בטיחות בשינוע ובתחבורה במקום העבודה

במקומות עבודה רבים נדרש שימוש בכלי תחבורה לצורך שינוע סחורות או אנשים ממקום למקום. כלי התחבורה המשמשים במקומות עבודה אלו הם משאיות, מלגזות, טרקטורים, טנדרים, מנופים ניידים ועוד. בכלי תחבורה אלו טמונים סיכונים רבים, כפי שנפרט להלן. כדי לשמור על בטיחות בשינוע ובתחבורה במקום העבודה, יש לבצע הערכת סיכונים לפני ביצוע עבודה הכרוכה בשימוש בכלי תחבורה. בהתאם לכך יש לנקוט אמצעי בקרה הולמים כדי למזער את הסיכונים. בנוסף, יש לקיים הדרכות בטיחות לנהגים ולאנשי הצוות. בהדרכות אלו ילמדו העובדים את כללי הבטיחות בשינוע ובתחבורה במקום העבודה.

להלן נמנה את הסיכונים העיקריים הטמונים בשינוע ותחבורה במקומות עבודה ואת כללי הבטיחות העיקריים שעשויים למזער סיכונים אלה.

בטיחות בשינוע במקום העבודה

נפילה מרכב

עיקר הפגיעות החמורות בכלי שינוע ותחבורה במקומות עבודה נגרמות בעקבות נפילה מרכב. במקרים רבים תא הנהג ומשטח הטעינה נמצאים גבוה והגישה אליהם מהווה סכנה בשל מדרגות, נקודת אחיזה או מעקה חסרים או פגומים. אנשי צוות ונהגים העוסקים בפריקה וטעינה עולים לעיתים על משטחי העמסה גבוהים. משטחים אלה עלולים להיות חלקים בשל חומרים שונים, וכתוצאה מכך ישנה סכנה של נפילה מגובה.

כדי למנוע תאונות הנובעות מנפילה מגובה חשוב להתקין אמצעי בטיחות המגינים על העובד בעת העלייה והירידה ולהציב משטח עמידה. בנוסף, יש להימנע מעלייה על המטען עם מכשירים אוטומטיים.

נפילת חפצים מרכב

סכנה נוספת שישנה במקומות עבודה שעושים בהם שימוש בכלי שינוע ותחבורה היא נפילת חפצים – נפילת חלקים ממטען בעת הטעינה והפריקה, נפילת כלים שנשכחו במקום לאחר עבודת תחזוקה ועוד. במידה וחפץ שנפל פוגע בעובד, הדבר עלול לגרום לו לפגיעה קשה. כדי למזער את הסיכון לפגיעה כתוצאה מנפילת חפצים, יש לצייד את העובדים בציוד מגן אישי, כגון קסדה, כפפות ואפוד מגן.

התהפכות כלי רכב

התהפכות כלי רכב עלולה לקרות בשל שינוי במשקל, המסכן את מרכז הכובד של הרכב, וזאת עקב קרקע לא יציבה או משופעת. המצב מחמיר במקרה שהמטען אינו מאובטח היטב.

כדי למנוע סכנה של התהפכות כלי רכב יש להקפיד כי מרכז הכובד של הרכב יהיה קרוב ככל האפשר אל הקרקע. בנוסף, יש לאבטח בצורה שווה את המטען המצוי על גבי הרכב, כדי למנוע שינוי פתאומי במשקל. על כלי הרכב לנוע על גבי משטח ישר ויציב. בעת ההעמסה והפריקה יש לתת את הדעת ליציבות הרכב.

תאונות שינוע ותחבורה

פעולות כגון הרמה, הטיה וחפירה גורמות לתאונות שינוע ותחבורה רבות במקום העבודה. שימוש בציוד שאינו מתאים לייעודו מגביר את הסיכון לתאונות וכך גם שימוש בכלי עבודה שאינם מתוחזקים כראוי או פגומים.

הואיל וכך הן המעסיק והן הנהג/מפעיל הכלי נדרשים לשאול את עצמם בכל פעם מחדש את השאלות הבאות:

1. האם כלי הרכב בטוח ומתאים לשימוש, והאם הוא מתאים לייעודו?

2. האם כלי הרכב מתוחזק בצורה ראויה?

3. האם הנתיבים והכבישים בטוחים ומתוחזקים בצורה הולמת, והאם הם מתאימים למספר כלי הרכב הנעים בהם ולסוגם?

4. האם מופעלים על מפעילי הכלים לחצים כדי שיעבדו באופן פחות בטוח? האם עליהם לנסוע במהירות כדי להשלים את עבודתם ולעמוד בלוחות הזמנים?

5. האם הנהגים סובלים מעייפות יתר?

6. האם הנהגים שמים לב למגבלות המהירות?

7. האם הנהגים נוקטים משנה זהירות בעת כניסה לרכב ובעת פריקה וטעינה של מטענים?

8. האם הנהגים נוטים לעשות קיצורי דרך ואינם עוברים במסלולים הייעודיים והמסומנים עבורם?

9. האם עובדים אחרים נמצאים במרחק הולם מכלי העבודה?

שימת לב לשאלות אלו תסייע למנוע סיכונים מיותרים במהלך שינוע ושימוש בכלי תחבורה במקום העבודה.

חומרים כגון כימיקלים רעילים, דלקים או חומרי נפץ עלולים לגרום לסכנה של ממש בעת שינועם. חשוב אפוא כי הנהגים והצוות המטפל יהיו מודעים לסיכונים הטמונים בשינוע חומרים מסוכנים וינקטו את אמצעי הזהירות המתאימים.

חוסר מיומנות של הנהג/מפעיל הכלי

חוסר מיומנות של הנהג/מפעיל הכלי עלול להגביר את הסיכון לתאונה. כיוון שכך על הנהגים לעבור הדרכות בטיחות שבהן לומדים המשתתפים את הכללים להפעלה בטוחה של הכלים. בנוסף, כשמדובר על נהג חדש ולא מנוסה חייב להתלוות אליו נהג מלווה כדי למנוע סיכונים. יש לוודא כי הנהגים או המפעילים מכירים את השטח ואת הנהלים במקום העבודה וכי הם בעלי הכשרה לביצוע עבודתם.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “בטיחות בשינוע ובתחבורה במקום העבודה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן