ניטור סביבתי בעבודה

עפ"י הערכות ארגון העבודה הבינלאומי, מדי שנה חולים עשרות מיליוני עובדים במחלות מקצוע. כשני מיליון מהם מתים מן המחלה. סטטיסטית, אלו 24 מקרי מחלה תעסוקתית או חשד למחלה כזו על כל 10,000 עובדים בכל שנה. בישראל, אשר בה מעל ל-3 מיליון עובדים, צפויים לחלות מדי שנה כ-8,000 עובדים במחלות מקצוע. תקנות הבטיחות בעבודה (ניטור סביבתי וניטור ביולוגי של עובדים בגורמים מזיקים), תשע"א-2011 מפרטות את גורמי הסיכון בעבודה המחייבים בדיקה סביבתית תעסוקתית. בבדיקה זו נבדקת רמת החשיפה לגורמים המזיקים במקום העבודה. התקנות מפרטות גם את רמות החשיפה המותרות לגורמים מזיקים שונים העלולים לפגוע בבריאות העובדים.

השינויים בתקנות החדשות בנוגע לניטור סביבתי וניטור ביולוגי

תקנות הבטיחות בעבודה (ניטור סביבתי וניטור ביולוגי של עובדים בגורמים מזיקים), תשע"א-2011 מחליפות את תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (ניטור סביבתי וניטור ביולוגי של עובדים בגורמים מזיקים), תשנ"א-1990. בתקנות החדשות ישנם כמה שינויים מהתקנות הישנות. השינויים העיקריים הם:
 • הוספת חומרים לרשימת הגורמים המזיקים טעוני הניטור;
 • עדכון ערכי החשיפה המותרים וערכי המדדים הביולוגיים;
 • ריכוז כל ערכי החשיפה המותרים;
 • הטלת 2 חובות נוספות על המעסיק:
  1. להפחית את הסיכון לחשיפה לכלל הגורמים המזיקים.
  2. לבצע סקר מקדים לשם הפחתת הסיכון לגורמים מזיקים.

גורמים מזיקים הטעונים ניטור סביבתי

תקנות הבטיחות בעבודה מונות 39 גורמים מזיקים טעוני ניטור, המחייבים בדיקה סביבתית תעסוקתית. בין החומרים הללו: אבץ אוקסיד, אמוניה, חומצה גופרתית, כלור, מנגן, אבק עצים, פחמן שחור ועוד. במקרה שבבדיקה הסביבתית תעסוקתית נמצא כי יש עובד החשוף לגורם מזיק ברמת חשיפה העולה על המותר, יש לבצע בדיקה חוזרת אחת לשנה. במקרה שבבדיקה נמצא כי אין עובד החשוף לגורם מזיק ברמת חשיפה העולה על המותר, יש לקיים בדיקה חוזרת אחת לשנתיים.

אמצעים להפחתת הסיכון לחשיפה לגורמים מזיקים

בתקנות הבטיחות בעבודה ישנה כאמור דרישה להפחית את הסיכון לחשיפה לגורמים מזיקים במקומות העבודה. התקנות מפרטות את האמצעים שעל המעסיק לנקוט כדי להפחית את הסיכון. הדרישה להפחתת הסיכון מתייחסת לכל הגורמים המזיקים (כימיים ופיזיקליים) הנמצאים במקום העבודה, ולא רק לחומרים המפורטים בתקנות. בין האמצעים שעל המעסיק לנקוט:

 • התקנת אמצעי אוורור ויניקה, ניקוז ופליטה מתאימים;
 • התקנת מנדפים יעילים ותחזוקתם;
 • איסוף וסילוק פסולת של הגורמים המזיקים;
 • שימוש בביגוד מתאים להגנה מפני חשיפה;
 • קביעת מקומות מיוחדים לאכילה, שתייה, עישון ומנוחה;
 • קביעת סידורים למצבי חירום, מקלחות ומשטפות עיניים עפ"י הנדרש.

חובת ביצוע סקר מקדים

כאמור, עפ"י תקנות הבטיחות בעבודה חובה לבצע סקר מקדים לצורך קביעת תוכנית לניטור סביבתי תעסוקתי. את הסקר מבצע בודק מעבדתי מוסמך בלבד. הסקר המקדים מהווה את השלב הראשון בהליך ביצוע הבדיקות הסביבתיות, ובמהלכו מאתרים מקורות חשיפה העלולים לפגוע בבריאות העובדים. במסגרת הסקר המקדים נאספים נתונים לגבי סביבת העבודה, תהליכים, חומרים בשימוש, תדירות שימוש, אמצעי מיגון אישי קיימים, אוורור ויניקות, אפשרות לחשיפה עורית וכן תכנון הניטור הסביבתי. הגורמים שאותם יש לבדוק ומספר הדגימות נקבעים עפ"י נתוני הסקר הנאספים וכן עפ"י שיקול הדעת המקצועי של הבודק.

ניטור סביבתי במקום העבודה

תפקידיו של ממונה הבטיחות בכל הנוגע לניטור סביבתי וביולוגי

ממונה בטיחות בעבודה מייעץ למעסיק בכל הנוגע לחוקים, תקנות ותקנים בענייני בטיחות בעבודה. תפקידו לסייע למעסיק בכל הנוגע לבטיחות וגיהות במפעל וכן לקדם את התודעה בנושאים הללו. על ממונה הבטיחות לפעול בין היתר כדלהלן:

 • לוודא קיומן של בדיקות רפואיות שגרתיות לעובדים החשופים לגורמים שלגביהם קיימת דרישה לעריכת בדיקות אלו.
 • לוודא ביצוע בדיקות סביבתיות תעסוקתיות ע"י מעבדה מוסמכת כאשר קיימת דרישה לכך בחוק ובתקנות. עליו לוודא גם כי ממצאי הבדיקות מתועדים וכן להביא לידיעת המעביד את השלכות תוצאות הבדיקות והאמצעים שיש לנקוט בהתאם לתוצאות.
 • לקבוע הסדרים אשר יבטיחו תנאי בטיחות וגיהות נאותים גם בעת העסקת קבלני חוץ.

ללכת על בטוח עם חברת "ליאור בטיחות"

חברת "ליאור בטיחות" מעניקה שירותי ממונה בטיחות, יועץ בטיחות בעבודה, הדרכת עובדים וכיו"ב למקומות עבודה. החברה הוקמה ע"י ליאור מקדש, מומחה לבטיחות בעבודה ובעל ניסיון רב בתחום. לחברה צוות מקצועי רחב הכולל ממוני בטיחות, מנהלי עבודה ומהנדסים, המעניקים שירות למאות לקוחות בכל רחבי הארץ. החברה מעניקה שירות מקצועי, מהיר ויעיל, תוך מתן יחס אישי ותוך הקפדה על שקיפות מלאה ושמירה על סודיות. החברה עומדת לצד לקוחותיה בכל עת. זקוקים לשירותי ממונה בטיחות? זה הזמן ליצור קשר עם חברת "ליאור בטיחות" וליהנות משירות איכותי ומקצועי.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

רפואה תעסוקתית

רפואה תעסוקתית

חשיבותה של רפואה תעסוקתית עובדים רבים חשופים במהלך עבודתם לגורמים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “ניטור סביבתי בעבודה”

  1. ליאור מקדש

   אכן, מדובר בנתונים גבוהים, ועלינו לעשות הכול כדי לצמצם אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן