בטיחות בתעשייה – עבודה עם מכונות תעשייתיות

בטיחות בעבודה עם מכונות תעשייתיות

בענפים רבים בתעשייה המודרנית עושים העובדים שימוש יומיומי במכונות מסוגים שונים: מכונות לעיבוד עץ, מכונות טקסטיל, מכונות לייצור מזון, מכונות דפוס, משחזה, מכבש ועוד. מכונות אלה פועלות באמצעות מנגנונים המייצרים אנרגיה ותנועה, ולכן השימוש בהן כרוך בסיכונים רבים. כל פעולה לא זהירה עלולה לגרום לתאונה. יצרני המכונות התעשייתיות דואגים אומנם לכלול במכונות מנגנוני בטיחות, אולם מנגנונים אלה אינם מנטרלים לחלוטין את הסיכונים אלא רק ממזערים אותם במידה ניכרת. לכן הכרחי שעובדי התעשייה יכירו את הסיכונים הכרוכים בשימוש במכונות התעשייתיות ואת אמצעי הבטיחות שעליהם לנקוט כדי למנוע פגיעה.

חשיבות רבה נודעת בהקשר זה להדרכת בטיחות לעובדים, שאותה מעביר יועץ בטיחות או ממונה בטיחות בעבודה. עפ"י תקנות ארגון הפיקוח על העבודה, מחובתו של המעסיק לקיים הדרכת עובדים בנוגע לסיכונים במקום העבודה והדרכים להתגונן מפניהם, באמצעות בעל מקצוע מתאים, ולוודא שכל העובדים הבינו את הסיכונים והם בקיאים בנושאי ההדרכה הרלוונטיים לעיסוקם. עליו לחזור ולקיים הדרכת בטיחות כאמור אחת לשנה לפחות.

כמו כן על המעביד לבצע סקר סיכונים לעבודה הנעשית בשטח ובהתאם להכין תוכנית לניהול בטיחות כפי שמחייבות תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (תוכנית לניהול בטיחות).

בנוסף חשוב להשתמש במקום העבודה בתוויות או בשילוט אזהרה, המתריעים מפני הסיכונים הטמונים בשימוש במכונות.

הגנת מכונות בעבודה

מיגון המכונות התעשייתיות

כאמור, מרבית המכונות כיום מצוידות במנגנוני בטיחות. מנגנונים אלה הם האמצעי היעיל ביותר למניעת תאונות. בעת רכישת מכונה חדשה מומלץ לוודא כי מיגון המכונה עונה על התנאים האלה:

סיכונים עיקריים בשימוש במכונות

מיגון המכונות, כאמור, אינו מנטרל לחלוטין את הסיכונים הכרוכים בשימוש במכונות, אלא רק מפחית אותם. להלן נמנה כמה מן הסיכונים העיקריים הטמונים במכונות ונציע דרכים למזער אותם.

פגיעות מעיכה

פגיעות מעיכה נגרמות כאשר אדם נלכד בין שני גופים הנעים בעוצמה זה לעבר זה, או בין גוף נע לגוף נייח. בתאונות כאלה מעורבים בדר"כ שני עובדים. גם כאשר אדם מבצע עבודה מתחת לחפץ כבד שאינו נתמך, קיימת סכנת מעיכה: מכסה או דלת של החפץ עלולים למעוך את ידו. כדי למנוע פגיעות מעיכה יש לנקוט את הצעדים הבאים:

 • יש לזהות את כל מצבי המעיכה האפשריים במכונות ולהתרחק מהנקודות המסוכנות.
 • כששני עובדים מבצעים עבודה משותפת עליהם לתאם ביניהם את הפעולות שיבצע כל אחד מהם. בעת ביצוע העבודה על כל אחד מהם להיות ער למעשיו של האחר.
 • כשמבצעים עבודה מתחת למכונה יש לתמוך אותה באופן בטוח. אם המכונה מצוידת בגלגלים יש לבלום אותם כך שלא יזוזו.

היתפסות של בגד או איבר גוף בנקודות צביטה

נקודות צביטה נוצרות כששני חלקים במכונה נעים בו-זמנית ולפחות אחד מהם נע בתנועה סיבובית. נקודות הצביטה אומנם ממוגנות בדרך כלל, אולם על חלקן לא ניתן להרכיב מגינים.

הסיכון הטמון במכונות בעלות נקודות צביטה הוא היתפסות של איבר גוף או בגד בנקודות אלה. כדי למנוע סיכון כזה יש להקפיד לפעול כדלקמן:

 • חשוב שהעובד יכיר את כל נקודות הצביטה במכונה ויתרחק מהן כשהמכונה פועלת.
 • במידה ויש צורך לבצע תיקון במכונה, אין לעשות זאת לפני שכל חלקי המכונה נעצרו לחלוטין.
 • אם נקודת הצביטה מצוידת במגן, יש להקפיד להחזיר אותו למקומו בתום כל תיקון.

היתפסות של בגד או שיער בציר מסתובב

כאשר סיבים של בגד (או שיער ארוך) נכרכים סביב ציר מסתובב, הציר מושך במהירות את גופו של האדם העוטה את הבגד לתוך המכונה. כיוון שכך בזמן שהמכונה פועלת יש להקפיד לשמור מרחק מצירים מסתובבים.

תאונות כתוצאה ממשיכה

תאונות כתוצאה ממשיכה נגרמות בדרך כלל כשמנסים למשוך עצם כלשהו מתוך מכונה בזמן שהיא פועלת. בשל עוצמת הפעולה של המכונה העובד עלול להימשך לעבר החלקים הנעים שלה ולהיפגע. כדי למנוע תאונות כאלה יש להקפיד על ההנחיות שלהלן:

 • אין לבצע טיפול במכונה בזמן שהיא פועלת. לפני כל טיפול יש לדומם את המנוע, להוציא את המפתח ולהמתין שכל חלקי המכונה יעצרו לחלוטין.
 • מומלץ לרכוש מכונות הכוללות מנגנוני בטיחות שהופכים את כיוון הפעולה, כדי לאפשר שחרור בטיחותי של סתימות.

פגיעה מעצמים המושלכים ממכונות

מכונות מסוימות (כגון מכונות קצירה, מכונות גריסה, מטחנת מזון) יכולות להשליך עצמים למרחק בעוצמה רבה. אדם העומד בסמוך למכונות הללו עלול להיפגע מהעצמים המושלכים. כדי למנוע פגיעה כזו יש לפעול כדלהלן:

 • יש להקפיד למלא אחר הוראות הבטיחות של יצרן המכונה.
 • יש לזהות את הכיוון שאליו יושלכו עצמים ואת המרחק המשוער ולעמוד במקום בטוח.

פגיעה מחלקים הממשיכים לנוע גם לאחר ניתוק מקור האנרגיה

בחלק מהמכונות יש חלקים הממשיכים לנוע למשך זמן מה גם לאחר ניתוק המכונה ממקור האנרגיה. תנועה זו היא תוצאה של כוח ההתמדה.

לעיתים קורה שעובד המבצע טיפול כלשהו במכונה, מנתק את מקור האנרגיה ומיד לאחר מכן מכניס את היד לתוך המכונה, לפני שכל החלקים הנעים נעצרו. דבר זה עלול להוביל לפגיעה חמורה. כדי למנוע פגיעה כזו יש לפעול עפ"י ההנחיות שלהלן:

 • יש להביט על הגלגלים והצירים במכונה כדי לראות אם הם עדיין מסתובבים.
 • יש להאזין לרעשי המכונה (כמעט כל חלק נע משמיע קול בעת התנועה).
 • אין לבלום תנועה של חלקים נעים בעזרת הידיים או הרגליים. יש לחכות שהתנועה תיפסק מעצמה או לחילופין להשתמש באמצעי בלימה מכני.

סיכוני חשמל

אם לא מתחזקים את המערכות החשמליות במכונות כראוי, עלולים להיווצר קצרים ושרפות וכן ישנה סכנת התחשמלות. כדי למנוע סיכונים אלה יש לבדוק את המערכות החשמליות במכונות ולוודא שכל החוטים מבודדים כראוי. חוטים ומתגים שחוקים יש להחליף.

הדרכת בטיחות לעובדי תעשייה עם חברת "ליאור בטיחות"

חברת "ליאור בטיחות" מובילה את תחום שירותי הבטיחות בעבודה למפעלים, ארגונים ומוסדות רבים ברחבי הארץ. לחברה ניסיון רב בהעברת הדרכות בטיחות לעובדים במגוון תחומים. בין היתר מספקת החברה שירותי ממונה בטיחות בתעשייה הניתנים על ידי ממוני בטיחות מוסמכים וכן הדרכות בטיחות לעובדים בנושא סיכונים עם מכונות בתעשייה התואמות לדרישות החוק. החברה מעניקה שירותים אלו במקומות עבודה רבים שנעשה בהם שימוש בציוד ובמכונות, לרבות חברות הנדסה, חברות בניין, מפעלי תעשייה, חברות העוסקות במחקר ופיתוח, בתי חולים, מרפאות ומכונים רפואיים ועוד. כל השירותים של חברת "ליאור בטיחות" ניתנים בסטנדרטים הגבוהים ביותר ובמקצועיות בלתי מתפשרת.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “בטיחות בתעשייה – עבודה עם מכונות תעשייתיות”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן