התאמת ציוד מגן אישי לסיכונים בעבודה

מקומות עבודה רבים טומנים בחובם סכנות עבור העובדים בהם. על מנת לצמצם למינימום את האפשרות לפגיעה כלשהיא, יש בראש ובראשונה לטפל במקור הסיכון או לכל הפחות להפחית את הסיכונים למינימום האפשרי. על מנת להיות בטוחים שהמקסימום האפשרי נעשה על מנת להגן על העובדים בכל זמן ובכל מקום, יש להקפיד על שימוש באמצעים כגון ביגוד וציוד מגן אישי הכוללים מסיכה, משקפי מגן, כפפות, נעלי בטיחות, ביגוד ועוד. כל מפעל וסוג עבודה, דורש מיגון אחר ולכן, חשוב להקפיד על התאמת ציוד המגן האישי לאופי הסיכון ולסוג העבודה.

ציוד מגן אישי בעבודה

ציוד מגן אישי, מקסימום הגנה בכל רגע

חובתו של המעסיק בכל מקום עבודה היא צמצום הסיכונים במקום העבודה ודאגה לחיי העובדים שלו. לשם כך, חשוב לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו על מנת לבטל את הסיכון או להגן על העובד בכל מקום בו יש חשש לסיכון. ביגוד וציוד מגן אישי הם הדרך הטובה ביותר המוכחת על מנת לאפשר לעובד לבצע את עבודתו בצורה הבטוחה ביותר למרות הסיכונים הקיימים. ביגוד וציוד מגן אישי מגנים על העובדים מפני סיכונים רבים ומסוגי פגיעות רבות הן מידיים (תאונה) והן פגיעות לאורך זמן (מחלות מקצוע). הגנה מתאימה מפחיתה את הסיכון לתאונות עבודה ומחלות מקצוע רבות. ציוד מגן אישי מונע תאונות וממזער מחלות מקצוע במקומות עבודה שונים.

תקנות בטיחות בעבודה להגנה על העובדים מפני כל סיכון

על פי תקנות הבטיחות בעבודה (ציוד מגן אישי 1997) הוא  ציוד הנועד לשימוש אישי של אדם בעבודה בדרך של לבישה, הרכבה, חבישה או נשיאה אשר תוכנן במיוחד להגנתו מפני סיכון העלול לפגוע בבטיחותו או בריאותו. ביגוד וציוד מגן אישי חשוב לבחור בצורה המתאימה לתנאים הספציפיים במקום העבודה ועליו להיות מתאים לטמפרטורה, לקרינת חום, חוזק תהודה, אבק, לחות, סוגי חומרים מסוכנים, רמות חומרים מסוכנים בעבודה ועוד. על ביגוד וציוד מגן אישי להיות נוח להסרה ולא מסורבל ועליו לאפשר התנהלות גם בעת חירום.

הדרכת עובדים לחשיבותם של ביגוד וציוד מגן אישי

כשמדובר על ביגוד וציוד מגן אישי, ניתנת חשיבות רבה להדרכה הנוגעת לחובת השימוש בציוד מגן אישי. חשוב להדריך את העובדים אודות חשיבות השימוש בציוד מגן אישי ובאופן השימוש בו. על פי תקנות ארגון הפיקוח על העבודה על המעסיק מוטלת חובה למסור מידע עדכני על סיכונים הקיימים במקום העבודה ועליו לדאוג כי תועברנה הדרכות הכוללות תרגולים. הדרכת בטיחות חשובה במיוחד על מנת ליצור מודעות לסיכונים, הבנת הסיכונים הטמונים במקום העבודה, הקניית תחושה ממשית של פגיעה אפשרית, הקטנת ההתנגדות האישית לשימוש בציוד, הקטנת התנגדות קבוצתית ללבישת הציוד, יעילות השימוש בציוד המיגון, הבנת אחריות העובד ועוד. על ההדרכה להיות יעילה ולהיות מועברת בצורה מוחשית כולל תרגול וריענון תקופתיים אודות תאונות אשר אירעו במפעלים ובמקומות עבודה דומים וגם אירועים של "כמעט תאונה". על ההדרכה לכלול הדרכה אישית לכל עובד והתאמת הציוד לעובדים.

חובת העובד ללבישת ציוד מגן

על פי תקנות הבטיחות בעבודה (ציוד מגן אישי) עובד שקיבל ציוד מגן אישי חייב לעשות בו שימוש בהתאם לייעודו, לשמור על תקינותו ולהחזירו למעביד במידה והתגלה בו פגם.

הגנת פנים ועיניים

ציוד מגן אישי המיועד להגנת פנים ועיניים בעת עבודה בסביבה ובה סיכונים כולל משקפי מגן נגד סיכונים מכניים, משקפי מגן נגד סיכונים כימיים, משקפי מגן נגד סיכוני קרינה, מכירות פנים ומסיכות ריתוך עם או בלי קסדת מגן. עבודות רבות דורשות הגנה על כל הפנים לדוגמא: עבודה ליד מכונות המפזרות שבבים או גיצים, עבודה ליד מכונות לעיבוד עץ ועוד. אמצעי מגן המשמשים הגנת פנים במשולב עם הגנת העיניים: מגני פנים , מסיכות ריתוך ומצנפות מגן.

הגנת הידיים

הידיים הם כלי עבודה יעיל ויצירתי. עם זאת הידיים הם עדינות, רגישות ופגיעות מאוד. סיכונים רבים אורבים להן בזמן עבודה מסוגים שונים. לידיים עלולים להיגרם חתכים, דקירות, שריטות ועוד. עור הידיים רגיש מאוד לכוויות מחום ומקור. הידיים אף רגישות לחומרים כימיים ועוד. בתקנות הבטיחות בעבודה (ציוד מגן אישי) מפורטים תהליכים בהם יש להגן על כפות הידיים בעת ביצוע עבודות שונות כגון ריתוך, ניסור, טיפול בחומצות, טיפול בחומרים ביולוגיים, טיפול בחומרים חמים מאוד או קרים מאוד, עבודה בתנאי קור קיצוניים, עבודה במתקנים חשמליים (מיתקן חי), ניקוי וחיתוך עצמות בעלי חיים ועוד. סוגי הציוד הנדרש להגנה על הידיים תלוי במגע הנדרש בין הידיים לחפץ או ההליך המהווים מקור פוטנציאלי לסיכון.

אמצעי הגנת ידיים

בין האמצעים המסייעים להגנה על ידיים מפני פגיעות: כפפות המשמשות להגנה מפני פגיעות מכניות, פגיעות של גורמים כימיים, פיסיקליים או ביולוגיים, כפפות בידוד לחשמלאים, כפפות בידוד מפני חום וקור, מגני אצבעות ידיים, כפפות מסריג מתכת ועוד. הכפפות ממוינות על פי ייעודן: כפפות לעבודה קלה, כפפות עמידות בשחיקה, כפפות אנטי סטטיות, כפפות דוחות מים, כפפות בעלות חוזק מגני, כפפות עמידות בפני חיתוך, כפפות עמידות בפני טמפרטורות גבוהות, כפפות עמידות בפני חומרים כימיים, כפפות לעבודות חשמל ועוד.

הגנת גוף

בנוסף להיותם בגדים שתפקידם לכסות את הגוף, בגדי עבודה מתוכננים לשמש הגנה מפני לכלוך, פגיעות מכניות קלות וסיכונים שונים. על בגדי עבודה להיות עשויים מאריג נוח שאינו גורם לגירוי בעור. רצוי ללבוש את בגדי העבודה כביגוד יומיומי המשמש לעבודה, לשמור על תקינותם ולכבסם באופן סדיר. אין להשתמש בבגדים דליקים ליד אש גלויה או אזור חם מאוד. במקומות בהם על העובד לבלוט בעיקר באזורים בהם קיימת תנועת רכבים, על בגדי העבודה להיות בעלי צבעים בולטים. באתרי עבודה בהם מתבצעת עבודה בקרבת מכונות יש להימנע מלבישת חגורות, כיסים חיצוניים ועל הסגירה של בגדי העבודה להיות קלה.

סוגי ציוד מגן הדרושים לצורך הגנת גוף

בזמן העבודה במקומות שונים, חשוף גוף העובד לסיכונים רבים ומגוונים על פי אופי העבודה. לכן, חשוב להשתמש בביגוד מגן המספק הגנת גוף המצמצם נזקים ומונע סיכונים. על פי תקנות הבטיחות בעבודה (ציוד מגן אישי), סוגי ציוד מגן המשמשים לשם הגנת גוף כוללים: סינרים להגנה מפני פגיעות מכניות, פיסיקליות, חום וקור, ביגוד להגנה מפני קרינה וזיהום רדיואקטיבי, קרינה בלתי מייננת, ביגוד מגן חסין אש, סרבל בטיחות ועוד.

הגנת רגליים

הניסיון מלמד כי קיימים סיכונים רבים הנוגעים לרגליו של העובד. מהירך עד לאצבעות הרגליים. בין הסיכונים העיקריים לרגליים הם: נפילת חפץ כבד עליהם, החלקה על כתם שמן או מים, מעידה כתוצאה מחפץ כלשהוא, פגיעה מחדירת עצם חד ברגל, התחשמלות, פגיעה הנובעת מחדירת נוזלים כימיקליים צורבים לתוך הנעל, פגיעה מחום או קור קיצוניים, פגיעות מנתזים לוהטים, פגיעות ארגונומיות בגלל עמידה ממושכת, הליכה ממושכת או נעל לא מתאימה. הנעל היא אמצעי המגן העיקרי המשמש להגנה על הרגליים אך אי נעל המסוגלת להעניק פתרון כולל ולכן נעליים שונות משמשות הגנת רגליים מפני סיכונים שונים.

כל נעל וההגנה שלה

נעליים שונות משמשות הגנת רגליים מפני סיכונים שונים. עם השנים, נמצאו פתרונות לשם הגנת רגליים בסוגי עבודות שונים ביניהן : נעליים למניעת חדירת עצמים חדים, נעליים עם סוליה מבודדת חשמל, נעליים מונעות החלקה ועוד. על פי תקנות הבטיחות בעבודה (ציוד מגן אישי 1997) הגנת רגליים דרושה בסוגי עבודות שונים הכוללות בין היתר: הקמת מבני מתכת ועבודות הקשורות לכך, עבודות בנייה הנדסית, הנחת צנרת תעשייתית , עבודה באתרי אחסון של חומרי בניה, עבודה במכרות ומחצבות, ייצור ועיבוד מוצרי זכוכית, עבודות שינוע ואחסון, בניית אניות, כריתת  עצים, עבודה בתנאי חום או קור קיצוניים, הפעלת טרקטור והפעלת ציוד מכני, עבודה בכל מקום עם סכנת החלקה, עבודה במטבחים, בתי מטבחיים ועוד. נעליים נבדלות זו מזו בסוג החומר, המבנה הפנימי שלהם ועוד.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן