אביזרים לבטיחות בעבודה בגובה

בעת ביצוע עבודה בגובה יש להשתמש בצמ"א לעבודה בגובה. להלן נפרט את האביזרים השונים המשמשים במערכות צמ"א לעבודה בגובה וכן את האביזרים הנוספים התורמים לבטיחות בעבודה בגובה.

אביזרים במערכות צמ"א לעבודה בגובה

כל אביזרי המתכת הכלולים במערכות צמ"א לעבודה בגובה צריכים להיות ללא פינות חדות. זאת מכיוון שפינות חדות עלולות לחתוך או לשפשף את הרצועות והחבלים הבאים עימן במגע. כמו כן הן עלולות לפצוע את העובד. בנוסף האביזרים צריכים להיות עמידים בפני חלודה (קורוזיה).

להלן נמנה אביזרי מתכת נפוצים במערכות צמ"א לעבודה בגובה:

בטיחות בעבודה בגובה

מַחבֵּר

המחבר הינו אביזר המחבר בין קצהו האחד של אמצעי הקשירה ובין נקודת העיגון / קו העיגון, וכן בין קצהו השני של אמצעי הקשירה ובין הרתמה / החגורה במערכת מיקום בעבודה. החיבור בין המחבר לאמצעי הקשירה הוא בדר"כ באמצעות לולאה. פתיחת המחבר תיעשה באמצעות ביצוע שתי פעולות ידניות מכוונות. זאת כדי למנוע אפשרות של פתיחה אקראית של המחבר ולהבטיח שימוש בטיחותי בו.

אנקול

האנקול הינו סוג של מחבר המצויד באמצעי חיבור הנסגר מאליו ומאפשר חיבור מהיר אל הרתמה/החגורה או אל נקודת העיגון.

קרבינר

הקרבינר הינו סוג מיוחד של אנקול.

אלמנט צימוד

אלמנט הצימוד הוא אביזר שצורתו בדר"כ בצורת האות D. הוא מצוי על הרתמה או על החגורה של מערכת מיקום בעבודה, ואליו מחברים את אמצעי הקשירה (כבל, חבל, שרשרת או רצועה).

אלמנט כִּוונוּן

אלמנט כוונון הינו אביזר שמטרתו לאפשר שינוי באורכו של אמצעי הקשירה וכן שינוי באורך רצועות הרתמה.

אבזם

האבזם הוא אביזר המצוי על רצועת מותניים של רתמה או על חגורת מיקום ותמיכה. מטרתו לאפשר התאמה של הרצועה או החגורה להיקף המותניים של העובד.

אביזרים נוספים לבטיחות בעבודה בגובה

עפ"י תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה), בנוסף למערכת הצמ"א לעבודה בגובה יש לצייד את העובדים בגובה גם באביזרי בטיחות נוספים, כדלהלן:

קסדת בטיחות

עובד המבצע עבודה בגובה חייב לחבוש קסדת בטיחות בעלת רצועת סנטר. מטרת הקסדה היא להגן על העובד מפני פגיעה מנפילה מגובה וכן מפני פגיעות של כלים קטנים או של חלקים וגופים קטנים (אומים, ברגים וכיו"ב). אם ישנה אפשרות לפגיעה מחבטות צידיות, יש להשתמש בקסדה המגינה גם מפני חבטות צידיות.

כדי שהקסדה תמלא את ייעודה ותסייע להגברת הבטיחות בעבודה בגובה, יש לוודא כי:

  1. כיפת/מעטפת הקסדה מתאימה במידתה לראשו של העובד החובש אותה.
  2. אפשר להתאים בקלות את רצועת הראש, רצועת העורף ורצועת הסנטר.

במידה והקסדה ספגה מכה רצינית או שהופיעו בה שריטות עמוקות או סדקים הבולטים לעין, יש להוציא אותה מכלל שימוש.

קסדת בטיחות לגוזמי עצים ויערנים

קסדת הבטיחות המשמשת גוזמי עצים ויערנים היא בעלת מגן מרשת או מפלסטיק שקוף. הרשת נועדה להגן על הפנים מפני פגיעה אפשרית של ענפים. בנוסף מצוידת הקסדה גם במגיני אוזניים. מטרת מגיני האוזניים היא להגן על העובד מפני הרעש החזק שמשמיע המסור המכני במהלך העבודה.

נעלי בטיחות

בעת ביצוע עבודה בגובה חובה לנעול נעלי בטיחות בעלות סוליות מיוחדות נגד החלקה. הקפדה על נעילת נעלי בטיחות מתאימים חשובה ביותר לשמירה על הבטיחות בעבודה בגובה.

חשוב לציין כי בנוסף לנעלי בטיחות קיימות בשוק גם נעלי עבודה ונעלי מגן. נעליים אלה אינן עונות על דרישות התחיקה הישראלית, וזאת מפני שאמצעי המגן בהן פחותים מאלה שבנעלי בטיחות.

נעלי הבטיחות חייבות בבדיקה תקופתית, שבמהלכה יש לוודא כי:

  • אין בנעליים פגיעות כגון סדקים, קרעים, חורים, חתכים וכיו"ב.
  • אין בסוליות אבנים, נעצים, מסמרים וכיו"ב.

תאורת ראש

עובד המבצע עבודה בגובה במקום שאין בו תאורה נאותה יצטייד בפנס תקין ותקני. הפנס יותקן באופן יציב על הקסדה שלו. תאורה הולמת חשובה ביותר לשמירה על הבטיחות בעבודה בגובה.

מנשאים אישיים וחגורות לכלי עבודה

יש לצייד את העובד בגובה בחגורה לנשיאת כלי עבודה או במתקן אחר שאפשר לתלות או לחגור אותו.

כלי קיבול אישיים לחומרים

במידה ועובד עושה שימוש בחומרים כלשהם במהלך עבודה בגובה, יש לצייד אותו בכלי קיבול מתאים. זאת כדי למנוע אפשרות של שפיכת החומרים.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

אמצעי בטיחות לעבודה בגובה

ציוד מגן אישי לעבודה בגובה

ציוד מגן אישי לעבודה בגובה כל יצרן או ספק המשווק ציוד מגן אישי לעבודה בגובה, רצוי שיצרף לו תיעוד. התיעוד יכיל מידע מפורט בנוגע לציוד, ויכלול

הדרכה בגובה

הדרכה בגובה

בעקבות ריבוי התאונות הנגרמות עקב נפילה מגובה, חודדו התקנות לעבודה בגובה. עפ"י התקנות הללו, כל אדם המבצע עבודה שבמהלכה הוא עלול ליפול מגובה העולה על

קורס עבודה בגובה

קורס עבודה בגובה

עפ"י תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה), הגדרתה של עבודה בגובה היא כל עבודה שבגינה עלול העובד ליפול מגובה העולה על 2 מטרים. עבודה בגובה עשויה להתבצע

קורס עבודה בגובה על סולמות

קורס עבודה בגובה על סולמות

חלק ניכר ממקרי המוות בתאונות עבודה בענף הבנייה בישראל בשנים האחרונות התרחשו בעקבות נפילה מגובה. חלק מהתאונות הללו התרחשו בעקבות שימוש בסולם. תאונות רבות של נפילה

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן