קורס עבודה בגובה על סולמות

תאונות עבודה הנגרמות בעקבות שימוש בסולם

חלק ניכר ממקרי המוות בתאונות עבודה בענף הבנייה בישראל בשנים האחרונות התרחשו בעקבות נפילה מגובה. חלק מהתאונות הללו התרחשו בעקבות שימוש בסולם. תאונות רבות על סולם נגרמות בשל הטיית גוף חדה, אחיזה שגויה בסולם, הפלת חפץ המביאה לאובדן יציבות הסולם, פגם כלשהו בסולם ועוד. הסיכון לתאונת עבודה בעקבות שימוש בסולם גדל בעקבות עבודה מאומצת כשהעובד עייף, בעקבות אובדן כושר ריכוז או כאשר העובד משתמש לצורך עבודתו בידיים ואינו אוחז באמצעותן בסולם. בנוסף, תאונת עבודה בעקבות שימוש בסולם יכולה להתרחש עקב פגיעה של חפץ באדם הנמצא מתחת לסולם.

חשוב לחדד לעובדים העושים שימוש בסולם את נוהלי העבודה בגובה בכלל ואת נוהלי העבודה על סולמות בפרט כפי שנלמד בקורס עבודה בגובה.

עבודה על סולמות - להיות בטוחים גם בגובה

תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) לשנת 2007 קובעות תנאי שימוש ברורים בסולמות כדי להבטיח שימוש בטוח בהם. בין היתר קובעות התקנות כי על הסולם לעמוד בתקן הישראלי  וכי עליו להיות שלם וללא פגמים. לפני כל שימוש בסולם יש לבדוק את תקינותו. את הסולם יש להציב על גבי בסיס יציב. כמו כן יש להקפיד כי על כל אחד משלבי הסולם יעמוד רק אדם אחד. אין להעמיס על הסולם משקל של מעל 150 ק"ג. בטיפוס על סולם שגובהו מעל שני מטרים על העובד לטפס רק עד לגובה של מטר אחד מתחת לקצהו העליון.  

על פי תקנות הבטיחות בעבודה (עבודות בנייה), באתר בנייה שבו נעשה שימוש בסולם מעץ שגובהו עולה על 2 מטרים, יש לחזק את הסולם באמצעות ברגים או קשירות.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן