אישור עבודה בגובה

עובדים רבים נדרשים במהלך עבודתם לבצע עבודה בגובה. בין עובדים אלה ניתן למנות בין היתר עובדי בניין, מתקיני מזגנים, צבעים, חשמלאים, חקלאים ועוד. עבודה בגובה כרוכה בסיכון של נפילה מגובה. מכיוון שכך קובע החוק כי כל אדם המבצע עבודה בגובה העולה על 2 מ', עליו לעבור הדרכת עבודה בגובה ולשאת אישור המעיד על כך. את ההדרכה יש להתאים לסוג העבודה שמבצע העובד (עבודה על גגות, עבודה על קונסטרוקציה וכיו"ב). לאחר ההדרכה הראשונית יש צורך בהדרכת רענון אחת לשנתיים, לצורך חידוש האישור.

אישור עבודה גובה

חשיבותו של אישור עבודה בגובה

החובה לשאת אישור עבודה בגובה כתנאי לביצוע עבודה בגובה נובעת כאמור מכוח החוק. סעיף 5 בתקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) קובע כי מעביד המעסיק עובד בעבודה בגובה חייב להקפיד על קיומם של 3 התנאים הבאים:

  1. העובד הינו אדם בגיר.
  2. העובד עבר הדרכה ע"י מדריך עבודה בגובה והוא נושא אישור המעיד על כך.
  3. למיטב ידיעתו של המעביד, העובד אינו נתון במצב העלול לסכן אותו או את העובדים עימו.

במידה ועובד מבצע עבודה בגובה ללא אישור מתאים, הן העובד והן המעביד צפויים לקנס גבוה. בנוסף, במקרה של תאונה המעביד יהיה חשוף לתביעה פלילית ואזרחית בגין רשלנות. הוא אף לא יהיה זכאי לקבלת כספי ביטוח בגין פגיעת העובד, מכיוון שפוליסות הביטוח לביטוח עובדים כוללות התניה מפורשת שהעבודה מתבצעת עפ"י החוק ושהעובד נושא את כל האישורים הנדרשים.

מעבר להיבט החוקי ישנו כמובן ההיבט המוסרי. הנתונים מראים כי כמחצית מתאונות העבודה בגובה בישראל מתרחשות עקב אי הקפדה על כללי הבטיחות. בכוחו של המעסיק אפוא להפחית משמעותית את הסיכון לתאונת עבודה בגובה אם יקפיד לספק לעובדיו הדרכת עבודה בגובה ויוודא שהם ממלאים אחר הוראות הבטיחות.

מי מספק אישור עבודה גובה?

כדי לקבל אישור עבודה בגובה יש צורך כאמור לעבור הדרכת עבודה בגובה. את ההדרכה רשאי להעביר אך ורק מדריך עבודה בגובה מוסמך, שעבר הכשרה להדרכת עבודה בגובה במוסד המוכר ע"י משרד התמ"ת. המדריך ידריך את העובדים אך ורק בתחומי העבודה בגובה הספציפיים שהוא מוסמך להדריך בהם. בתום ההדרכה יחתום המדריך על אישור המעיד כי העובד עבר את ההדרכה. עליו לציין באישור את כל תחומי העבודה בגובה שכללה ההדרכה. (להורדת טופס אישור להדרכת עבודה בגובה לחץ כאן.)

הדרכת עבודה בגובה

מטרתה של הדרכת עבודה בגובה היא להכיר לעובדים את הסיכונים הטמונים בעבודה בגובה ולהדריך אותם כיצד לעבוד בגובה באופן הבטוח והמקצועי ביותר. ההדרכה כוללת שני חלקים: חלק עיוני וחלק מעשי. החלק העיוני כולל צפייה בתמונות, מצגות וסרטונים, תוך ניתוח מקרי תאונות עבודה בגובה והסקת מסקנות כיצד יש לעבוד באופן בטוח כדי למנוע תאונות כאלו. בחלק המעשי לומדים העובדים מהו ציוד המגן המשמש לעבודה בגובה, כיצד להתאימו במדויק לעובד וכיצד לעבוד עימו על סולם, קונסטרוקציה, סל הרמה ועוד.

ההדרכה כוללת בין היתר את הנושאים שלהלן:

  • הסיכונים הטמונים בעבודה בגובה והדרכים למניעתם.
  • השפעתם של הגורמים האנושיים על תאונות עבודה.
  • הכרת תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה).
  • צמ"א לעבודה בגובה (קסדה, נעלי בטיחות, רתמת גוף וכיו"ב).
  • התאמת הצמ"א לגוף העובד, השימוש בצמ"א ובדיקה תקופתית שלו.
  • בלימת נפילה.
  • חילוץ.

בתום ההדרכה מקבלים המשתתפים אישור עבודה בגובה.

זקוקים לשירותי הדרכת גובה? התקשרו ל"ליאור בטיחות" וקבלו הצעת מחיר אטרקטיבית במיוחד.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

הדרכה בגובה

הדרכה בגובה

בעקבות ריבוי התאונות הנגרמות עקב נפילה מגובה, חודדו התקנות לעבודה

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן