כללי בטיחות באש

בטיחות אש היא אחד המרכיבים העיקריים של בטיחות בעבודה. בכל מקום עבודה ישנם סיכוני אש, וחשוב שמקום העבודה יפעל למזעור הסיכונים הללו ובמקביל יהיה ערוך כראוי להתמודד עם דליקה במקרה הצורך. לשם כך חשוב להכיר את כללי הבטיחות באש. יישום הכללים הללו עשוי להציל חיי אדם ולמנוע נזק רב לרכוש. כמו כן הוא עשוי למנוע תביעות נגד מקום העבודה.

בטיחות באש

כללי הבטיחות באש

  • חשוב להתקין במקום העבודה אמצעי מיגון מפני אש (גלאי עשן, מטפים, ספרינקלרים, גלגלונים וכיו"ב). בנוסף חשוב להקפיד על תחזוקה נכונה של אמצעי המיגון הללו ולבצע בדיקות שנתיות שלהם ע"י גורם מקצועי.
  • חשוב להתקין במקום העבודה מערכת מיגון אש פאסיבי, המעכבת את התפשטות האש. מערכת זו מספקת למעשה הגנה זמנית מפני האש עד להגעת שירותי הכבאות והשתלטותם על השריפה. המערכת כוללת 3 אלמנטים: מיגון חומרי הבנייה מפני אש, מיגון שלד מבנה מפלדה מפני אש ומידור המבנה לאגפי אש.
  • חומרים דליקים, כמו דלקים, חומרי ניקוי וחומרי ייצור, יש לאחסן בצורה תקינה ובהתאם להוראות האחסון. יש להימנע מאחסון כמויות גדולות של חומרים דליקים במקומות סגורים. חשוב לקרוא את גיליון הבטיחות של כל חומר ולפעול לפי הנחיות הבטיחות המפורטות בו.
  • יש להקפיד לבצע בדיקות תקופתיות של מערכות חשמל וציוד חשמלי.
  • יש להכין תיק שטח לבית העסק. תיק השטח הינו אוגדן הכולל את המערך הארגוני והבטיחותי של בית העסק, לצורך ניהול אירוע שרפה. התיק מכיל נתונים המאפשרים התארגנות מהירה של צוות החירום המקומי וכן הכנה נאותה של כוחות הכיבוי וההצלה במקרה של אירוע שרפה.
  • במקום עבודה המחזיק בחומ"ס יש להכין תיק מפעל. תיק זה מכיל מידע המאפשר טיפול יעיל באירועי חירום מסוימים העלולים להתרחש במקום העבודה עקב הימצאותם של חומ"ס. אירועים אלה כוללים בין היתר אירוע שריפה.
  • אחת לשנה יש לקיים הדרכת כיבוי אש לעובדים. בהדרכה זו לומדים העובדים כיצד ניתן למנוע דלקה וכיצד יש לפעול במקרה שפרצה דלקה. בנוסף יש לקיים הדרכה שנתית לצוות חירום.
  • רצוי להיעזר בשירותיו של יועץ בטיחות אש. תפקידו של יועץ זה הוא לנהל את כל נושא בטיחות האש בבית העסק. בין היתר הוא אחראי על קביעת נוהלי אש, הכנת תוכנית בטיחות אש, הכנת תיק שטח, ביצוע סקר סיכוני אש ועוד.
Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן