המקצועות המסוכנים ביותר בישראל

בכל עבודה באשר היא טמונים סיכוני בטיחות וגיהות שונים. אין עבודה שהיא נטולת סיכונים לחלוטין. עם זאת ישנן עבודות שהן מסוכנות במיוחד – עבודות שבהן כמות תאונות העבודה גדולה מהממוצע או שמקרי המוות כתוצאה מתאונות עבודה רבים יותר.

להלן נמנה את ששת המקצועות המסוכנים ביותר בישראל. אם אתם עובדים באחד מהמקצועות הללו, כדאי שתנקטו משנה זהירות בעבודתכם. הקפידו למלא אחר כל כללי הבטיחות בעבודה והימנעו מסיכונים מיותרים.

פועלי בניין - אחד המקצועות המסוכנים בישראל

ששת המקצועות המסוכנים בישראל

פועלי בניין

עפ"י נתוני משרד העבודה, יותר ממחצית מתאונות העבודה הקטלניות קורות באתרי בנייה. זאת בשל פוטנציאל הסיכון הגבוה הקיים בענף הבנייה. פוטנציאל זה הוא בין היתר תוצאה של סביבת עבודה המשתנה באופן מתמיד. השינויים בסביבת העבודה מקשים על התקנת אמצעים הנדסיים למניעת סיכונים, ומכאן ריבוי התאונות בענף הבנייה.

מרבית התאונות באתרי הבנייה הן תאונות של נפילה מגובה. תאונות נוספות מתרחשות כתוצאה מפגיעה מציוד וכלי עבודה, פגיעה ממכונות, פגיעה מכלי רכב באתר, מעידות והחלקות, התחשמלות, פגיעה מחומרים מסוכנים ועוד.

פועלי ייצור

שיעור תאונות העבודה בענף הייצור גבוה יותר משיעורן בכל ענף עבודה אחר. בתוך ענף הייצור מרבית התאונות מתרחשות בתחומי התעשייה הכללית, תעשיית הזכוכית והקרמיקה ותעשיית הגומי והפלסטיק. הפגיעות בענף הייצור הן רבות ומגוונות: פגיעות מכניות מחלקים חדים או מחלקים סובבים של מכונות חשמליות, התחשמלות, כוויות כתוצאה ממגע בחלקים חמים או בציוד לוהט, חתכים ודקירות במהלך עבודה עם כלי עבודה חדים, פגיעה בעיניים עקב חדירה של חלקיקי חומרים שעפים מהמכונות, נפילות והחלקות, פגיעות עקב חשיפה לחומרים מסוכנים, פגיעות מדליקות ועוד.

שוטרים ומאבטחים

עובדי שירותי הביטחון מסכנים את חייהם כדי להציל חיים ולשמור על החוק והסדר. מתוקף תפקידם הם חשופים לסיכונים שונים: תקיפה, פציעה או רצח הנגרמים ע"י גורמים עוינים או מ"אש ידידותית", תאונות דרכים, נפילות והחלקות במהלך מרדף, פגיעה מדליקה, חשיפה למפגעי מזג האוויר עקב שהייה ממושכת בחוץ, חשיפה לרעש חריג במהלך מטווחים ועוד.

כבאים

בדומה לעובדי שירותי הביטחון גם הכבאים מסכנים את חייהם כדי להציל חיים. הסיכון העיקרי שאליו חשופים הכבאים הוא כמובן פגיעה מדליקה. סיכונים נוספים הם פגיעה עקב התמוטטות מבנה, נפילה מגובה, פגיעה מעצמים נופלים, טביעה בעת חילוץ אזרחים בעת שיטפון, הרעלה חריפה כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים בזמן כיבוי אש, חשיפה למפגעי מזג האוויר עקב שהייה ממושכת בחוץ ועוד.

מוסכניקים

מוסך הוא מקום עבודה שמבצעים בו עבודות רבות ומגוונות (מכונאות, חשמלאות, פחחות, צביעה, זגגות ועוד). כתוצאה מריבוי העבודות שמבצעים העובדים הם חשופים למגוון רחב של סיכונים. סיכונים אלה כוללים בין היתר החלקה, התחשמלות, נפילה מגובה, שריפה, הימחצות ע"י כלי רכב, היפגעות מחומרים מסוכנים המצויים במוסך ועוד.

רופאים ועובדי סיעוד

רופאים ועובדי סיעוד חשופים בעיקר לסיכונים בריאותיים: הידבקות בזיהומים ובמחלות מידבקות, גירויים ודלקות עור עקב שימוש תכוף בסבון, דטרגנטים וחומרי חיטוי, אלרגיה ללטקס עקב חשיפה לכפפות ומוצרים רפואיים אחרים העשויים לטקס טבעי, כאבי גב תחתון עקב הטיפול בחולים כבדי משקל ועוד.

בנוסף לסיכונים הבריאותיים חשופים הרופאים ועובדי הסיעוד גם לסיכונים נוספים: דקירות וחתכים כתוצאה ממגע עם עצמים חדים, כגון מזרקים ואזמלים, מכות חשמל כתוצאה ממגע בציוד חשמל פגום, כוויות וצריבות כתוצאה ממגע במים חמים, בצינורות קיטור או בציוד עיקור חם ועוד. לאחרונה גם מתרבים המקרים של תקיפת רופאים ועובדי סיעוד ע"י חולים או בני משפחתם.

כדי למזער את הסיכונים הטמונים במקצועות הנ"ל, חשוב ביותר להקפיד לקיים הדרכות בטיחות לעובדים. הדרכות אלה הן חובה מתוקף תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (מסירת מידע והדרכת עובדים). עפ"י התקנות הללו, על המעסיק לקיים הדרכת בטיחות לעובדים אחת לשנה. בנוסף, עליו לוודא כי כל עובד הבין את הסיכונים וכי הוא בקיא בנושאי ההדרכה. על העובדים מצידם מוטלת האחריות להשתתף בכל הדרכות הבטיחות שהמעביד מספק להם.

את הדרכת הבטיחות רשאי להעביר רק אדם שהוסמך לכך מטעם המפקח הראשי על העבודה במשרד העבודה. לרוב מדובר באיש מקצוע בתחום הבטיחות, כגון ממונה בטיחות או יועץ בטיחות בעבודה.

מחקרים רבים מצביעים על יתרונותיהן של הדרכות הבטיחות, כאשר בסיומן עובדים רבים מקפידים למלא אחר כללי הבטיחות בעבודה.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

בטיחות במוסך

בטיחות במוסך

מוסך הוא מקום עבודה שבו מתבצעות עבודות רבות ומגוונות. עבודות

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן