אמצעי בטיחות למניעת נפילה מגובה

אמצעי בטיחות למניעת נפילה מגובה

מהי הגדרת "עבודה בגובה"? מהם הפתרונות היעילים להגנה מפני נפילה מגובה? כיצד ציוד מגן אישי מגן על העובד מפני נפילה מגובה? מהם הנושאים הנלמדים במסגרת קורס עבודה בגובה?

סוגי עבודות רבים, טומנים בחובם סכנות לתאונה. תאונות העבודה הרבות ביותר מתרחשות בעקבות נפילה מגובה במסגרת עבודות בנייה, שיפוץ ותחזוקת מבנים, חציבה וכרייה, חקלאות (גדיד תמרים, יערנות), עבודות חשמל ותקשורת ועוד. רוב הפגיעות הנגרמות בעקבות נפילה מגובה הן חמורות ומסתיימות בנכות קשה ובמוות. על פי הסטטיסטיקה, כ-40% מתאונות העבודה הקטלניות הן כתוצאה מנפילה מגובה. תקנות הבטיחות בעבודה מגדירות "עבודה בגובה" ומחייבות את המעסיקים והעובדים בסוג עבודה זה, להשתמש בפתרונות המגנים מפני נפילה מגובה לרבות ציוד מגן אישי וכן לעבור קורס הדרכה בגובה.

ציוד מגן אישי להגנה מנפילה בגובה

הגדרת "עבודה בגובה" על פי החוק

על פי תקנות העבודה, "עבודה בגובה" כוללת כל עבודה על גבי משטח עבודה או עמדת עבודה המצויה בגובה העולה על 2 מטרים, ואשר אינה מצוידת בגידור או במעקה תקני, עבודה המחייבת התכופפות בנטייה של יותר מ-45 מעלות אל מעבר למעקה או גידור של משטח עבודה המצוי בגובה וכן, עבודה על משטחי עבודה של פיגומים ממוכנים, במות מתרוממות ניידות או בתוך סלים להרמת אדם באמצעות עגורן נייד או מלגזה.

הפתרונות להגנה מפני נפילה מגובה

פקודת הבטיחות בעבודה ותקנותיה, מחייבת נקיטת אמצעי בטיחות לצורך הגנה מפני נפילות מגובה במקומות בהם הפרש הגובה בין עמדת העבודה למשטח שמתחתיה, עולה על 2 מטרים. בין הפתרונות האפשריים להגנה מפני נפילה מגובה ניתן למנות:

  • פתרונות המבטלים סיכוני נפילה מגובה (דוגמת ביצוע עבודות על מפלס הקרקע בו מתאפשר לעובדים לעבור ממקום למקום כשרגליהם ניצבות על משטח יציב ומגודר בעל חוזק ומעקות תקניים או גידור תקני להגנה מנפילות על פי פקודת הבטיחות בעבודה )
  • משטחי מגן (פיגומי תפיסה) המותקנים מתחת לעמדת העבודה בהפרש גובה של 1 מטר לכל היותר לצורך בלימת נפילות.
  • רשתות מגן – או יריעות הנפרשות מתחת לעמדות העבודה בהפרשי גובה של עד 6 מטרים להבטחת בלימה "רכה" של הנפילה באופן שימנע גרימת נזק לגוף האדם הנופל.
  • רתמת בטיחות- מולבשת על גוף העובד. רתמות שכאלו כלולות בסוגי מערכות כגון :מערכות לבלימת נפילות, מערכות לגלישה (תלייה) ועוד. מערכות אלו כוללות רתמות בטיחות המוגדרות כציוד מגן אישי (צמ"א) להגנה מפני נפילות מגובה.

חובת שימוש בציוד מגן אישי להגנה מנפילות מגובה על פי החוק

על פי דרישות תקנות הבטיחות לעבודות בנייה ותקנות הבטיחות לעבודה על גגות שבירים ותלולים, חובת השימוש בציוד מגן אישי להגנה מפני נפילות מגובה, תחול כשהשימוש בשאר אמצעי הבטיחות להגנה מנפילות מגובה אינם מעשיים. בנוסף, מחייבות תקנות בטיחות בעבודה (עבודה בגובה), שימוש באחד משני סוגי אמצעי בטיחות בכל מקום בו מתבצעת "עבודה בגובה" על פי הגדרתה בתקנות: רשת מגן לבלימת נפילות (על פי תכנון, הנחיה והשגחה של מהנדס מוסמך) ומערכת צמ"א להגנה מנפילות מגובה. בכל מקרה בו מתבצעת עבודה המוגדרת כעבודה בגובה בו לא נעשה שימוש ברשתות המגן קיימת החובה לשימוש במערכת הצמ"א (ציוד מגן אישי) להגנה מנפילות מגובה.

הדרכת עבודה בגובה

על פי תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) "עבודה בגובה" נחשבת כל עבודה שבגינה עלול העובד ליפול מגובה העולה על 2 מטרים. על כל עובד המוגדר כעובד ב"עבודה בגובה", לעבור קורס הדרכה בגובה הכולל חומר תיאורטי ותרגולים מעשיים. הדרכה בגובה כוללת נושאים כגון :צמ"א, בטיחות בעבודה על גבי סולמות, בטיחות בעבודה מתוך סל הרמה, בטיחות בעבודה על במת הרמה, בטיחות בעבודה על גבי קונסטרוקציה, בטיחות בעבודה בחלל מוקף ועוד. קורס עבודה בגובה נועד בכדי להטמיע בקרב העובדים נהלי עבודה בטוחים. על מעבירי הדרכת עבודה בגובה להיות מוסמכים ובעלי ניסון רב בתחום וללמד נושאים בהתאם להנחיות המפקח הראשי על העבודה. בתום קורס עבודה בגובה, יקבלו העובדים אישור עבודה בגובה התקף לשנתיים.

קורס עבודה בגובה עם המקצוענים של חברת ליאור בטיחות

חברת ליאור בטיחות, מספקת שירותי הדרכה בגובה עבור ארגונים, מוסדות וחברות מהמגזר העסקי והפרטי בכל רחבי הארץ. הדרכת עבודה בגובה של ליאור בטיחות היא מקצועית ויסודית במיוחד ומורכבת מחלק תאורטי הכולל מצגות, סרטונים וניתוח מקרי תאונות ומחלק מעשי הכולל תרגול שימוש בציוד מגן אישי לעבודה בגובה. החברה הוותיקה מתמחה בתחומי הבטיחות והדרכות בטיחות והיא מספקת שירותי ייעוץ בטיחות וכן קורס עבודה בגובה עבור מאות לקוחות בישראל. יש לכם צורך בהדרכת גובה? זה הזמן ללכת על בטוח עם המקצוענים של ליאור בטיחות.

הדרכה בגובה

הדרכה בגובה

בעקבות ריבוי התאונות הנגרמות עקב נפילה מגובה, חודדו התקנות לעבודה

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן