כל הדרכים לשמור על בטיחות אש

בטיחות אש

בטיחות אש היא אחד הנושאים החשובים ביותר במקומות עבודה, בתים פרטיים, בנייני מגורים ומשרדים, מוסדות ועוד. מדינת ישראל, מכבי האש, המוסד לבטיחות וגיהות ומכון התקנים התקינו תקנות ותקנים אשר מטרתם למנוע ולמזער פגיעה בחיי אדם וברכוש כתוצאה משרפה. התקנות עוסקות בדרך הנכונה למגן מקומות ציבוריים מפני שרפה, בבטיחות בחשמל ומניעת שרפות חשמל וכן בהתמודדות עם שרפה – הפעלת ציוד מקומי, ציוד לכיבוי, שיטות כיבוי (בידוד, השנקה, קירור ועוד) ופינוי אנשים. בנוסף נקבע כי מתן רישיון לעסקים ואכלוס בניינים יותנה בבדיקה של שירותי כבאות האש.


כיבוי אש - כל שרפה והדרך הנכונה לכבותה

בערה היא התרכבות כימית של חומר עם חמצן היוצרת תהליך של חמצון שבמהלכו משתחררת אנרגיה. לעיתים יכולה התרכבות זו לגרום לעלייה של עשרות ואף אלפי מעלות חום וליצור אש גדולה או פיצוץ, כמו במקרים בהם נשרפות מתכות קלות כגון מגנזיום, ליתיום או אשלגן. שרפה עשויה לפרוץ אך ורק כאשר שלושת גורמי האש – חומר דליק, חמצן וחום – מצויים בעת ובעונה אחת במקום אחד. זהו משולש האש, ומטרתן של כל שיטות הכיבוי היא נטרול של לפחות אחת מצלעות המשולש.

שרפות נבדלות זו מזו במבנה החומר הדליק. שרפת מוצקים הינה שרפה של נייר, עץ, פחם, טקסטיל, גומי ועוד, והיא מכונה "שרפה רגילה". שרפת נוזלים דליקים הינה שרפה של נוזלים כגון בנזין, נפט, סולר, אלכוהול, חומר סיכה, גריז, זפת ועוד. נוזלים אלו מתלקחים במהירות רבה יותר ממוצקים. שרפת חשמל הינה התלקחות של מתקני חשמל, מנועים חשמליים, ממסרים או לוחות חשמל, ושרפת גז היא שרפה של גזים דליקים כגון מימן, פרופן, אצטילן ועוד. שרפה מסוג זה עלולה לגרום להתפוצצות.

כיבוי האש נעשה בהתאם לסוג השרפה. כיבוי שרפת מוצקים הוא הקל ביותר ונעשה על ידי מניעת אספקת החומר הדליק, מניעת חמצן והרחקת מקור החום. שרפה זו תכובה לרוב בשיטת הקירור, באמצעות התזת מים. כיבוי שרפת נוזלים דליקים נעשה בשיטת ההשנקה – בידוד חומר הבערה מהחמצן שבאוויר באמצעות כיסוי שטח השרפה בחומר כיבוי (בדרך כלל  קצף כיבוי בריכוז של6%-3%). בשרפת נוזלים דליקים אין להשתמש במים לצורך כיבוי האש, שכן משקלם הסגולי של המים גדול ממשקלם של מרבים הנוזלים הדליקים, ועל כן המים עלולים לשקוע במיכל ולדחוק את הנוזל הבוער אל מחוץ למיכל. כיבוי שרפת חשמל נעשה גם הוא בשיטת ההשנקה, באמצעות חומרי כיבוי מתאימים: אבקה (בשרפות המתרחשות בשטח פתוח) וגזים אינרטיים (בשרפות המתרחשות במקומות סגורים). כיבוי שרפת גז נעשה גם הוא על ידי השנקה, באמצעות מטפי כיבוי מתאימים. במקרים מסוימים ניתן להשתמש בהזרמת מים לשם התזה על מקור הלהבה או על גוף המיכל לצורך קירורו.

הדרכות כיבוי אש

שרפה ועשן הם אחת מבעיות הבטיחות הגדולות ביותר בתעשייה, במגדלי מגורים, בבנייני משרדים  ובבתים פרטיים. לעיתים עלול להיגרם נזק בלתי הפיך עקב שרפה. עשן השרפה הינו רעיל ורוב הפגיעות המתרחשות עקב שרפה נגרמות משאיפת עשן. בכל מקום עבודה חייב המעסיק לקיים הדרכת אש לעובדיו לפחות אחת לשנה וכן עליו לתרגל עימם כללי התמודדות עם שרפה. הדרכת כיבוי אש מקצועית מעניקה לעובדים ידע בנוגע להתמודדות עם סיכוני אש, ובמהלכה לומדים העובדים כיצד למנוע שרפות וכיצד להתמודד איתן.

הדרכת בטיחות אש כוללת:

נתונים על מקרי שרפות אשר אירעו ברחבי הארץ;

מושגי יסוד בשרפה;

מהות האש, משולש האש (הגורמים לבערת האש) ושיטות הכיבוי הנחוצות;

כללי התמודדות עם שרפה;

הכרת הגורמים המציתים;

סוגי דלקות, התנהגות החום והעשן והתנהגות בזמן דלקה;

מערכות לגילוי של אש ולכיבויה;

ציוד של כיבוי אש (מטפים, עמדות כיבוי, מערכות גילוי אש ועשן, ספרינקלרים);

הפעלת ציוד מגן בזמן שרפה;

תרגול כיבוי אש בעזרת מטפה;

הכרת מצבי חירום וכללי התמודדות עימם;

פינוי אנשים בעת חירום;

בטיחות בחשמל ומניעה של שרפות בחשמל.

מקצוענים גם בתחום הדרכות כיבוי אש

חברת "ליאור בטיחות" מובילה בתחום הדרכות הבטיחות במפעלים וארגונים ברחבי הארץ. החברה מקיימת הדרכות בטיחות אש והדרכות כיבוי אש על ידי מדריכי אש מיומנים ומנוסים אשר הוסמכו על ידי שירותי הכבאות וההצלה. כל ההדרכות מועברות בליווי מצגות איכותיות, סרטים, סרטונים, תרגולים בשטח וכן הבאת דוגמאות אקטואליות. בסיום הדרכת כיבוי אש מטעם חברת "ליאור בטיחות" ניתן למשתתפים אישור העונה על דרישות שירותי הכבאות וההצלה.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן