כל הדרכים למניעת סיכונים באתר בנייה

מניעת סיכונים באתר בנייה

בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת במספר תאונות העבודה שהתרחשו בענף הבנייה. בענף זה קיים מגוון רחב של סיכונים שהעובדים חשופים להם, כמו רעש, קרינת שמש, נפילה מגובה, פגיעה פיזית ממשאות כבדים, שאיפת אבק עם חלקיקים מסוכנים כגון מתכות ומלט. האחריות למנוע תאונות וסכנות מעין אלו ולוודא כי אתר הבנייה הינו סביבה בטוחה עבור העובדים מוטלת על המעסיק ועל מנהל העבודה. עליהם לדאוג לכל ההיבטים של בטיחות וגיהות תעסוקתית. הדרך הטובה ביותר לעשות כן היא למנות ממונה בטיחות מנוסה ומוסמך. 

ממוני הבטיחות ומנהלי העבודה של חברת "ליאור בטיחות" הם כולם עובדים מוסמכים שעברו הכשרות רבות והינם בעלי ניסיון רב בתחום. חברתנו סיפקה למאות לקוחות מכל רחבי הארץ שירותי ייעוץ והכנת תוכניות מפורטות, אשר הפכו את מקום העבודה שלהם לסביבת עבודה בטוחה ותקנית.

עבודה באתר בניה


מנהל עבודה באתר בנייה

מנהל העבודה באתר בנייה הוא האחראי הישיר על בטיחותם ובריאותם של העובדים. בין היתר מנהל העבודה אחראי על כל ההיבטים של גיהות תעסוקתית באתר הבנייה. באתר בנייה ישנם סיכונים בריאותיים רבים, הנובעים מסביבת העבודה הייחודית והארעית, כגון סיכונים ארגונומיים הנובעים מנשיאת משאות כבדים, סיכונים הנובעים מן האקלים (סכנת התייבשות, מכת חום, פגיעות קור), חשיפה לרעש, חשיפה לקרינת שמש, חשיפה לחומרים מזיקים (כדוגמת סוגי אבק שונים, אשר עלולים לגרום לאסטמה ואף למחלת הסרטן, או שאיפת גזים מסוכנים כמו פחמן דו-חמצני הנפלט ממנועי המכוניות והציוד במקום).

מנהל העבודה באתר בנייה נדרש לפקח על עובדיו ולוודא כי הם משתמשים בציוד מגן אישי (צמ"א) תקני וראוי, הכולל קסדת מגן, נעלי בטיחות, כפפות, משקפי מגן, אוזניות, בגדי עבודה, מסכות ומסננים. במידה וציוד המגן האישי של אחד העובדים אינו תקני על מנהל העבודה להפסיק מיידית את עבודתו של אותו עובד. כמו כן במידה ונעשה שימוש בציוד פגום או לקוי עליו להפסיק מיידית את השימוש באותו ציוד, למסור אותו למעביד ולדאוג לאספקתו של ציוד תקין במקומו.

ממונה בטיחות באתר בנייה

ריבוי התאונות באתרי בנייה הגובות חיי אדם מדגיש את הצורך במינויו של ממונה בטיחות באתר הבנייה. ממונה בטיחות הינו איש מקצוע אשר עבר קורס ייעודי והשתלמויות רבות בתחום הבטיחות. החוק מעגן את תחומי אחריותו של ממונה בטיחות באתר בנייה ומגדיר את תפקידו. בין היתר עליו לסייע למעבידים בכל הנוגע לאכיפה והטמעה של תקנות הבטיחות באתר הבנייה ולפעול מול אנשי הצוות בתחום הבטיחות התעסוקתית והנדסת האנוש. כמו כן עליו לתכנן את התנאים הסביבתיים באתר הבנייה ולהיות בקיא בכל הקשור לגיהות תעסוקתית. ממונה הבטיחות נדרש גם לכתוב תוכניות בטיחות ולערוך סקר סיכונים באתר הבנייה וכן להעביר הדרכות בטיחות המותאמות לצורכי החברה או אתר הבנייה.

מדריך בטיחות לעבודה בגובה

עבודה בגובה היא כל עבודה בה עובד עלול ליפול מגובה של שני מטרים ומעלה. נפילות מגובה רב מהוות את אחד הגורמים המרכזיים לתאונות עבודה קשות וקטלניות, ולכן על העובדים בעבודה בגובה להשתתף בקורס המכשיר אותם לעבודה זו ומעניק להם אישור לכך.

מדריך בטיחות לעבודה בגובה הוא ממונה בטיחות בעל אישור כשירות בתוקף אשר צבר שתי שנות ניסיון כממונה בטיחות ואשר עבר קורס מדריכי בטיחות לעבודה בגובה.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן