נפילה מסולם במהלך ביצוע עבודה

ביצוע עבודה כאשר העובד ניצב על גבי סולם כרוך בסכנה של נפילה מהסולם. זאת מכיוון שקשה לשמור על יציבות ושיווי משקל במהלך ביצוע עבודה על גבי סולם. הסולם נועד למעשה לשמש כאמצעי לגישה ומעבר ולא כמשטח עבודה.

מכיוון שכך רצוי להימנע מביצוע עבודות על גבי סולם. במקום זאת מומלץ לעבוד על גבי משטח עבודה מאובטח. הדבר נכון בעיקר כשמדובר בעבודה ממושכת או מאומצת, שאז הסיכון גבוה יותר. גם כאשר מבצעים עבודה בגובה המצריכה שימוש בשתי הידיים הדבר מגביר את הסיכון לאבד את שיווי המשקל וליפול.

עם זאת במקרה שנאלצים לבצע עבודה על גבי סולם, חשוב להכיר את כללי הבטיחות המתאימים. להלן נמנה את כללי הבטיחות העיקריים למניעת נפילה מסולם.

נפילה מסולם

שימוש ברתמה או בחגורת בטיחות

עובד המבצע עבודה בגובה על גבי סולם צריך להצטייד ברתמה או בחגורת בטיחות. את הרתמה/החגורה קושרים לנקודת עיגון יציבה במבנה סמוך. אפשר גם לקשור את הרתמה/החגורה לסולם עצמו, בתנאי שהסולם קשור לנקודת עיגון יציבה.

שיפוע הסולם

יש להציב את הסולם בשיפוע של 60-90 מעלות.

הימנעות מהתזה של חומרים על הסולם

יש לנקוט אמצעים למניעת התזה של חומרים כגון שמן, בוץ, טיט וכיו"ב על הסולם. חומרים אלה עלולים לגרום להחלקת הרגל או היד במהלך הטיפוס וכתוצאה מכך לנפילה מהסולם.

נעילת נעליים מתאימות

  • בעת טיפוס על סולם יש לנעול נעליים סגורות.
  • יש להקפיד שסוליית הנעל לא תהיה חלקה אלא מחוספסת וחזקה.
  • אין לטפס בנעליים שדבוק אליהן בוץ או שנמרח על הסוליה שלהן גריז, שמן או כל חומר חלקלק אחר, העלול לגרום להחלקת הרגל ולנפילה מהסולם.

הקפדה על ידיים נקיות מחומרים

יש להקפיד כי בעת הטיפוס על הסולם לא יהיו מרוחים על הידיים חומרים העלולים לגרום להחלקתן.

אופן הטיפוס

  • יש לטפס על הסולם (הן למעלה והן למטה) כשהפנים מופנות לכיוון הסולם.
  • בעת הטיפוס על הסולם יש לאחוז בו בשתי הידיים. מכיוון שכך אין לשאת בידיים משא בעת הטיפוס (גם לא ביד אחת). מטענים קלים אפשר לשאת באמצעות חגורה מיוחדת שאותה כורכים סביב גופו של העובד. מטענים כבדים אין לשאת כלל, גם אם יש אפשרות לשאת אותם ללא שימוש בידיים, שכן מטען כבד מדי עלול לגרום לשבירת הסולם.
  • בעת הטיפוס על הסולם אין לדלג על שלבים. כמו כן בעת הירידה אין להחליק לאורך הסולם.
  • אופן האחיזה הטוב ביותר בסולם הוא לפיתת שלב בסולם בכל כף היד, כשהבוהן מצויה מתחת לשלב ויתר האצבעות מצויות מעליו. לא מומלץ לאחוז בשלב הסולם כשכל האצבעות (כולל הבוהן) מצויות מעליו. כמו כן לא מומלץ לאחוז בזקפי הסולם במקום בשלבי הסולם. זאת מכיוון שהזקפים בדר"כ עבים מדי ולא מאפשרים אחיזה מספקת.

הימנעות מתנועה פתאומית העלולה לגרום לנפילה מהסולם

בעת העמידה על הסולם אין לבצע תנועה פתאומית (או פעולה העלולה לגרום לתנועה פתאומית). כך למשל אין לנסות לתפוס חפץ שנפל. זאת מכיוון שתנועה פתאומית עלולה לגרום לאיבוד שיווי המשקל ולנפילה מהסולם. בסולם מיטלטל תנועה פתאומית אף עלולה לגרום לערעור היציבות של הסולם.

הימנעות מהטיות ותנוחות גוף מסוכנות העלולות לגרום לנפילה מהסולם

אין להטות את הגוף באופן משמעותי אל מחוץ לסולם. זאת מכיוון שהטיה מוגזמת של הגוף עלולה לגרום לאיבוד שיווי המשקל ולנפילה מהסולם. בסולם מיטלטל הדבר עלול לגרום גם להפלת הסולם.

הימנעות מטיפוס על סולם כשלא חשים בטוב

אין לטפס על סולם כאשר לא חשים בטוב, למשל כשסובלים ממחלה, פציעה, עייפות, חולשה וכו').

עפ"י תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה), כל אדם המעסיק עובדים בגובה נדרש לספק להם קורס עבודה בגובה. מטרת הקורס היא להדריך את העובדים כיצד לבצע עבודה בגובה באופן הבטוח והמקצועי ביותר. במהלך הקורס רוכשים המשתתפים כלים בנוגע לעבודה בגובה על סולמות, מבני קונסטרוקציה, פיגומים נייחים ועוד. בסיום הקורס מקבלים המשתתפים אישור עבודה בגובה. אישור זה תקף למשך שנתיים ולאחר מכן יש לעבור קורס רענון נוסף.

זקוקים להדרכת גובה לעובדים? התקשרו לחברת "ליאור בטיחות" וקבלו הצעת מחיר אטרקטיבית במיוחד.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן