יועץ בטיחות מוסדות חינוך

עפ"י פקודת הבטיחות בעבודה ופקודת הנזיקין, האחריות על הבטיחות במוסדות החינוך חלה על הרשות המקומית. משרד החינוך הוא שקובע את מדיניות הבטיחות במוסדות החינוך, והוא מנחה את הרשויות המקומיות בעניין. אחת ההנחיות העיקריות של משרד החינוך בנושא הבטיחות הינה קיומם של מבדקי בטיחות במוסדות חינוך. את המבדקים הללו עורך יועץ בטיחות מוסדות חינוך שהינו בעל הסמכה בתחום.

מבדקי הבטיחות בודקים את מצב הבטיחות הפיזית של המוסדות, והם הדרך היעילה ביותר להבטחת שלומם של התלמידים בכל רגע נתון. מבדק הבטיחות מתבצע עפ"י רשימות מבדק שקבע האגף לביטחון, לבטיחות ולשעת חירום במשרד החינוך. המבדק מתפרש על פני כל שטח המוסד, והוא בודק את בטיחותם של החצר, המתקנים, הגדרות והדלתות, החלונות, התאורה, החשמל, בטיחות אש, בטיחות במטבח וכיו"ב. בתום המבדק מגיש עורך המבדק דו"ח בטיחות מסכם לגורמים האחראים על הבטיחות במוסד.

מבדקי בטיחות במוסדות חינוך

מוסדות החינוך שבהם יש לערוך מבדקי בטיחות

 • גני ילדים
 • בתי ספר יסודיים/תיכוניים
 • כפרי נוער
 • פנימיות

שלבי המבדק

כאשר יועץ בטיחות מוסדות חינוך מגיע לקיים מבדק בטיחות במוסד, הוא פועל עפ"י השלבים שלהלן:
 • עריכת סיור ראשוני בשטח;
 • ביצוע מבדק פנימי וחיצוני של מוסד החינוך;
 • איתור ליקויים בטיחותיים ופערים בין התקנים וההנחיות למצב בשטח;
 • הוצאת דו"ח מפורט בנוגע לליקויים שנמצאו והעברתו לידי הנהלת המוסד;
 • בדיקת תיקון הליקויים בשטח;
 • הוצאת אישור בטיחות שנתי למוסד החינוך, חתום על ידי עורך המבדק.

רשימה מנחה למבדקי בטיחות במוסדות חינוך

 הרשימה המנחה למבדקי בטיחות במוסדות חינוך נגזרת הן מחוזר מנכ"ל משרד החינוך לבטיחות והן מסדרת חוקים ותקנות (כגון חוק התכנון והבניה, חוק החשמל, הוראות כיבוי אש והצלה, פקודת הבטיחות בעבודה). הרשימה מבוססת גם על לקחים שהופקו מאירועי בטיחות שאירעו בעבר במוסדות חינוך.

כאשר יועץ בטיחות מוסדות חינוך מקיים מבדק בטיחות בשטח המוסד, הוא מתבסס על הרשימה המנחה. על סמך הרשימה הוא מקיים סקר פיזי של המבנים והחצרות בשטח המוסד, דרכי גישה ומילוט, מעקות בטיחות, מדרגות, חיפויי קיר ורצפה, פתחים (חלונות ודלתות), גדרות ושערים, תחזוקה כללית, מערכות חשמל וגז, מתקני שעשועים וספורט, מעבדות, ציוד לגילוי וכיבוי אש, מטבחים, ציוד חשמלי, מגרשי ספורט, מקלטים ועוד. 

בתום המבדק מגיש יועץ הבטיחות להנהלת המוסד דו"ח המפרט את כל הליקויים שאותרו במהלך המבדק. על עורך המבדק לכלול בדו"ח גם מפגעים שהוא מזהה בזמן אמת ושאינם מפורטים ברשימה המנחה.

סיווג המפגעים לפי קדימויות

עורך המבדק מגדיר את קדימות הטיפול בכל מפגע שאיתר במבדק. ישנן 3 רמות קדימויות:

 • קדימות 0 – מפגע חמור במיוחד, המחייב סגירה מיידית של האזור וטיפול מיידי במפגע. במקרה כזה יש לאסור שימוש ושהייה באזור שבו מצוי המפגע עד לקבלת היתר לכך ממנהל המוסד ויועץ הבטיחות מטעם הבעלות או ממנהל הבטיחות ברשות.
 • קדימות 1 – מפגע בטיחותי המחייב טיפול מיידי.
 • קדימות 2 – ליקוי בטיחותי המחייב טיפול של הרשות המקומית/הבעלות בתוכנית עבודה סדורה.

שירות יועץ בטיחות מוסדות חינוך של חברת "ליאור בטיחות"

"ליאור בטיחות" היא אחת החברות המובילות במשק בתחום הבטיחות. החברה מתמחה במתן שירותי ייעוץ והדרכת עובדים בתחומי הבטיחות. לחברה צוות מקצועי רחב, הכולל ממוני בטיחותיועצי בטיחות, מנהלי עבודה ומהנדסים. הצוות המקצועי שלנו מעניק שירות למאות מפעלים, ארגונים ומוסדות חינוך בכל רחבי הארץ.

"ליאור בטיחות" מתמחה בעריכת מבדקי בטיחות במוסדות חינוך עבור מאות עיריות ומועצות מקומיות ברחבי הארץ. זאת בהתאם לדרישות חוזר מנכ"ל משרד החינוך, חוק התכנון והבניה והוראות כיבוי אש והצלה. מבדק הבטיחות נערך ע"י יועץ בטיחות מוסדות חינוך מנוסה ומקצועי, המלווה את מוסד החינוך לאורך כל הליך הבדיקה ותיקון הליקויים, עד לקבלת אישור הבטיחות.

כמו כן אנו מספקים שירות של מבדקי בטיחות לקייטנות והנפקת אישור בטיחות לקייטנה.

זקוקים למבדק בטיחות לצורך קבלת אישור בטיחות למוסד החינוך? קבעו פגישה עם המומחים של "ליאור בטיחות".

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

בטיחות בהפסקות

בטיחות בהפסקות

יום-יום אנו שולחים את ילדינו למוסדות החינוך. הילדים לומדים ומרחיבים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

12 מחשבות על “יועץ בטיחות מוסדות חינוך”

 1. כאם לילדה בביה"ס אני שמחה לגלות שהמקום עובר מבדקי בטיחות. בהחלט מרגיע קצת…

 2. נשמע שהמבדקים האלה חשובים מאוד לבטיחות בביה"ס, השאלה אם באמת בתי הספר מקפידים לקיים מבדקים כל שנה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן