אישור כיבוי אש לבית פרטי

שרפות עלולות לפרוץ בכל רגע ובכל מקום. הן מתלקחות בתוך שניות ועלולות לגרום להרס רב, לפציעות ואף לאובדן בנפש. לכן כל מבנה חדש או כל תוספת למבנה קיים צריכים לעמוד בתקנות האש הקבועות בחוק. זאת בין אם המבנה משמש למגורים, לשימוש ציבורי או לפעילות עסקית. קבלת היתר בנייה מותנית בביצועה של בדיקה מקצועית ע"י יועץ בטיחות אש וקבלת אישור ממנו. אישור כיבוי אש להיתר בנייה מבטיח את בטיחותם של דיירי הבית ואת שלמות הבית.

היתר בנייה לכיבוי אש

אישור כיבוי אש להיתר בנייה

היתר בנייה הוא רישיון שמעניקה הוועדה לתכנון ובנייה ברשות המקומית. כדי לקבל היתר בנייה על בעלי הבית להגיש מסמך מקצועי ובו פירוט של כל השינויים הנערכים במבנה, פרטי האדריכל האחראי לתוכניות ומעורבותם של מהנדסים. בנוסף יש להגיש שרטוט מקצועי של המבנה. תנאי הכרחי לקבלת היתר בנייה הוא קבלת אישור כיבוי אש. אישור זה מעיד כי מערכות כיבוי האש והציוד הנבחר מכסים בצורה מלאה את הבית כולו ומספקים את כל ההגנה הראויה מפני שרפה. במידה ומתגלים ליקויים הנוגעים לסידורי בטיחות האש, התיק מוחזר, תוך מתן הערות ודרישה לביצוע השינויים. לאחר תיקון הליקויים מועבר התיק לאישור מחדש, לצורך הנפקת אישור כיבוי אש וקבלת היתר בנייה.

אישור כיבוי אש לטופס 4

אכלוסו של מבנה חדש מותנה בקבלת טופס 4. טופס 4 הוא טופס הקובע כי הקבלן שבנה את המבנה עמד בדרישות של הגורמים הרלוונטיים: הרשות המקומית, הרשות הארצית לכבאות והצלה, חברת החשמל, תאגיד המים וחברת הגז. טופס זה כולל את הצהרת הקבלן ולפיה כל עבודות התכנון בוצעו כראוי והמבנה ראוי לאכלוס. בנוסף חותם על הטופס מהנדס הבנייה שפיקח על עבודות השלד ובדק כי הוא חזק, אטום ויציב.

אחד התנאים לקבלת טופס 4 הוא קבלת אישור כיבוי אש מהרשות הארצית לכבאות והצלה. אישור כיבוי אש מעיד כי במקום מצויים כל סידורי בטיחות האש ההכרחיים, וביניהם מערכות כיבוי אש וציוד כיבוי אש. משום כך חשוב להיעזר בשירותיו של יועץ בטיחות אש מקצועי ומנוסה, המלווה אתכם עד לקבלת אישור כיבוי אש.

התנאים לקבלת טופס 4

טופס 4 הינו טופס אכלוס שאליו יש לצרף טופס אישור כיבוי אש החתום על ידי נציג הכבאות המקומי. טופס אישור כיבוי אש כולל סעיפים שונים בהתאם למבנה, וביניהם:

  • דרישות התקנת מערכת גלאי עשן בבניין
  • התקנת גלאי עשן עצמאיים בעלי תו תקן עם סוללה
  • התקנת ארונות כיבוי אש עם ציוד מתאים
  • מיקום המטפים
  • התקנת גלגלון באורך 30 מטרים עם מזנק צמוד

בנוסף לאישור כיבוי אש יש צורך בקבלת אישורים נוספים מגורמים רלוונטיים. את כל האישורים יש להגיש לנציג הכבאות, לצורך אישור סופי, כדי לקבל טופס 4 חתום. על האישורים לכלול תוכניות בנייה, תוכניות מערכות חשמל, אישור קבלן על שימוש בחומרי בנייה על פי תו תקן, אישור מהנדס חשמל על התקנה וחיבור של מערכת החשמל ואישור חתום על התקנת קו גז ע"י מתקין מורשה. רק כאשר כל האישורים חתומים אפשר להגיש את התיק לנציג הכבאות של הרשות המקומית. הנציג עורך סיור במבנה, כדי לוודא שהקבלן עמד בכל תנאי המערכת. רק לאחר קבלת אישור מהרשות הארצית לכבאות והצלה מתכנסת הוועדה לקבלת טופס 4. משם ממשיך ההליך עד לקבלת טופס 4, המתיר כניסה למבנה ושהייה בו לזמן בלתי מוגבל.

תוכנית בטיחות אש

עפ"י תקנה 11א', יש להגיש לרשות הארצית לכבאות והצלה תוכנית בטיחות אש עבור כל בניין. תוכנית זו מפרטת את מערכי בטיחות האש במקום. בתוכנית מופיעים בין היתר: כניסות ויציאות מהבניין, סידורי חשמל ותאורה, מיזוג אוויר, מערכות גילוי וכיבוי אש ועוד. על תוכנית בטיחות אש אמון יועץ בטיחות אש מקצועי ומנוסה. יועץ הבטיחות מספק מערך מקיף של כל הדרוש כדי לקבל אישור מרשות הכבאות וההצלה. יועץ בטיחות אש מוסמך מכיר את כל הגורמים הרלוונטיים ויחסוך לכם ביורוקרטיה רבה וכסף רב. בנוסף, ליועץ בטיחות אש מקצועי היכרות עם כל סוגי המבנים, והוא מומחה בהתאמת תוכנית בטיחות אש לכל גודל מבנה ולכל ייעוד. יועץ הבטיחות ילווה אתכם לאורך כל הדרך, החל משלב הכנת התוכנית ועד לאישורה הסופי ע"י רשות הכבאות וההצלה.

ליאור בטיחות – מלווים אתכם על בטוח

חברת "ליאור בטיחות" מספקת שירותי יועץ בטיחות בתחומים שונים, עבור מפעלים, ארגונים, מוסדות ואנשים פרטיים בכל רחבי הארץ. צוות העובדים שלנו יעניק לכם שירות מהיר, יעיל וללא פשרות, במחיר אטרקטיבי. אנו מחויבים לשמירה על סודיות, שקיפות מלאה ועמידה לצד הלקוח בזמן אמת. לחברה יועצי בטיחות אש מקצועיים ומיומנים. זקוקים לאישור של יועץ בטיחות אש? יועץ בטיחות אש מטעמנו יגיע לכל מקום בו נדרש אישור כיבוי אש, יסקור את התוכניות לסידורי בטיחות אש ויוודא כי המבנה עומד בכל דרישות המיגון מפני שרפה. בנוסף, יועץ הבטיחות יכין עבורכם תוכנית בטיחות אש מקיפה ומפורטת וילווה אתכם עד לקבלת אישור כיבוי אש מהרשות הארצית לכבאות והצלה.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

6 מחשבות על “אישור כיבוי אש לבית פרטי”

  1. ליאור, היה כיף לעבוד איתך, היית לנו נקודת אור בתוך כל ים הבירוקרטיה הסבוכה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן