חקירת עדים מומחים

חקירת עדים מומחים

מה ההבדל בין עדים "מומחים" לבין עדים "רגילים"? מה תפקידו של עד מומחה במשפט? מדוע חשובה חקירת עדים מומחים במשפט? מי יכול לשמש כעד מומחה ?

לעדים במשפט תפקיד מכריע במשפט האזרחי והפלילי. הם יכולים להיות מוזמנים מצד התביעה, מצד הנתבע או מטעם בית המשפט עצמו. עדים "רגילים" שונים מ"עדים מומחים" כאשר בעוד לעדים "רגילים" יש מידע היכול לשפוך אור על התרחשויות הקשורות במשפט ולתמוך בעמדת אחד הצדדים, לעדים  "מומחים" אין קשר ישיר למקרה והם מזומנים לתת עדות כבעלי מקצוע היכולים  לחוות דעה הנוגעת לאופן ההתנהלות של אחד מהצדדים במשפט. בשעה שלעד רגיל אסור להביע דעה או להסיק מסקנות, עד מומחה מגיע אל המשפט על מנת להציג עמדת איש מקצוע כאשר לדעותיו ומסקנותיו יש משקל מכריע על המשפט. עדים מומחים יכולים להיות רופאים, מהנדסים, פסיכולוגים, מומחי בטיחות ועוד הנשאלים כל אחד בתחום הרלוונטי שלו. כאשר השופטים נתקלים בקושי בהכרעה על סמך העדויות הנשמעות, עשויים הצדדים להסכים לזמן עד נוסף אשר עדותו תיחשב מכריעה. עד כזה הוא "עד מכריע".

עד מומחה בבית משפט

חקירת עדים מומחים במשפט

עדים מומחים או עדים "רגילים", מזומנים על ידי עורכי הדין המייצגים את הצדדים במשפט. בעוד לעד "רגיל" מותר להיות נוכח במשפט רק ברגע עדותו בכדי לוודא כי עדותו לא מושפעת מעדויות קודמות, עדים מומחים רשאים להיות נוכחים באולם בכל זמן. גם בטרם מסירת עדותם. לרוב, הצד עליו נטל ההוכחה, מציג את טיעוניו ראשון ולפיכך מופיעים העדים מטעמו ראשונים. העדים ייחקרו על ידי הגורם שהזמינם להעיד ולאחר מכן, נחקר העד על ידי עורך הדין של הצד השני בחקירה נגדית. לבסוף, רשאי הצד הפותח, לחקור את העד בשנית. לרוב, עדותו של עד מהימן אחד מספיקה על מנת להרים את נטל ההוכחה אך ישנם מקרים בהם יש צורך לאשש את דבריו של העד (במקרים בהם שותף העד לדבר עבירה או כאשר לא הוצגו די ראיות במשפט). בעוד עדים מומחים רגילים להופיע בבית משפט והם רגילים לחקירות ומיומנים בהם עדים "רגילים" מגיעים לחקירות חוששים ונרגשים ביותר.

מיהו עד מומחה?

עד מומחה הוא אדם בעל הכשרה מקצועית בתחומו אשר לחוות דעתו יש חשיבות מכריעה בהליך המשפטי. חוות דעתו של עד מומחה יכולה להיות משמעותית לגבי פסק הדין הניתן במשפט. על עד מומחה להכיר את ההליך המשפטי, לנסח חוות דעת מקצועית ולהיות מוכן לחקירה על חוות הדעת הזו. בנוסף להיותו איש מקצוע בתחומו, על עד מומחה להיות בעל הבנה משפטית העומדת בדרישות המשפט. בין התחומים המבוקשים שבהם נדרשת לרוב חקירת עדים מומחים: רופאים, מהנדסים, שמאים, רופאים, מומחי בטיחות ועוד. עד מומחה מביא לבית המשפט מומחיות בנושא ספציפי הקשור לתביעה משפטית. בניגוד לעד "רגיל", עד "מומחה" מתמקד במשמעותן של העובדות אשר הוצגו לבית המשפט. עד מומחה יכול להופיע הן מצד הנתבע והן מצד התובע. לעיתים, נשכרים שירותי עד מומחה על ידי בית המשפט עצמו. על חוות דעתו של עד מומחה להיות עצמאית וללא תשלום אותו הוא מקבל מהצד ששכר אותו.

חקירת עדים מומחים בתחום הבטיחות

שימוש בעד מומחה נפוץ במיוחד במקרים של תביעות מסוגים מסוימים כגון רשלנות רפואית או מקצועית. כאשר קיימות חוות דעת סותרות, נהוג לזמן עד מומחה לצורך הכרעה. עד מומחה זה,  ימונה בהסכמתם של שני הצדדים ועדותו משמשת במקום חוות הדעת המנוגדות. לחוות דעתו של מומחה בטיחות, קודמת עבודת שטח במסגרתה מנותחים המקרה והנסיבות אשר הובילו לתוצאה הנידונה בבית המשפט. עדותו של עד מומחה בתחום הבטיחות בבית משפט היא למעשה חלקה האחרון של עבודתו. עליו לערוך תחקיר הכולל את שיטות העבודה במקום העבודה, נוהלי גהות ובטיחות במקום ובמקרה של תאונות עבודה, על המומחה לערוך ניתוח מקרה ולאסוף עדויות ומסמכים אשר ישמשו ראיות בבית המשפט כגון : תכניות, שרטוטים, צילומים וממצאים נוספים בשטח. על עד מומחה להציג לבית המשפט הסברים לגבי הסוגיה האם ניתן היה למנוע את המקרה או לאו ובנוסף, עליו להציג ניתוח מפורט אודות פעולות שהתבצעו באופן לא מקצועי ואשר הובילו לתאונה בצורה ישירה או עקיפה, עליו לתאר את נסיבות המקרה בצורה האובייקטיבית והמקצועית ביותר. חוות דעתו של עד מומחה בטיחות יכולה לשפוך אור על נסיבות המקרה ואף לסייע בהחלטת השופטים.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן