בטיחות בשינוע ובתחבורה במקום העבודה

בטיחות בשינוע ובתחבורה במקום העבודה

במקומות עבודה רבים בתחומי המסחר, התעשייה, הבנייה והחקלאות נדרש שימוש בכלי תחבורה לצורך שינוע סחורות או אנשים ממקום למקום, הן בשטח המפעל או המחסן והן מחוצה לו. כלי התחבורה המשמשים במקומות עבודה אלו הם משאיות, מלגזות, טרקטורים, טנדרים, ציוד מכני כגון מנופים ניידים ועוד. באמצעי תחבורה אלו טמונים סיכונים רבים, כפי שנפרט להלן, ולכן בכל עבודה בה נעשה שימוש בכלי תחבורה ומתבצע שינוע יש לבצע הערכת סיכונים לפני ביצוע העבודה, ובהתאם לכך לנקוט אמצעי בקרה הולמים כדי למזער סיכונים.

עובד נפגע מפגיעת מלגזה

סכנת נפילה מרכב נוסע

עיקר הפציעות החמורות בכלי שינוע ותחבורה במקומות עבודה נגרמות בעקבות נפילה מכלי רכב. במקרים רבים תא הנהג ומשטח הטעינה נמצאים גבוה והגישה אליהם מהווה סכנה בשל מדרגות, מעקה או נקודת אחיזה חסרות או פגומות. אנשי צוות ונהגים העוסקים בפריקה וטעינה ועולים על משטחי העמסה גבוהים (מעל 5 מטרים מגובה הקרקע) העלולים להיות חלקים בשל חומרים שונים, עלולים להיפגע כתוצאה מנפילה מסוכנת. כדי למנוע תאונות הנובעות מנפילה חשוב להתקין אמצעי בטיחות המגינים על העובד בעת העלייה והירידה  ולהציב משטח עמידה. בנוסף, יש להימנע מעלייה על המטען עם מכשירים אוטומטיים.

סכנת נפילת חפצים מרכב

סכנה נוספת במקומות עבודה שנעשה בהם שימוש בכלי שינוע ותחבורה היא נפילת חפצים – נפילת חלקים ממטען בעת הטעינה והפריקה, נפילת כלים שנשכחו לאחר עבודת תחזוקה ועוד. כל אלו עלולים לגרום לתאונות קשות ולפגיעה בחיי אדם. חשוב לקיים הדרכות בטיחות לנהגים ואנשי הצוות, שבמסגרתן יילמדו כללי הבטיחות למניעת תאונות. בנוסף, יש לצייד את העובדים בציוד מגן אישי, כגון קסדה, כפפות ואפוד מגן. 

סכנת התהפכות כלי רכב

התהפכות כלי רכב עשויה אף היא לסכן את העובדים. הדבר עלול לקרות בשל שינוי במשקל המסכן את מרכז הכובד של הרכב, וזאת עקב קרקע לא יציבה או משופעת. המצב מחמיר במיוחד במקרה שהמטען אינו מאובטח היטב. כדי למנוע תאונות אלו יש להקפיד כי מרכז הכובד של כלי הרכב יהיה קרוב אל הקרקע ככל הניתן. בנוסף, יש לאבטח בצורה שווה את המטען המצוי על גבי הרכב כדי למנוע שינוי פתאומי במשקל. על כלי הרכב לנוע על גבי משטח ישר ויציב. בעת ההעמסה והפריקה יש לתת את הדעת ליציבות הרכב.

תאונות שינוע ותחבורה

פעולות כגון הרמה, הטיה וחפירה גורמות לתאונות שינוע ותחבורה רבות במקום העבודה. גם מנופים ניידים, מלגזות, משאיות ומחפרים מהווים סיכון. שימוש בציוד שאינו מתאים לייעודו מגביר את הסיכון לתאונות וכך גם שימוש בכלי עבודה שאינם מתוחזקים כראוי או פגומים.

הואיל וכך הן המעסיק והן הנהג או מפעיל הכלי נדרשים לשאול את עצמם בכל פעם מחדש: האם כלי הרכב בטוח ומתאים לשימוש? האם יש להחליף את כלי הרכב בכלי בטוח יותר? האם הכלי מתאים לייעודו? האם כלי הרכב מתוחזק בצורה ראויה? האם הנתיבים והכבישים בטוחים ומתאימים למספר כלי הרכב הנעים בהם ולסוגם? האם הכבישים מתוחזקים בצורה הולמת? האם מופעלים על מפעילי הכלים לחצים כדי שיעבדו באופן פחות בטוח? האם עליהם לנסוע במהירות כדי להשלים את עבודתם ולעמוד בלוחות הזמנים?  האם הנהגים סובלים מעייפות יתר? האם הנהגים שמים לב למגבלות המהירות? האם הנהגים נוקטים משנה זהירות בעת כניסה לרכב ובעת פריקה וטעינה? האם הנהגים נוטים לעשות קיצורי דרך ולא עוברים במסלולים הייעודיים והמסומנים עבורם? האם עובדים אחרים או אנשים נמצאים במרחק הולם מכלי העבודה?

שימת לב לשאלות אלו תסייע במניעה של סיכונים מיותרים הנגרמים בעת שינוע ושימוש בכלי תחבורה במקומות העבודה השונים.

מטען

מטענים שונים, דוגמת נוזלים או בעלי חיים, עלולים להיות קשים לאבטחה ועשויים לזוז בעת המעבר ולגרום לפגיעה ביציבות הרכב. בנוסף, חומרים כגון כימיקלים רעילים, דלקים או חומרי נפץ עלולים לגרום לסכנה של ממש בעת שינוע. כדי למנוע תאונות חשוב כי הנהגים והצוות המטפל יהיו מודעים לסיכונים של חומרים מסוכנים וינקטו אמצעי זהירות.

הנהג/מפעיל הכלי

חוסר מיומנות של הנהג עלול להגביר את הסיכון לתאונה. כיוון שכך על הנהגים לעבור הדרכות בטיחות שבהן לומדים המשתתפים את הכללים להפעלה בטוחה של הכלים. בנוסף, כשמדובר על נהג חדש ולא מנוסה חייב להתלוות אליו נהג מלווה ועליו להימצא בפיקוח צמוד על מנת למנוע סיכונים. יש לוודא כי הנהגים או המפעילים מכירים את השטח ואת הנהלים במקום העבודה וכי הם בעלי הכשרה לביצוע עבודתם.

 

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן