הדרכת ארגונומיה | יועץ ארגונומיה

הדרכה ארגונומיה ?

ארגונומיה (מיוונית: ארגו=עבודה, נומוס=חוק), או בשמה האחר: הנדסת אנוש, היא מדע החוקר את יחסי הגומלין שבין האדם לסביבה, ומטרתה לשפר את נוחות האדם, לשמור על בריאותו ולהגביר את התפוקה שלו בעבודה. אורח החיים המודרני של העידן שאנו חיים ועובדים בו דורש מאיתנו לעבוד במשך מרבית שעות היום. עובדים רבים מבצעים במהלך עבודתם פעולות פשוטות שאינן כרוכות במאמץ פיזי אך עלולות להזיק לבריאותם. מדובר בעיקר על עובדים שעבודתם נעשית מול מחשב, אך גם עובדים נוספים, כגון נהגי אוטובוס או מונית, טייסים, עובדי בניין, מורים וגננות. סביבת עבודה שבה מקפידים על ארגונומיה טובה תביא לתועלת גבוהה הן לעובדים והן למעסיק.


תכנון נכון, עבודה נכונה

תפקידו של היועץ הארגונומי הוא לצמצם פגיעות שלד ושרירים, למנוע טעויות אנוש ולייעל את העבודה, הציוד, המכשירים וסביבת העבודה. בביקור במקום העבודה אוסף היועץ נתונים כגון המטלה הנדרשת מהעובד, הציוד שהוא משתמש בו לצורך ביצוע העבודה, האם העובד סוחב משא כבד או יושב שעות ארוכות על כיסא שאינו מותאם ועוד. לבסוף בוחן היועץ את תנאי העבודה: טמפרטורה, תאורה, רעש, אחוזי לחות ועוד. כל הנתונים האלו מנותחים ומעובדים לצורך הסקת מסקנות וניסיון לשפר את סביבת העבודה ולהתאימה לעובד.

אחד מגורמי הסיכון העיקריים בתחום הארגונומיה, שעליהם נדרש היועץ הארגונומי לתת את הדעת, הוא תכנון לקוי של עמדת העבודה. הדוגמאות העיקריות לכך הן מיקום לקוי של מסך המחשב או סביבת עבודה הגורמת לעובד למנחי גוף שגויים, כמו הצורך בהרמה, הורדה או דחיפה בעומס, היוצרות עומס על השלד והשרירים ומביאות לכאבי גב תחתון ולפגיעה בעמוד השדרה. כללי הארגונומיה כוללים התאמה נכונה של משטחי העבודה והמכשור שלהם לאופן השימוש שלהם על ידי העובד וכן למטלה שעליו לבצע. תכנון נכון של עמדת העבודה יביא לגישה נוחה יותר וימנע צורך במאמץ גופני מיותר או בהפעלת כוח או עומס יתר, ובכך יפחית את הסבירות לתאונות עבודה, למחלות ולפגיעות שלד ושרירים. התכנון הנכון אף יגביר את הנוחות של העובד בעת ביצוע המטלה וישפר את ביצועיו, ובכך יגביר את שביעות הרצון הן של העובד והן של המעסיק.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן