סקר סיכונים

בכל מקום עבודה באשר הוא חשופים העובדים לסיכונים שונים. סיכונים אלה עשויים להיות סיכונים מכניים, סיכוני חשמל, סיכוני אש, סיכונים כימיים, סיכונים ארגונומיים וכו'. כדי ליצור סביבת עבודה בטוחה ככל האפשר יש לבצע במקום העבודה סקר סיכונים. מטרתו של סקר הסיכונים היא לאתר את הסיכונים השונים הקיימים במקום העבודה, לבחון את ההסתברות להתממשותו של כל סיכון ואת החומרה שלו ולהציע דרכי פעולה לנטרול הסיכונים או להפחתתם. 

מי מבצע את סקר הסיכונים ובאיזו תדירות?

את סקר הסיכונים מבצע אחד מהגורמים האלה:

התדירות שבה יש לבצע סקר סיכונים במקום העבודה תלויה בגורמים הבאים:

 • היקף הציוד ורמת התחזוקה שלו;
 • כמות החומרים המסוכנים וסוגם;
 • מורכבות תהליכי העבודה;
 • היקף הסיכונים;
 • רמת הסיכונים;
 • קצב הסילוק של המפגעים.
סקר סיכונים

שלבי הסקר

 1. זיהוי גורמי הסיכון – איתור של הגורמים המהווים פוטנציאל לפגיעה בעובדים, בציוד או בסביבה.
 2. הערכת סיכונים – קביעת רמת הסיכון של כל אחד מגורמי הסיכון שזוהו בשלב הראשון. קביעה זאת מתבססת על הסבירות להתרחשות הסיכון וחומרת הפגיעה הצפויה.
 3. בקרת סיכונים – פירוט הצעדים שיש לנקוט כדי למזער את הסיכונים או אף לנטרל אותם במידת האפשר.
 4. מעקב ופיקוח – נוהלי מעקב אחר יישום הדרישות שפורטו בשלב 3 ובחינת יעילותן.

הערכת הסיכונים - סיכון קביל וסיכון לא קביל

במסגרת שלב הערכת הסיכונים אנו קובעים כאמור את רמת הסיכון של כל אחד מגורמי הסיכון המצויים במקום העבודה. ישנן שתי רמות של סיכונים: סיכון קביל וסיכון לא קביל. נקודת ההנחה היא שבכל פעילות קיים סיכון כלשהו ועלינו להשלים עם רמה מסוימת של סיכון. סיכון קביל הוא רמת סיכון שאנו מוכנים להשלים עימה. סיכון לא קביל לעומת זאת הוא סיכון שאיננו מוכנים להשלים עימו ועלינו לפעול כדי להפחית אותו ולהביאו לרמת הסיכון הקביל. במידה ואין אפשרות להפחית את רמת הסיכון של פעולה מסוימת ולהביאה לרמת הסיכון הקביל, יש להפסיקה.

רמת הסיכון נקבעת עפ"י תוצאת המכפלה של ההסתברות להתממשות הסיכון ושל חומרת הפגיעה הצפויה. (רמת סיכון = סבירות חומרה.)

סקר סיכונים כחלק מתוכנית לניהול הבטיחות

סקר הסיכונים הוא למעשה חלקה המרכזי של התוכנית לניהול בטיחות. תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (תכנית לניהול הבטיחות) קובעות כי בכל מקום עבודה המעסיק 50 עובדים לפחות ישנה חובה לגבש תוכנית שנתית לניהול הבטיחות. תוכנית זו היא תוכנית שיטתית פרואקטיבית לניהול הבטיחות במקום העבודה. מטרתה למזער סיכונים במקום העבודה ולמנוע התרחשותן של תאונות עבודה ומחלות מקצוע.

התוכנית לניהול בטיחות כוללת בין היתר תיאור של מערך הבטיחות והבריאות התעסוקתית במקום העבודה, תוכנית שנתית להדרכות בטיחות, נוהלי חירום ועוד. חלקה העיקרי של התוכנית הוא כאמור סקר הסיכונים. (דוגמה לתוכנית לניהול בטיחות ראה כאן.)

לבצע סקר סיכונים במקצועיות

חברת "ליאור בטיחות" מספקת שירותי ייעוץ והדרכה במגוון תחומי הבטיחות בעבודה. לחברה ממוני בטיחות מקצועיים ומנוסים ומהנדסים מומחים, המעניקים שירות מקצועי ואיכותי במחיר ללא תחרות. צוות החברה פועל בהתאם לדרישות המחמירות של המוסד לבטיחות ולגיהות, משרד העבודה והרווחה והרשות הארצית לכבאות והצלה.

"ליאור בטיחות" מתמחה בהכנת תוכנית לניהול בטיחות ובעריכת סקר סיכונים לחברות, ארגונים, מפעלים וכיו"ב. ממונה בטיחות מקצועי מטעם "ליאור בטיחות" מגיע למקום העבודה, בוחן את הסיכונים המצויים בו ובהתאם לכך עורך סקר סיכונים מקיף. את ממצאי הסקר הוא מגיש למנהלי החברה ומנהלי העבודה, לצורך הטמעת מסקנותיו.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

סקר סיכונים בעבודה

סקר סיכונים בעבודה

ניהול סיכונים בעבודה (סקר סיכונים) הוא תהליך רב-שלבי מקצועי להערכה ובקרה של סיכונים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

12 מחשבות על “סקר סיכונים”

 1. ממליץ בחום על סקר סיכונים של ליאור בטיחות. סקר יסודי ומקיף והמלצות יעילות למיגור הסיכונים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן