מיגון אש פסיבי

מיגון אש פסיבי הוא מערכת עצמאית להגנה מפני אש בבניינים. מערכת זו מותקנת בדר"כ במהלך בנייה או שיפוץ של בניין והיא מהווה חלק אינטגרלי מהמבנה. המערכת אינה תלויה בגורמים חיצוניים, כגון לחץ מים, מתח חשמלי, מצברי גיבוי, גלאים אקטיביים וכיו"ב. בנוסף היא אינה מצריכה כל פעולה במקרה של שריפה. עם זאת כדי שהמערכת תפעל כראוי יש להתקינה בצורה נכונה ולפי התקנים של שירותי הכבאות.

מטרתה של ההגנה הפסיבית היא למנוע חימום וקירור ישירים של החומרים בבניין ובכך לעכב את התפשטות האש. המערכת מספקת למעשה הגנה זמנית מפני האש, עד להגעת שירותי הכבאות והשתלטותם על השריפה. בכך היא מסייעת להציל חיי אדם ולמזער נזק לרכוש.

מיגון אש פסיבי ואקטיבי

התחומים שבהם מטפל המיגון הפסיבי

מיגון חומרי הבנייה מפני אש

כדי לעכב את התפשטות האש במבנה יש למגן את חומרי הבנייה מפני אש. ניתן לעשות זאת בשתי דרכים: 1. שימוש בחומרי בנייה בלתי דליקים; 2. הוספת מעכבי בעירה לחומרי הבנייה או ציפויים בצבעי גימור אשר תופחים בעת דליקה ומונעים מהאש להגיע אל המוצר ולהבעירו.

מבין שתי האפשרויות הללו העדיפות תהיה תמיד לאפשרות הראשונה – שימוש בחומרים בלתי דליקים. כך לדוגמה שימוש בבד חסין אש יהיה עדיף על בד רגיל שהוסיפו לו מעכב בעירה.

מידור המבנה לאגפי אש

בעת תכנון הבנייה יועץ בטיחות האש ומתכנני המבנה מחלקים את המבנה לאגפי אש. האגפים הללו מופרדים זה מזה באמצעות אלמנטים עמידי אש (קירות, דלתות, רצפות ותקרות). בנוסף יש לאטום את כל הפתחים שנוצרו בקירות ובתקרות כתוצאה מהתקנת המערכות השונות, כגון אינסטלציה, חשמל, תקשורת ומיזוג אוויר.

מיגון שלד מבנה מפלדה מפני אש

במרבית הבניינים כיום שלד הבניין עשוי מפלדה. הפלדה הינה חומר רגיש לחום, וככל שהטמפרטורה עולה היא מאבדת מחוזקה, וכך שלד הבניין נחלש במהירות יתרה. מכיוון שכך מיגון אש פסיבי כולל גם הגנה על שלד המבנה מפלדה, וזאת באמצעות עטיפתו במעטפת בידוד טרמי. הגנה זו מונעת מטמפרטורת הפלדה לעבור טמפרטורה קריטית, בהתאם לחוזק השלד שהוגדר.

ישנן שלוש שיטות למיגון שלד מבנה מפלדה:

  • צבע תופח בחום – צבע המכיל חומרים המונעים את התפתחות האש. בזמן שריפה הצבע תופח ומגדיל את נפחו, וכך יוצר חיץ בין האש לפלדה.
  • ציפוי צמנטי מבודד – התזת חומר צמנטי על שלד הפלדה. מכיוון שמראהו של חומר זה מחוספס נהוג פחות להשתמש בו במקומות החשופים לעין.
  • לוחות חסיני אש – זהו מיגון קל ופשוט להתקנה. אפשר לחתוך את הלוחות לפי מידות שונות ובהתאם לדרישת משך המיגון הנדרש.

מיגון פסיבי לעומת מיגון אקטיבי

ישנם שני סוגים של מערכות להגנה מפני דליקה במבנה: מיגון אקטיבי ומיגון פסיבי. מיגון אקטיבי כולל מערכות שייעודן לאתר דליקה ולכבותה. מערכות אלו כוללות בין היתר גלאי עשן, ספינקלרים, מטפים, גלגלונים, מערכות קצף ועוד. מיגון פסיבי לעומת זאת הוא מערכת שייעודה כאמור לעכב/למנוע את התפשטות האש.

מערכות המיגון הפסיבי הן אמנם יקרות יותר ממערכות המיגון האקטיבי, אך יש להן פוטנציאל גבוה יותר למנוע שריפה בקנה מידה גדול. המציאות מראה כי שריפות רבות פורצות על אף שבמבנה מותקנות מערכות מיגון אש אקטיבי. זאת מפני שתפקוד המערכות הללו תלוי באיכות התפעול והתחזוקה השוטפים, שבמקרים רבים הינם לקויים. בנוסף, ישנם מקומות במבנה שמערכות מיגון האש האקטיבי אינן יכולות להגיע אליהם. לכן אין די בהתקנת מערכות מיגון אש אקטיבי במבנה ויש צורך גם במערכות מיגון אש פסיבי. למעשה, כדי להבטיח את הרמה המקסימלית של בטיחות אש בבניין יש להשתמש במקביל בשתי מערכות המיגון – האקטיבית והפסיבית.

יתרונות המיגון הפסיבי

  • מערכות המיגון הפסיבי אינן תלויות בגורמים אחרים, כגון לחץ מים, מתח חשמלי וכו'.
  • אין צורך בבדיקות או בפעולות תחזוקה שוטפות.
  • במקרה של שריפה המערכות פועלות באופן אוטומטי ואינן מצריכות כל פעולה.
  • במקרה של שריפה המערכות מונעות נזקים לחומרי בניין.
  • המערכות מסייעות גם להגבלת נזקים למבנה כתוצאה מאסונות טבע, כגון שיטפונות או רעידות אדמה.
  • החומרים אינם בולטים לעין.

חשיבות המיגון הפסיבי לצורך קבלת היתר בנייה וטופס 4

מעבר לחשיבותן הרבה של מערכות מיגון האש הפסיבי מן ההיבט הבטיחותי, חשוב לדעת כי למערכות אלה ישנה חשיבות רבה גם בתהליך קבלת היתר בנייה וטופס 4.

כחלק מהתהליך של קבלת היתר בנייה, יש להגיש לרשות המקומית אישור של שירותי הכבאות. לצורך קבלת אישור זה יש להציג לשירותי הכבאות תוכנית אש שהוכנה ע"י יועץ בטיחות אש. בתוכנית זו מסומנים כל הרכיבים המחייבים עפ"י תקנות התכנון והבנייה ועפ"י התקנות של רשות הכבאות, וביניהם גם מערכות מיגון אש.

בהמשך, כדי לקבל טופס 4 למבנה, יש צורך באישור נוסף של שירותי הכבאות. אישור זה מעיד כי במקום מצויים כל סידורי בטיחות האש ההכרחיים.

במסגרת קבלת אישור הכבאות לטופס 4 נבדקות בין היתר מערכות מיגון האש הפסיבי. אי התאמה בפרט מסוים עלולה למנוע את קבלת האישור. לכן כבר בשלב מוקדם של תכנון המבנה חשוב לברר מהן מערכות מיגון האש הפסיבי הנדרשות. תכנון נכון בשלב מוקדם יוביל לסיום מוצלח של הפרויקט ואף לחיסכון משמעותי בעלות הפרויקט.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן