מערכות בטיחות לעבודה בגובה

עובד המבצע עבודה בגובה חשוף לסכנת נפילה. מכיוון שכך עליו לאבטח את עצמו באמצעות מערכת בטיחות לעבודה בגובה. מערכת זו מחברת את העובד אל נקודת עיגון – נקודה יציבה במבנה, או לחילופין אל קו עיגון – נקודת עיגון רציפה, המאפשרת לעובד לנוע לאורך ציר.

ישנם סוגים שונים של מערכות בטיחות לעבודה בגובה. חלקם מונעים לחלוטין את הנפילה וחלקם בולמים את הנפילה מבלי לגרום נזק לעובד. להלן נמנה את הסוגים השונים של מערכות הבטיחות לעבודה בגובה.

מערכות בטיחות לעבודה בגובה

מערכת צירית

מערכת זו מאפשרת לעבוד בבטחה לאורך ציר כלשהו, העשוי מחבל, כבל פלדה או מסילה. על הציר מותקן "עכבר" – אביזר המלווה את העובד בדרכו על הציר ללא הפרעה. במקרה של נפילה נתפס העכבר על הציר ובולם את העובד.

ישנם שני סוגים של מערכות ציריות: מערכת צירית אנכית ומערכת צירית אופקית.

  1. מערכת צירית אנכית – מערכת המאפשרת תנועה אנכית מאובטחת לאורך קו נתון. מערכת זו עשויה להיות זמנית או קבועה. המערכת הזמנית עשויה לרוב מחבל, ואילו המערכת הקבועה עשויה לרוב מכבל פלדה או ממסילה.
  2. מערכת צירית אופקית – מערכת המאבטחת את העובד לאורך ציר אופקי, כגון גג. גם מערכת זו עשויה להיות זמנית או קבועה.

מערכת מרחבית

ישנם שני סוגים של מערכות מרחביות: מערכת מרחבית עם סופג אנרגיה ומערכת מרחבית נגללת.

  1. מערכת מרחבית עם סופג אנרגיה – מערכת זו בנויה מחבל או רצועה, המחוברים לסופג אנרגיה (משכך נפילה). את סופג האנרגיה יש להקפיד לחבר לקצה שבצד הרתמה ולא לקצה שבצד נקודת העיגון.
  2. מערכת מרחבית נגללת – מערכת הכוללת בולם נגלל ("יו-יו"). הבולם מתפקד כמו רצועת בטיחות ברכב – הוא מתקצר ומתארך בהתאם למיקום העובד. יתרונה העיקרי של המערכת הוא שהיא מצמצמת את מרחק הנפילה של העובד למינימום.

המערכת משמשת בעיקר במתאר תעשייתי או אורבני, כגון סולמות קבועים, גגות שבירים, חללים מוקפים וכיו"ב.

מערכת גמישה

בדומה למערכות המרחביות גם המערכות הגמישות כוללות שני סוגים, שהאחד הוא מערכת עם סופג אנרגיה והשני הוא מערכת נגללת. עם זאת במערכות הגמישות ישנה זרוע נוספת, המאפשרת לעובד לנוע לכל הכיוונים. המערכות הגמישות הינן אידיאליות לעבודה על עגורני צריח, קונסטרוקציות, עליות גג ותרנים.

מערכת היקפית

המערכת ההיקפית היא למעשה רשת בטיחות הבולמת בבטחה אדם הנופל לתוכה.

יתרונותיה של המערכת:

  • מגינה על מספר רב של עובדים.
  • מייתרת את הצורך בשימוש בצמ"א (למעט קסדה).
  • מגינה גם מפני נפילת חפצים.
Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

הדרכה בגובה

הדרכה בגובה

בעקבות ריבוי התאונות הנגרמות עקב נפילה מגובה, חודדו התקנות לעבודה

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן