גידור בריכה פרטית

בשנים האחרונות אנשים רבים בוחרים לבנות בריכת שחייה פרטית בחצר ביתם. בריכה פרטית היא פתרון יעיל ומהנה לימות הקיץ החמים. עם זאת טמונים בה גם סיכונים שונים, שהעיקרי שבהם הוא סכנת טביעה, בעיקר של ילדים קטנים. כדי למנוע גישה של ילדים לבריכה פרטית ללא השגחה חשוב להתקין גידור מסביב לבריכה. מרבית הרשויות המקומיות אף דורשות התקנת גידור כתנאי למתן היתר להקמת בריכה פרטית.

גידור בריכה פרטית

סוגי גידור לבריכה פרטית

קיימים בשוק סוגים שונים של גדרות לבריכה פרטית:

 • גדר קבועה – גדר קבועה העשויה מאבן, זכוכית, עץ, פלסטיק וכיו"ב.
 • גדר רשת נשלפת – גדר רשת ניידת המיועדת במיוחד עבור בריכה. את הגדר מתקינים באמצעות קדיחה בריצוף, הטמעת תושבת וחיבור הגדר. היתרון של גדר זו הוא שניתן לפרקה ולאחסנה בקלות.
 • גדר אוטומטית חשמלית עם מנגנון עולה ויורד – גדר העשויה מזכוכית מחוסמת עם מנגנון אוטומטי הנטמע בקרקע לקו אפס בלחיצת כפתור.

כללי בטיחות לגידור בריכה פרטית

גדר הבריכה צריכה למנוע את האפשרות לטפס מעליה, לזחול מתחתיה או לעבור דרכה. לשם כך חשוב להקפיד על כללי הבטיחות שלהלן:

 • גובהה של הגדר לא יפחת מ-120 ס"מ (ורצוי שיהיה 150 ס"מ ומעלה).
 • המרווח בין הקרקע לקצה התחתון של הגדר לא יעלה על 10 ס"מ. באדמה חשופה, דשא או חצץ רצוי שהמרווח לא יעלה על 5 ס"מ.
 • פתחים בגדר יהיו קטנים דיים כדי למנוע מעבר של עצם שקוטרו 10 ס"מ.
 • בגדר בנויה ובגדר אבן לא יהיו חריצים או בליטות, למעט הדרוש בבנייה רגילה.
 • כאשר הגידור הוא קבוע יש להתקין בשער הכניסה מנעול עם אפשרות לנעילה אוטומטית. את המנעול יש להתקין בגובה שאינו מאפשר גישה לילדים. בנוסף רצוי להתקין בשער מערכת אזעקה קולית (שאפשר לנטרלה), אשר תתריע בעת כניסה למתחם הבריכה. (כלל זה תקף גם לגבי פתחים בבית המובילים ישירות למתחם הבריכה.)
 • יש לגדר גם בריכות הבנויות לגובה, מעל פני הקרקע. הגידור יהיה מסביב למבנה הבריכה או ע"י הוספת גדר מעליו. כדי למנוע טיפוס מהקרקע אל שפת הבריכה יש לאבטח או להרחיק את הסולם/המדרגות או לגדרם.
 • אין לאפשר פתחים לחיות מחמד המובילים ישירות למתחם הבריכה. סגירת הפתחים הללו אינה מספקת, ומקרים רבים של טביעת ילדים בבריכות פרטיות אירעו בעקבות מעבר ילדים דרך הפתחים הללו.
 • יש להקפיד שלא להציב בסמוך לגדר אמצעי המאפשר גישה עקיפה למתחם הבריכה (כיסא, שולחן וכיו"ב).

כיסוי בריכה

מומלץ להשתמש בהתקנים המאפשרים לכסות את פני המים כאשר הבריכה אינה בשימוש. אם ההתקנים הללו מונעים לחלוטין גישה אל המים הם יכולים לשמש במקום גידור.

אחד הפתרונות הפופולריים כיום הוא התקנת כיסוי חשמלי או הידראולי. כיסוי זה נפתח ונסגר בעזרת שלט או מערכת הפעלה המופעלים בעזרת קוד או מפתח. הכיסוי נתמך בקצוות הבריכה וכך תוחם את השטח ומונע גישה לשפת המים.

טרם רכישת הכיסוי יש לוודא כי הוא עומד בכל תנאי הבטיחות למניעת טביעה (כדאי לעיין בתקן ASTM F1346 – 91 האמריקאי, המגדיר דרישות בטיחות לכיסויי בריכה). כמו כן יש לדאוג לתחזוקה תקינה של הכיסוי ולוודא שהמערכת להפעלתו הינה מחוץ להישג ידם של ילדים.

בניית בריכה פרטית טעונה אישור מטעם ועדת התכנון והבנייה של הרשות מקומית. כדי לקבל אישור זה יש להציג בין היתר אישור של יועץ בטיחות לבריכות שחיה. יועץ הבטיחות מוודא כי קיימים במקום תנאי בטיחות נאותים וכי מתמלאות בו כל דרישות החוק. בין היתר הוא מוודא כי הפתחים המובילים לבריכה נעולים ומגודרים היטב, כי קיים כיסוי קשיח לבריכה, כי ישנם סימונים של הפרשי עומק בבריכה וכיו"ב.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן