חוות דעת משפטית

חוות דעת משפטית היא שם כולל לחוות דעת של איש מקצוע מומחה, המוגשת לבית המשפט. בחוות הדעת מציג המומחה את עמדתו בנוגע לנושא מסוים. חוות דעת משפטית יכולה להינתן ע"י משפטנים, אקטוארים, מומחי בטיחות, מהנדסים, רואי חשבון וכיו"ב, וכן על ידי בעלי מקצוע שונים, כגון קבלני בניין, שרברבים ועוד. לרוב מגישים את חוות הדעת לביהמ"ש כאשר בין שני הצדדים מתגלעת מחלוקת בעניין מקצועי כלשהו. איש מקצוע הבקיא באותו תחום יכול להכריע במחלוקת באופן האובייקטיבי ביותר.

חשוב מאוד שחוות הדעת המשפטית תהיה ניטרלית לחלוטין. רק כך יוכל ביהמ"ש להסתמך עליה ובהתאם לתכניה לתת את פסק הדין. במקרה שביהמ"ש אינו משוכנע שחוות הדעת מספקת או ניטרלית הוא ממנה עד מומחה מטעמו שיגיש חוות דעת ניטרלית.

חוות דעת משפטית

מי יכול להעניק שירותי חוות דעת משפטית?

כדי שביהמ"ש יקבל את חוות דעתו של המומחה עליו להיות בעל תת-התמחות בתחום שבו הוא מחווה את דעתו. בנוסף עליו להיות בעל ניסיון עשיר בתחום. חשוב גם שהמומחה יהיה בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת מקצועית, כדי שיידע לכתוב חוות דעת המתאימה ביותר למערכת המשפטית. כמו כן חשוב שהמומחה יהיה בעל ניסיון בהופעה בבית משפט. זאת מכיוון שלעיתים אין די בחוות הדעת הכתובה ועליו למסור גם עדות בע"פ בביהמ"ש.

לחוות דעת משפטית ישנה חשיבות רבה בהכרעת המשפט. למעשה, חוות הדעת עשויה להיות ההבדל הקטן בין הפסד לניצחון במשפט.

סוגי חוות הדעת המשפטיות

חו"ד מקדימה

כאשר אדם מגיש לביהמ"ש תביעה בעניין כלשהו, עליו להוכיח כי הצד השני אכן נושא באשמה. לעיתים חלק מתהליך ההוכחה כולל הצגת חוות דעת של מומחה בתחום שבו עוסקת התביעה. זוהי חוות דעת מקדימה.

חו"ד מומחה מטעם התובע

בדומה לחוות הדעת המקדימה גם את חוות הדעת הזו מגיש הצד התובע. עם זאת את חוות הדעת שאינה מקדימה מוסר המומחה בבית המשפט עצמו, לאוזניו של השופט.

חו"ד מומחה מטעם הנתבע

ברוב המקרים כמובן הצד הנתבע אינו מסכים עם חוות הדעת המשפטית שמגיש הצד התובע. על כן הוא מזמין חוות דעת משפטית משלו. באמצעות חוות הדעת הזו ינסה הנתבע להוכיח לביהמ"ש שחוות הדעת שהגיש התובע מוטעית (לפחות בחלקה).

כאשר שני הצדדים במשפט הציגו חוות דעת משפטית, על השופט להחליט איזו מהן היא הנכונה. לשם כך הוא יזמן מומחה מטעם בית המשפט אשר יסייע לשופט בשלב ההכרעה. במקרים רבים יעדיף השופט לעשות זאת מראש, כדי לחסוך זמן שיפוטי יקר.

אין ספק כי השופטים בביהמ"ש בקיאים דיים ברזי המשפט. עם זאת במחלוקות הנוגעות לענייני תכנון, בנייה, תאונות עבודה וכיו"ב, על השופט להסתמך על חוות דעתו של מומחה בטיחות לצורך גיבוש ההכרעה. חוות דעת מומחה בטיחות כוללת בין היתר תיאור מפורט של נסיבות אירוע הבטיחות הנדון. את התיאור כותב מומחה הבטיחות מנקודת מבט אובייקטיבית ומקצועית. בנוסף כוללת חוות הדעת ניתוח של הכשלים במערכות הבטיחות השונות (ברמת התכנון, הביצוע והתפעול) שהובילו במישרין או בעקיפין לאירוע הבטיחות. עוד כוללת חוות הדעת ניתוח מפורט של האירוע וכן הסברים כיצד אפשר היה למנוע אותו. לחוות הדעת המשפטית מצרף מומחה הבטיחות מגוון מסמכים רלוונטיים, כגון צילומים, שרטוטים, תוכניות ועוד.

הן הצד התובע והן הצד הנתבע דואגים להגיש חוות דעת מומחה בטיחות לביהמ"ש. לעיתים קרובות כדי להכריע בין הצדדים ממנה ביהמ"ש מומחה בטיחות מטעמו. זאת כדי להוציא את הצדק לאור בצורה המיטבית.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “חוות דעת משפטית”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן