עבודה בגובה באתרי בנייה

עבודה בגובה באתרי בנייה

איזה סוג עבודה נחשב עבודה בגובה? אילו תקנות בטיחות בעבודה נוגעות לעבודה בגובה? אילו סכנות טמונות בעבודה בגובה? מהן הדרכים למנוע סיכונים בעבודה בגובה באתרי בנייה?

בשנים האחרונות אנו עדים לצמיחה מחודשת של ענף הבנייה ובכל רחבי הארץ עובדים מנופים במרץ כדי להוסיף שכונות חדשות בערים. עם ריבוי אתרי הבנייה, עולה גם ריבוי תאונות העבודה. נדמה שלא עובר יום ללא ידיעה על פועל בנייה נוסף שנפל מגובה, נפגע קשה ובמקרים רבים גם איבד את חייו. על פי נתוני משרד העבודה, יותר ממחצית מתאונות העבודה הקטלניות מתרחשות באתרי בנייה. זאת בשל פוטנציאל הסיכון הגבוה הקיים בתחום הבנייה ובנייה הנדסית בשל סביבת עבודה המשתנה באופן מתמיד, עובדה המקשה על התקנת אמצעים הנדסיים המשמשים למניעת סיכונים.  ביצוע עבודות בנייה בהתאם לכללי הבטיחות הנדרשים בתחיקה, בתקינה ובנהלי מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית הן קריטיות לצורך שמירה על הבטיחות בתחום עבודה בגובה באתרי בנייה ולמניעת תאונות עבודה.

עבודה בגובה

תקנות בטיחות בעבודה

תקנות בטיחות בעבודה (עבודות בנייה) התשמ"ח 1988 כוללות הוראות בטיחות בנושאים שונים הקשורים לבטיחות בבנייה ביניהם: החובה למינוי מנהל עבודה לאתר בנייה, הקמת פיגומים, מניעת נפילה מגובה באתר בנייה, עבודה בטוחה עם ציוד ומכונות, עבודות חפירה, עבודות עם ביטומן חם, עבודות הריסה, תנאי תברואה באתר ועוד. תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) מגדירות עבודה בגובה כ"כל עבודה לרבות גישה למקום עבודה שבשלה עלול עובד ליפול לעומק העולה על 2 מטרים ולרבות עבודה המתבצעת מעל משטח עבודה ללא גידור או מעקה תקני, עבודה המצריכה הטיית גוף האדם ביותר מ-45 מעלות מעבר לגדר או מעקה או עבודה המתבצעת מתוך בימה מתרוממת ניידת, סל להרמת אדם או פיגום ממוכן." תקנות אלו מחייבות הכשרה או הדרכת עבודה בגובה המועברת על ידי מדריך מוסמך בתחום.

סיכוני נפילה בשלבי הבנייה הראשונים

עבודות החפירה המאפיינות כל עבודת בנייה, הן בעלות פוטנציאל גבוה לנפילה אל תוך החפירה. חפירה מתבצעת בעת יציקת כלונסאות בניית מקלטים, מחסנים תת קרקעיים וחנייה לרכבים לצורך מניעת קריסת דפנות החפירה, דרוש דיפון של דפנות החפירה. הטמעת חפירות ועבודות עפר בתקנות הבטיחות בעבודה (עבודת בנייה) יכולה למנוע סיכוני נפילה. התקנות מגדירות בין היתר דרישות לגידור החפירה, מרחק מותר לרכבים מהדפנות, מרחק מותר להנחת חומרים וערימות עפר, תליית שילוט ותאורת אזהרה. שלב נוסף בעבודות בנייה כולל הנחת תשתיות כגון צינורות מים, ביוב, חשמל המחייבות חפירת תעלות ושימוש בציוד מכני כבד קרוב לשפת החפירה לצורך הנחת קווים אלו בתעלות. עבודות אלו מגבירות את הסיכון להתמוטטות התעלות ולתאונות קטלניות

עבודה בגובה בשלבי בנייה מתקדמים – בניית השלד, העמודים והקירות

לאחר סיום שלב החפירות והנחת התשתיות, מתחילים שלבים נוספים בעבודה בגובה לרבות בניית השלד, הרצפה, עמודים וקורות בטון תת קרקעיים ועד לגובה פני הקרקע. לשם כך מורכבות לקירות טפסות בגובה של 3-6 מטרים. התקנת הטפסות מתבצעת על ידי עגורן צריח או עגורן נייד המכוון על ידי פועלים המציבים את הטפסה בנקודת יציקת הקירות. אל הטפסות מוזרם בטון לצורך בניית הקירות. שלבי ההתקנה והפירוק של הטפסות המשמשות לצורך יציקת הקירות כוללים סיכונים רבים לנפילה מגובה. על מנת לבצע שלב קריטי זה בצורה בטוחה, חשוב להשתמש במרפסות תלויות בעלות מעקה הממוקם בראש הטפסה עם תמיכות מתאימות וזאת בשל העובדה כי ככל שהבנייה מתקדמת, מתקדמים גם שלבי בניית הקירות והנחת הטפסות וכן מתגברים הסיכונים בעקבות העלייה בגובה לקומות העליונות.

עבודה בגובה באתרי בנייה – פיגומים

ככל שעבודת הבנייה מתקדמת לגובה, צומחים לגובה גם פיגומי זקפים. במידה והפיגום תקני ובנוי בצורה נכונה, המקום לא מוגדר כעבודה בגובה וזאת הודות לגידור התקני. אך כיוון שבעת המעבר בין מפלס למפלס בפיגום, עוברים העובדים דרך סולם, הגידור הקיים אינו מספיק וקיימים מצבים בהם העובדים נאלצים להסיר חלק מהפיגום לצורך הכנסת חומרים אליו. במקרים אלו יש צורך להגדיר עבודה בפיגום זקפים כעבודה לגובה. לכן, דורש הפיקוח כיום מכל העובדים על פיגומים להיות מוסמכים לעבודה בגובה. בנוסף, כל עובד בגובה מחויב להיות מצויד בציוד הבא:

  • קובע מגן תקני הכולל סנטריה למניעת שמיטתו מהראש בעת נפילה
  • נעלי בטיחות נגד החלקה (באתרי בנייה מחויבים העובדים גם בסוליה נגד חדירת מסמרים ועליהם לעמוד בתקן מיוחד)
  • רתמת בטיחות תקינה ותקנית
  • נקודות עיגון או קווי חיים

קורס עבודה בגובה

רוב תאונות העבודה באתרי בנייה קורות בגלל נפילה מגובה. קורס עבודה בגובה מועבר על ידי מדריכים מוסמכים אשר עברו הכשרה מקצועית לצורך כך ותכניו נקבעים בהתאם לתקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) ולצרכיו של המעסיק. מנהלי עבודה באתר, מנהלי פרויקט או הנהלת חברה מחויבים  להעביר את העובדים שלהם קורס עבודה בגובה. בקורס נלמד חומר תאורתי וכן נערכים תרגולים מעשיים. בסיומו, מוסמך העובד למשך שנתיים לעבודה בגובה והוא מקבל תעודה המעידה על כך. כל עובד בגובה מחויב לעבור קורס עבודה בגובה המותאם לסוג העבודה המתבצעת באתר בו הוא עובד לרבות עבודה על סולמות, עבודה על קונסטרוקציות, עבודה בסלי הרמה, עבודה במקום מוקף (ממנו עלולים ליפול לעומק של 2 מטרים או יותר). ללא התעודה המעידה כי עבר קורס עבודה בגובה לא יועסק העובד.

הדרכת עבודה בגובה עם חברת ליאור בטיחות

חברת ליאור בטיחות היא אחת החברות המובילות בתחום ייעוץ והדרכות בטיחות. החברה מספקת שירותי הדרכת עבודה בגובה על ידי המדריכים המקצועיים והמנוסים שלה עבור מאות ארגונים, מוסדות וחברות בכל רחבי הארץ. ההדרכות מורכבות מחלק תאורתי הכולל צפייה במצגות, תמונות וסרטונים תוך ניתוח מקרי תאונות והסקת מסקנות אודות עבודה בטוחה ומניעת תאונות וכן מחלק  מעשי בו לומדים המשתתפים על סוגי ציוד מגן לעבודה בגובה, התאמתם לצורך עבודה על פיגומים, גגות, סולמות, ועוד. כל הדרכה נעשית בהתאמה לאופי העבודה והתכנים נלמדים בהתאם( עבודה על סולמות, עבודה על גגות, עבודה על פיגומים ועוד). בתום הקורס, מקבלים המשתתפים אישור עבודה בגובה המאפשר את העסקתם במקומות גבוהים העולים על שני מטרים.

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן