בטיחות בעבודה עם חומרים מסוכנים

כמעט בכל מפעל כיום מצויים חומרים כימיים. לחומרים הללו ישנה חשיבות רבה באורח החיים המודרניים, אולם טמונים בהם גם סיכונים רבים: סיכונים פיזיים (כגון דליקה), סיכוני בריאות (כגון הרעלה) וסיכונים סביבתיים (כגון פגיעה בבעלי חיים). במקרים רבים עובדים החשופים לחומרים כימיים חשופים למעשה לסיכונים בריאותיים: חשיפה חד-פעמית לחומר כימי עלולה לגרום לכוויות, להרעלה ואף למוות. חשיפות חוזרות לחומרים מסוכנים עלולות לגרום למגוון בעיות בריאותיות, כגון מחלת הסרטן.

מכיוון שכך תקנות הבטיחות בעבודה (גיליון בטיחות, סיווג, אריזה, תיווי וסימון של אריזות), התשנ"ח-1988 מחייבות את היצרנים/המשווקים של חומרים מסוכנים למסור ללקוחות גיליון בטיחות המפרט את הסיכונים הטמונים בכל חומר ואת דרכי ההתמודדות עימם. בנוסף חשוב שהעובדים העושים שימוש בחומרים אלה ישתתפו בהדרכת חומרים מסוכנים. במסגרת הדרכה זו לומדים העובדים להכיר את החומרים המסוכנים המצויים במפעל ואת הסיכונים הטמונים בהם וכן את הדרכים למניעת הסיכונים הללו.

להלן נמנה כמה מן החומרים המסוכנים הנפוצים בתעשייה ונפרט את הסיכונים הטמונים בהם.

בטיחות בעבודה עם חומרים מסוכנים

חומרים מסוכנים אנאורגניים

בתהליכי ייצור רבים משתמשים בחומרים כימיים אנאורגניים (תרכובות שמקורן בדר"כ בסביבה הדוממת, כגון מינרלים ומתכות). בסיסים וחומצות (כגון חומצה גופרתית או סודה קאוסטית) נפוצים למשל בתעשיית הטקסטיל. שימוש לא נכון בהם עלול לגרום לעובדים להרעלות, כוויות וסיכונים נוספים. מכיוון שכך כל עובד שעושה שימוש בחומרים אלה חייב לקבל הדרכת חומרים מסוכנים ייעודית.

להלן נמנה כמה מן החומרים המסוכנים האנאורגניים הנפוצים ביותר בתעשייה:

בסיס הנתרן (סודה קאוסטית)

בסיס הנתרן עשוי להופיע כאבקה או כנוזל. זהו חומר כימי חזק מאוד. כשבסיס הנתרן בא במגע עם מים הוא מתפרק – ומפרק כל מה שנקרה בדרכו. מגע של החומר עם העור עלול לגרום לכוויות בעור ומגע שלו עם העיניים עלול לגרום לפגיעות עיניים.

במקרה שניתז בסיס נתרן על עובד יש לשטוף מיד את האזור הפגוע במים, כעזרה ראשונה, עד שנעלמת ההרגשה השמנונית של החומר על העור.

חומצה גופרתית

חומצה גופרתית היא חומצה שמנונית נטולת צבע וריח, הנחשבת למחמצן חזק מאוד.

מגע של החומצה עם העור עלול לגרום לכוויות חמורות. מכיוון שכך במקרה שניתזה חומצה על הגוף, כעזרה ראשונה יש לשטוף מיד את האזור הפגוע במים. גם באדי החומצה טמונה סכנה, שכן הם עלולים לפגוע במערכת הנשימה ובעיניים.

חומצה חנקתית

חומצה חנקתית היא חומצה מינרלית המיוצרת ע"י חמצון אמוניה. היא משמשת בעיקר לייצור בטון, דשנים, תרופות וחומרי נפץ. החומצה החנקתית היא מחמצן חזק ועלולה להגיב בצורה אלימה עם חומרים שונים, כמו ממיסים אורגניים כדוגמת טרפנטין ואלכוהול – עד כדי פיצוץ.

מגע של החומר עם אוויר לח או רטוב יוצר אדים חמים. שאיפת האדים פוגעת בדרכי הנשימה. בנוסף, חומרים אורגניים שבאים במגע עם האדים עלולים להתלקח.

החומצה החנקתית עלולה גם לגרום לכוויות חמורות. לכן במקרה של מגע עם העור או העיניים, כעזרה ראשונה יש לשטוף מיד את האזור הפגוע במים.

חומרים מסוכנים מסוג ממיסים אורגניים

"ממס" הוא חומר הממיס חומר אחר תוך יצירת תמיסה. אחד מסוגי הממיסים הנפוצים הוא ממס אורגני, שהוא ממס הבנוי ממולקולות על בסיס מימן ופחמן. דוגמאות לממיסים אורגניים: אצטון, אקסילן, טולואן, פריאולים, פרכלוראתילן.

לממיסים האורגניים יש שימושים רבים בתעשייה: הם מצויים בתרופות ובמוצרי קוסמטיקה, משמשים לצורכי מחקר, מסייעים לניקוי של שמנים וגריז ממכונות וכן לניקוי יבש של טקסטיל,  משמשים בתעשיית הגומי והפלסטיקה ובתעשיית הנפט והדלקים ועוד.

עם זאת הממיסים האורגניים נחשבים לחומרים מסוכנים, מכיוון שהחשיפה להם כרוכה בסיכונים רבים. הממיסים עשויים לחדור לגוף דרך העור או דרך מערכת הנשימה. לאחר חדירתם הם עוברים דרך מערכת הדם ומשם יכולים לחדור למערכות רבות בגוף ולפגוע בהן. הם עלולים לפגוע בכבד, בכליות, בריאות, במערכת העיכול, במערכת הדם ובמערכות העצבים המרכזית וההיקפית. במקרה של מגע עם העור הם עלולים לגרום להתייבשות, גירוי ואף דלקת כרונית.

כדי לשמור על בטיחות העובדים העושים שימוש בממיסים אורגניים, תוקנו שתי תקנות העוסקות בחומרים אלה:

התקנות מגדירות את רמות החשיפה המרבית המותרת לחומרים הנ"ל ומפרטות הנחיות שונות למעביד. בין היתר כוללות התקנות את ההנחיות האלה:

  • יש להתקין שילוט מתאים בכל אזור עבודה שבו עובדים בממיסים פחמימניים הלוגניים או ארומטיים. בנוסף יש לרשום הוראת אזהרה בולטת על כל כלי קיבול המכיל אחד מהממיסים הנ"ל.
  • במקרה של חשיפת עובדים לריכוזים חריגים של הממיסים הנ"ל יש לספק להם ציוד מגן אישי.
  • אחת לחצי שנה יש לבצע בדיקה סביבתית של ריכוזי הממיסים הנ"ל בידי בודק מעבדתי בעל הסמכה.
  • לפני תחילת העבודה וכן אחת לשנה לפחות יש לקיים הדרכת חומרים מסוכנים לעובדים.
Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

12 מחשבות על “בטיחות בעבודה עם חומרים מסוכנים”

  1. אין ספק שלהדרכת חומרים מסוכנים יש חשיבות רבה לכל מי שעובד עם חומרים מסוכנים.

  2. בהחלט חשוב מאוד להכיר את היטב את כל החומרים המסוכנים שעובדים איתם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן