עבודה בטוחה

סביבת עבודה בטוחה - זה באחריותך

כל מקום עבודה באשר הוא טומן בחובו סיכונים שונים עבור העובדים בו. מעסיקים רבים אינם מודעים לכך כי מחובתם לפעול למזעור הסיכונים במקום העבודה ולצמצום תאונות העבודה. עפ"י החוק, המעסיק חייב לספק לעובדיו סביבת עבודה בטוחה ומוגנת ותנאים אופטימליים הכוללים שיטות עבודה נכונות ואמצעי מיגון וזהירות שונים. כמו כן על המעסיק להדריך את העובדים בנוגע לסיכונים הקיימים במקום העבודה. ככל שהסיכונים במקום העבודה חמורים יותר כן גוברת מידת אחריותו של המעסיק והוא אף חשוף לתביעה במקרה שעובד נפגע במקום העבודה. מינוי נאמני בטיחות וממונה בטיחות בעבודה וקיום הדרכות בטיחות הם הדרכים היעילות ביותר ליצור סביבת עבודה בטוחה ובריאה ולהטמיע דרכי עבודה נכונות.

סביבת עבודה בטוחה

ממונה בטיחות

כל מקום עבודה המעסיק חמישים עובדים ומעלה, עליו למנות ממונה בטיחות. באתר בניה חובה זו חלה על מעביד המעסיק מאה עובדים ומעלה בו זמנית. תפקידו של ממונה הבטיחות הוא לייעץ למעביד בכל הנוגע לחוקים, תקנות ותקנים הקשורים לבטיחות. בנוסף עליו לסייע למעביד בניהול הבטיחות, תכנון הנדסת האנוש והבריאות התעסוקתית של העובדים. על ממונה הבטיחות לקדם תודעה בקרב העובדים בנוגע לבטיחותם ובריאותם בסביבת העבודה.

בין תפקידיו של ממונה הבטיחות:

 • לדרוש הנהגת סדרי בטיחות וגיהות תעסוקתית נאותים במקום העבודה.
 • לנסח ולפרסם הוראות בטיחות וגיהות, לעדכנן ולוודא את יישומן.
 • להטמיע את ההוראות והתקנות של ארגון הפיקוח על העבודה.
 • לוודא הכנתה של תוכנית בטיחות ועדכונה כנדרש בתקנות וכן את יישומן של הוראות התוכנית.
 • לוודא קיומה של תוכנית ושגרת תרגילים למצבי חירום.
 • לאתר מפגעי בטיחות וגיהות במקום העבודה וליידע את המעביד על אודותיהם.
 • לוודא סימון של ציוד, חומרים ותהליכי עבודה מסוכנים וקיומם של שלטי הדרכה בנוגע לשימוש בצמ"א.
 • לוודא כי מתבצע מעקב בנוגע לתקינותם של התקני הבטיחות והגיהות, צמ"א, כלי עבודה וציוד החייב בבדיקות תקופתיות.
 •  לקיים חקירת תאונות עבודה ומחלות מקצוע במקום העבודה ולהפיק לקחים מאירועים אלה. בנוסף, לוודא קיומה של הדרכת עובדים בנוגע ללקחי האירועים הללו.
 • לוודא ביצוע ניטור סביבתי במקומות שבהם החוק מחייב זאת.

ממונה הבטיחות רשאי להיכנס לכל מקום שמועסקים בו עובדים כדי לבדוק את סידורי הבטיחות והגיהות וכן לנקוט את כל הפעולות הנדרשות לצורך מילוי תפקידו. בנוסף הוא רשאי להורות על הפסקת העבודה כאשר נשקפת סכנה מיידית לחייו של עובד או לבריאותו, ועליו לדווח על כך מיידית למעביד.

נאמני בטיחות

נאמני בטיחות הם נציגי עובדים שתפקידם לפעול לשיפור הבטיחות במקום העבודה. על הנאמנים להיות בעלי ותק במפעל ובמקצוע וכן בעלי ערנות והבנה בנוגע לבטיחות בעבודה. חובותיהם וסמכויותיהם של נאמני הבטיחות הם כדלהלן:

 • לבחון את תנאי הבטיחות והגיהות במקום העבודה ולנקוט פעולות למען שיפורם.
 • להדריך את העובדים ולייעץ להם בכל הנוגע לשיפור הבטיחות והגיהות.
 • להילוות למפקח עבודה בביקוריו במקום העבודה.
 • ליידע את המעביד על כל ליקוי בתחום הבטיחות והגיהות שקיים במקום העבודה.

על המעסיק לתת לנאמני הבטיחות הקלות נאותות לצורך מילוי תפקידם ולעודד אותם בפעילותם. בנוסף עליו לנקוט אמצעים מתאימים לתיקון ליקויים שנאמני הבטיחות דיווחו לו על אודותיהם. המעסיק אינו רשאי לפגוע בתנאי עבודתם של נאמני הבטיחות או לפטרם בשל פעילותם כנאמנים.

הדרכות בטיחות

עפ"י תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (מסירת מידע והדרכת עובדים), על המעסיק לקיים הדרכת בטיחות לעובדים לפחות אחת לשנה. בנוסף עליו לוודא כי כל העובדים הבינו את הסיכונים הרלוונטיים לעבודתם וכי הם בקיאים דיים בנושאי ההדרכה.

את הדרכת הבטיחות רשאי להעביר אך ורק אדם שהינו בעל הסמכה לכך מטעם המפקח הראשי על העבודה במשרד העבודה. לרוב מדובר באיש מקצוע בתחום הבטיחות, כגון יועץ בטיחות או ממונה בטיחות בעבודה. בסיום הדרכת הבטיחות מקבל כל עובד תעודה המעידה כי השתתף בהדרכה ועבר אותה בהצלחה.

הדרכת הבטיחות כוללת בין היתר את הנושאים הבאים:

אופייה המדויק של ההדרכה מותאם לדרישות הלקוח ולמאפיינים של מקום העבודה.

המומחיות שלנו - הרווח שלכם

חברת "ליאור בטיחות" מעניקה שירות מקצועי בכל תחומי הבטיחות בעבודה. צוות העובדים של החברה כולל ממוני בטיחות מקצועיים ומהנדסים המתמחים במתן שירותים ופתרונות בתחום ההנדסה והבטיחות. החברה מעניקה פתרונות חכמים ויצירתיים לכל בעיה ובקשה, תוך הצבת סטנדרטים גבוהים ומקצועיות חסרת פשרות ותוך הקפדה על יעילות ויושרה. מאות לקוחות מכל רחבי הארץ הבוחרים בחברת "ליאור בטיחות" פעם אחר פעם הם ההוכחה כי החברה היא מהמובילות והמבוקשות בתחומה. זקוקים לשירותי ממונה בטיחות או הדרכות בטיחות? המומחים שלנו יגיעו עד אליכם ויעניקו לכם את השירות הטוב והיעיל ביותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “עבודה בטוחה”

 1. כנאמן בטיחות בעבודה שלי יכול להעיד שלנאמני בטיחות יש חשיבות עצומה בנושא של הבטיחות בעבודה. חשוב כמובן גם שהמעסיק יתן להם יד חופשית לפעול בשביל לקדם את הבטיחות בעבודה כי בלי תמיכה של המעסיק קשה לפעול.

  1. ליאור מקדש

   אכן, מעסיק שדואג לבטיחות העובדים שלו רואה בנאמני הבטיחות שותפים שלו ומבין שההצלחה שלהם היא למעשה ההצלחה שלו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן