בטיחות בעבודה – כיצד היא מושפעת מן התנאים הסביבתיים?

המונח "תנאים סביבתיים" הינו שם כולל לסך התנאים הפיזיקליים השוררים בסביבת העבודה של העובד. לתנאים אלה יש השפעה על איכות העבודה של העובד, וחשוב מכך, על בריאותו. תנאים סביבתיים ירודים עלולים לפגוע בבריאותו של העובד ולגרום לו לנזקים שהם לעיתים בלתי הפיכים. מכיוון שכך, כאשר יועץ בטיחות מבצע סקר סיכונים במקום העבודה, הוא בוחן בין היתר את התנאים הסביבתיים במקום העבודה ואת השפעתם על רמת הבטיחות בעבודה. במידת הצורך הוא מציע דרכים לשיפור התנאים הסביבתיים ושיפור רמת הבטיחות בעבודה.

התנאים הסביבתיים העיקריים המשפיעים על הבטיחות בעבודה הם:

 • תאורה
 • רעש
 • אוורור
 • קרינה
 • עומס חום

להלן נרחיב בנוגע לכל אחד מהתנאים הסביבתיים הללו.

בטיחות בעבודה - השפעת התנאים הסביבתיים

השפעת התאורה על הבטיחות בעבודה

הניסיון שנצבר במקומות עבודה במשך השנים מראה שתאורה טובה משפרת את מצב הרוח של העובד ומגבירה את תפוקת עבודתו. לעומת זאת תאורה לקויה מקשה על הראייה וגורמת למאמץ, וכתוצאה מכך גורמת לעייפות ולכאבי ראש. מכיוון שכך בארה"ב התאורה מהווה את אחד המרכיבים העיקריים בתכנון מקום העבודה. זאת ועוד, במקומות עבודה בארה"ב נוהגים להגביר את רמת התאורה ב-50% מהרמה המומלצת בתקנים.

בישראל אומנם טרם קיימות תקנות לגבי תאורה נכונה, אולם קיים תקן ישראלי (ת"י 8995) המפרט את עוצמת התאורה הנחוצה במקומות עבודה שונים.

כדי לשמור על בטיחות בעבודה ולמנוע פגיעה בבריאות העובדים, חשוב להקפיד על הכללים האלה:

 • יש להגביל את הסִנוור ממקורות אור וממשטחים מחזירי אור.
 • יש להגביל הבהוב.
 • מומלץ לשלב בין תאורה טבעית לתאורה מלאכותית.
 • בנוסף לתאורה הכללית, המאירה בצורה אחידה את כל שטח האולם, יש להתקין גם תאורה מקומית. התאורה המקומית משמשת להגברת התאורה בעמדות עבודה שבהן יש צורך בעוצמת תאורה גבוהה יותר.

השפעת הרעש על הבטיחות בעבודה

חשיפה ממושכת לרעש בעוצמה גבוהה עלולה לפגוע במערכת השמיעה, ובמקרה קיצוני אף לגרום לחירשות. בנוסף, חשיפה לרעש בעוצמה גבוהה עלולה לגרום לבעיות בריאותיות נוספות: עלייה בלחץ הדם, עלייה בקצב פעימות הלב, עייפות, עצבנות ועוד.

כדי לשמור על בטיחות בעבודה ולהגן על העובדים מפני נזקי הרעש, התַקנות מגבילות את משך החשיפה המרבי המותר לרעש, וזאת בהתאם לעוצמת הרעש. כך למשל חשיפה לרעש בעוצמה של 85 דציבל מותרת למשך 8 שעות לכל היותר. ככל שעוצמת הרעש עולה, משך החשיפה המרבי המותר מתקצר. עוצמת הרעש המרבית שמותר להיחשף אליה, עפ"י התקנות, היא 115 דציבל. חשיפה לרעש שעוצמתו גבוהה מ-115 דציבל אסורה למשך כל פרק זמן.

השפעת האוורור על הבטיחות בעבודה

לאוורור נאות בסביבת העבודה ישנה חשיבות רבה בשמירה על בריאותם של העובדים. האוורור מסייע להרחיק חומרים כימיים מזיקים המרחפים באוויר. בנוסף, בחללים סגורים עשויה לחול ירידה ברמת החמצן באוויר, ולכן האוורור חשוב להספקת חמצן לנשימה. במקומות שמבצעים בהם תהליכים חמים (למשל ליד תנורי אפייה), האוורור מסייע גם להורדת הטמפרטורה. מכיוון שכך, כדי לשמור על בטיחות בעבודה ולמנוע פגיעה בבריאות העובדים, חשוב להקפיד על אוורור נאות במקום העבודה.

השפעת הקרינה על הבטיחות בעבודה

ישנם 2 סוגים של קרינה: קרינה מייננת וקרינה לא מייננת.

קרינה מייננת

קרינה מייננת היא קרינה שבמהלכה משתחררים אלקטרונים מהאטום. כתוצאה מכך הופכת מולקולה רגילה, שאינה פעילה מבחינה כימית, למולקולה פעילה. קרינה מייננת נמצאת בשימוש ביישומים תעשייתיים רבים, כגון גלאי עשן, חיישני מדידה, רדיוגרפיה ועוד.

חשיפה לקרינה מייננת עלולה להזיק לבריאות: היא עלולה לגרום להתפתחות של גידולים סרטניים ואף לגרום למוטציות בצאצאים הנולדים לאחר החשיפה. מכיוון שכך תוקנו בארץ "תקנות בטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העוסקים בקרינה מייננת), התשנ"ג-1992". מטרתן של תקנות אלה היא להגן על העובדים בסביבה שיש בה קרינה מייננת. בין היתר תקנות אלה דורשות ממעסיק שעובדיו חשופים לקרינה מייננת למנות ממונה בטיחות קרינה. ממונה בטיחות קרינה הוא אדם שסיים קורס ממונה בטיחות קרינה בעבודה וקיבל היתר מהמשרד לאיכות הסביבה לעסוק בתחום הקרינה המייננת. בנוסף, עפ"י התקנות הנ"ל, על המעסיק לקיים הדרכות בטיחות לעובדים בנוגע לעבודה בטוחה בסביבת קרינה.

קרינה לא מייננת

קרינה לא מייננת היא קרינה אלקטרומגנטית שאינה גורמת ליינון של אטומים או מולקולות. בין היתר אפשר למצוא קרינה זו במיקרוגלים, טלפונים סלולריים, תשתיות חשמל, נורות להט וכיו"ב.

ישנם חילוקי דעות בנוגע לפגיעתה של קרינה לא מייננת. מכיוון שכך הארגון הבין-לאומי לחקר הסרטן (IARC) סיווג את הקרינה הלא מייננת כ"מסרטן אפשרי". ארגון הבריאות העולמי ממליץ על אימוץ "עקרון הזהירות" בנוגע לחשיפה לקרינה לא מייננת. משמעותו של עיקרון זה היא נקיטת צעדים סבירים להפחתת החשיפה לקרינה לא מייננת אל מתחת לגבולות החשיפה של התקנים המנחים.

כדי לשמור על בטיחות בעבודה ולהגן על העובדים מפני הסכנות האפשריות הכרוכות בחשיפה לקרינה לא מייננת, קבע המוסד לבטיחות וגיהות נהלים מפורטים בנוגע להערכת סיכונים, ביצוע סקרים וביצוע מדידות לקרינה לא מייננת (פירוט הנהלים ראה כאן).

השפעת עומס חום על בטיחות בעבודה

חשיפה לעומס חום גבוה עלולה לגרום לתשישות, להתעלפות, להופעת פריחה על העור ואף למכת חום. כדי לשמור על בטיחות בעבודה ולמנוע פגיעת עובדים מעומס חום, חשוב לנקוט את האמצעים האלה:

 • בידוד של מקורות חום.
 • אוורור – מיזוג אוויר והגברת תנועת האוויר בסביבת העבודה.
 • ביגוד מגן אישי – חליפה המצוידת בהספקת אוויר חיצוני קר.
 • אמצעים ניהוליים – פיקוח, הדרכות בטיחות לעובדים, עידוד שתייה מרובה.
Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

12 מחשבות על “בטיחות בעבודה – כיצד היא מושפעת מן התנאים הסביבתיים?”

 1. מאמר מרתק. אכן שמתי לב שתאורה נאותה בסביבת העבודה שלי מסייעת לי להתרכז יותר ולעבוד בצורה יעילה יותר.

 2. אם יש דבר טוב שיצא מהקורונה זה המודעות לנושא האוורור במקומות עבודה. בעבר היו תמיד סוגרים את החלונות, בכל מזג אוויר, ומשתמשים במיזוג. היום יש יותר מודעות לחשיבות של אוורור טבעי ויותר מקפידים לאוורר בקביעות את החדר.

 3. לאחרונה יש באמת יותר מודעות לעניין הזה של תנאים סביבתיים, ובכלל תנאי עבודה. אין ספק שלכל הגורמים האלה יש השפעה עצומה על היעילות של העבודה (וכמובן על בריאות העובד).

 4. תודה שאתה מאיר את עיננו בנושא הכל כך חשוב הזה של בטיחות בעבודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן