מסירת מידע והדרכת עובדים

מסירת מידע והדרכת עובדים

מדי שנה מתרחשות בישראל תאונות עבודה רבות במפעלים, אתרי בנייה ומקומות עבודה בכל רחבי הארץ. רבות מהתאונות היו יכולות להימנע לו רק היו העובדים מודעים לסיכונים השונים ונוקטים אמצעי זהירות. תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (מסירת מידע והדרכת עובדים) נועדו לסייע לעובדים לשמור על בטיחותם ובריאותם. בכך הן מסייעות גם למעסיק, שיש לו כמובן אינטרס להגן על עובדיו, שהם המשאב היקר לו ביותר בארגון. הניסיון מוכיח כי מילוי דרישות החוק משפיע ישירות על עקומת הנפגעים מתאונות עבודה ומחלות מקצוע ומסייע להגן על בטיחותם ובריאותם של העובדים.

מסירת מידע והדרכת עובדים

מסירת מידע לעובדים

תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (מסירת מידע והדרכת עובדים) קובעות כי על המעסיק למסור לעובד מידע בנוגע לסיכונים במקום העבודה, ובפרט בתחנת העבודה שבה העובד מועסק. בנוסף עליו למסור לעובד הנחיות כיצד לבצע את תהליכי העבודה בצורה הבטוחה ביותר. עליו לחזור ולחדד את המידע במקרים בהם התקבלו חומרים חדשים או ציוד חדש או שנוצרו תהליכי עבודה חדשים שיש בהם סיכונים עבור העובד.

בנוסף למסירת המידע על המעסיק לקיים הדרכת בטיחות לעובדים ע"י בעל מקצוע מתאים. בהדרכה זו לומדים העובדים כיצד למנוע סיכונים ולהתגונן מפניהם. על המעסיק לוודא כי העובד הבין את נושאי ההדרכה וכי הוא פועל בהתאם.

יש לחזור ולקיים הדרכת בטיחות לעובדים אחת לשנה לפחות. בנוסף, יש לחזור ולהדריך את העובדים בכל פעם שמתעורר צורך בכך: כאשר מתגלים במקום העבודה סיכונים שלא היה ידוע עליהם קודם לכן או כאשר הוכנסו למקום העבודה חומרים, ציוד או תהליכי עבודה חדשים.

העברת תמצית מידע בכתב

על מנת שהעובד יקבל את המידע האמין בדבר הסיכונים הקיימים במקום עבודתו, קבע המחוקק תקנה מיוחדת המחייבת למסור לעובד תמצית מידע בכתב. תמצית מידע זו כוללת את הסיכונים שאליהם חשוף העובד במקום העבודה. תמצית המידע תהיה כתובה בעברית, בערבית ובשפה נוספת שאותה מבינים רוב העובדים. במידה והעובד אינו מבין את השפות הללו יש לדאוג שתוכן התמצית יוסבר לו בע"פ, בשפתו. במידה והעובד החליף תחנת עבודה או תפקיד, על המעסיק למסור לו תמצית מידע חדש, בהתאם.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “מסירת מידע והדרכת עובדים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן