן עמד בכל תנאי המערכת. רק כאשר מתקבל אישור מהרשות הארצית לכבאות והצלה, מתכנסת הועדה לקבלת טופס 4 ומשם ממשיך ההליך עד לקבלת תעודה המיוחלת המתירה את הכניסה למבנה ושהייה בו לזמן בלתי מוגבל.

אישור כיבוי אש לבתים פרטיים

על פי תקנה 11 א' על כל בניין המיועד לכל שימוש שהוא בין אם למטרות מסחר, מגורים או תעשייה, להגיש תכנית בטיחות אש לשירות הכבאות וההצלה הכוללת תכנית מערכי בטיחות אש במקום. בתכנית מופיעים בין היתר: כניסות ויציאות מהבניין, סידורי חשמל ותאורה, מיזוג אוויר, מערכות גילוי וכיבוי אש ועוד. על תכנית בטיחות אש אמון יועץ בטיחות אש מקצועי ומנוסה המספק מערך מקיף של כל הדרוש על מנת לקבל היתר בניה לכיבוי אש. יועץ בטיחות אש מוסמך מכיר את כל הגורמים הרלוונטיים ויחסוך לכם בירוקרטיה רבה וכן הרבה כסף. ליועץ בטיחות אש מקצועי היכרות עם כל סוגי המבנים והוא מומחה בהתאמת תכניות בטיחות אש לכל גודל ותכנית של מבנה לכל ייעוד. בנוסף, יועץ בטיחות אש ילווה אתכם עד לקבלת אישור לתכנית מול נציג כבאות אש החל משלב הכנת התכנית ועד לאישורה הסופי ולמעשה מלווה אתכם לאורך כל הדרך עד לקבלת אישור כיבוי אש.

ליאור בטיחות – מלווים אתכם על בטוח

חברת "ליאור בטיחות" מתמחה במתן שירותי ייעוץ לבטיחות בתחומים שונים עבור מפעלים, ארגונים, מוסדות ואנשים פרטיים בכל רחבי הארץ. צוות העובדים שלנו יעניק לכם שירות מהיר, יעיל וללא פשרות במחיר אטרקטיבי. אנו מחויבים לשמירה על סודיות, שקיפות מלאה ועמידה לצד הלקוח בזמן אמת. לחברה יועצי בטיחות אש מקצועיים, מנוסים  ומיומנים. זקוקים לאישור יועץ לבטיחות אש? יועץ בטיחות אש יגיע מטעמנו לכל מקום בו נדרש אישור כיבוי אש, יסקור את התכניות לסידורי בטיחות אש ויוודא כי המבנה עומד בכל דרישות המיגון מפני שריפה. יועץ בטיחות יכין עבורכם תכנית בטיחות אש מקיפה ומפורטת וילווה אתכם עד לקבלת אישור כיבוי אש.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן