סיכונים ארגונומיים בעבודה מול מחשב

בעידן המודרני של המאה ה-21 הפך המחשב לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו, והוא מצוי כמעט בכל מקום. ישראל היא אחת המדינות הממוחשבות ביותר בעולם. מאות אלפי עובדים בארץ עושים שימוש יומיומי במחשב במהלך עבודתם. על אף שהעבודה מול מחשב נחשבת לבטוחה יחסית, חשוב לדעת כי השימוש במחשב כרוך בסיכונים בריאותיים ובטיחותיים שונים. בין הסיכונים הללו נמנים הסיכונים הארגונומיים. כדי למנוע סיכונים אלה חשוב שכל עובד שמבצע עבודה מול מחשב יכיר את הסיכונים הארגונומיים שהוא חשוף אליהם במהלך העבודה. כמו כן חשוב שעובדים המבצעים עבודה מול מחשב ישתתפו בהדרכת ארגונומיה.

להלן נפרט את הסיכונים הארגונומיים העיקריים הכרוכים בעבודה מול מחשב.

ארגונומיה במשרד

מהי ארגונומיה?

בבואנו לדון בסיכונים הארגונומיים הכרוכים בעבודה מול מחשב, ראשית חשוב שנבין את משמעות המונח "ארגונומיה".

ארגונומיה (המכונה גם "הנדסת אנוש") היא מדע העוסק באינטראקציה שבין שלושה גורמים: האדם, המכשיר והסביבה. כדי לשפר את התפקוד של העובד אין די בתחזוק נכון של המכשירים שהוא משתמש בהם. יש להקפיד גם על תחזוקה נכונה של האדם עצמו ושל סביבת העבודה שלו. במאמר זה נדון בסיכונים הארגונומיים השונים הכרוכים בעבודה מול מחשב, ונציע פתרונות למניעתם.

סיכונים ארגונומיים הקשורים למערכות השריר-שלד

השימוש בכל אחד מהמרכיבים של מערכת המחשב טומן בחובו סיכונים אורתופדיים שונים. חשוב שנהיה מודעים לסיכונים אלה ונפעל למנוע אותם.

המקלדת

הסיכון הארגונומי הנובע משימוש במקלדת סטנדרטית נעוץ במבנה הגאומטרי שלה. תנוחת כף היד בעת הפעלת מקלדת סטנדרטית היא תנוחה המקבילה ללוח המקשים. זאת בניגוד לתנוחה הנכונה, שהיא בזווית ללוח המקשים.

בחנויות המחשבים אפשר למצוא עזרים שונים המאפשרים לבצע את עבודת ההקלדה בצורה נוחה ובריאה יותר. להלן נמנה כמה מהם.

 • משטחים מתכווננים למקלדות: משטחים מתכווננים שמחברים אותם לחזית השולחן. משטחים אלה מאפשרים למקם את המקלדת באופן שיהיה נוח למשתמש.
 • רפידות לשורש כף היד: ספוגיות המצויות בחזית המקלדת, שמטרתן לתמוך בשורש כף היד.
 • תמיכה ניידת לאמה: אביזר שממקמים אותו בחזית השולחן והוא נע בעזרת מפרקים מכניים. מטרתו של אביזר זה היא לתמוך באמצע האמה.

מסך המחשב

הסיכונים הארגונומיים הכרוכים בשימוש במחשב נובעים בין היתר ממיקום לא נכון של המסך. יש לכוונן את גובה המסך באופן שיאפשר סריקה נוחה של כל משטח התצוגה בלי להניע את הראש למטה ולמעלה, ושיאפשר לזקוף את שרירי הצוואר ולמנוע מאמץ של הגב העליון.

אפשר למצוא בחנויות המחשבים כנות למסך המחשב, המאפשרות לכוונן את זווית המסך ביחס לתנוחת המשתמש.

מערכת הישיבה

עבודה בתנוחת ישיבה במשך זמן ממושך עלולה לגרום לנזקים רבים במערכת הגב. כדי למזער את הנזקים הללו חשוב להשתמש במערכת ישיבה מתאימה, המאפשרת לשמור על גוף זקוף. להלן כמה כללים חשובים הנוגעים למערכת הישיבה:

 1. מושב הכיסא יהיה עשוי מחומר קשיח ועליו ריפוד ספוג קשה, שעוביו 3-5 ס"מ.
 2. ציפוי המושב והמשענת יהיה עשוי מאריג טבעי ונקבובי, שלא יאפשר הזעה במקומות המתחככים עם הגוף.
 3. משענת הגב תתמוך היטב באזור הגב התחתון והמותן. אם הכיסא לא מספק תמיכה מותנית הולמת, רצוי להשתמש בכרית לתמיכה מותנית.
 4. הכיסא יהיה מצויד במערכת מכנית להטיה והגבהה. כיוונים אלה קובעים לא רק את היחס בין הכיסא לשולחן. הם גם משפיעים על תנוחת הידיים הנעות על גבי המקלדת. כמו כן הם משפיעים על זווית הראש, הפונֵה לעבר צג המחשב.
 5. כדי לספק לכיסא יציבות מרבית חשוב שיהיו לו חמש נקודות מגע עם הרצפה.
 6. בעת הישיבה על הכיסא יש להשתמש בהדום רגליים. רוחבו של ההדום לא יפחת מרוחב המושב, והוא צריך להיות בעל שיפוע כלפי המשתמש.

סיכונים ארגונומיים הקשורים למערכת הראייה

חלק מהמחיר שאנו משלמים על השימוש המרובה שאנו עושים כיום במחשבים הוא פגיעה במערכת הראייה. להלן נסקור כמה מן הנזקים העלולים להתרחש כתוצאה משימוש מרובה במחשב, ונמנה את הדרכים למזער אותם.

סִנווּר ויובש בעיניים

כשאנו קוראים מדף מודפס, לרוב אנו מחזיקים את הדף בזווית של כ-40 מעלות נמוך מקו האופק. בעת השימוש במחשב לעומת זאת מרבית האנשים מציבים את המסך לראייה כמעט אופקית. בעת צפייה אל האופק העפעפיים מוגבהות ולגלגל העין חודרת כמות רבה יותר של אור. הסִנוור הזה מכביד על הראייה. בנוסף, הרמת העפעפיים גורמת לחשיפה של שטח עין גדול יותר לאוויר הסביבה. התוצאה של חשיפה זו היא תחושת אי נוחות ויובש בעיניים. כאשר בסביבת העבודה פועל מיזוג אוויר הרי שהלחות נמוכה והמצב מחמיר עוד יותר.

אפשר להתגבר על בעיית הסנוור בדרכים רבות:

 • יש לשנות את מיקומו של צג המחשב ולהנמיכו.
 • מומלץ לכסות את החלון בווילון או להתקין תריסים. כמו כן מומלץ שכיוון הישיבה של העובד יהיה במקביל לחלון ולא ממולו.
 • רצוי להתקין בחדר גופי תאורה שקועים בתקרה, המטילים את האור כלפי מטה ואינם מפזרים אותו יותר מדי לצדדים. לחילופין, אפשר להרכיב על גופי התאורה אמצעים המכוונים את האור כלפי מטה.
 • אפשר לרכוש מסך נגד השתקפות שאותו מרכיבים לפני הצג. ישנם שני סוגים עיקריים של מסכים כאלה – מסך העשוי מזכוכית ומסך העשוי מרשת צפופה. המסך מזכוכית הוא אומנם יקר יותר, אך הוא גם נוח יותר ויעיל יותר במניעת סנוור.

תנועה מעטה מדי של שרירי העין

במהלך השימוש במחשב אנו נוטים להישאר בתנוחה קבועה למשך זמן רב, בלי לשנות את מרחק ההסתכלות וזווית ההסתכלות במסך. כתוצאה מכך שרירי העין אינם נעים מספיק, והדבר גורם לתחושת אי נוחות ועייפות בעיניים.

הפתרון לבעיה זו הוא לעשות מדי פעם הפסקות יזומות:

 • אחת לעשר דקות יש לעשות הפסקה קצרה של כעשר שניות, ובמהלכה להסיט את המבט לעבר עצמים רחוקים.
 • אחת לשעה יש לעשות הפסקה של כחמש דקות כדי לתת מנוחה לעיניים. במהלך הפסקה זו כדאי גם לקום מהכיסא, להתמתח ולחלץ עצמות.

היעדר מצמוץ ומנוחה לעיניים

חלק מהאנשים העובדים מול מחשב חשים אי נוחות בעיניים משום שהם אינם ממצמצים מספיק. הפתרון לבעיה זו הוא להקפיד למצמץ לעיתים קרובות.

ליקויי ראייה שלא תוקנו

בסקר שערכו חוקרים בקרב עובדי מחשב הם איתרו אצל שליש מהמשתתפים תיקון לא מושלם של חדות הראייה. חלק מהמשתתפים כלל לא היו מודעים לכך שהם זקוקים למשקפיים, וחלקם לא הקפידו לעדכן את המשקפיים. בנוסף, חלק מהמשתתפים סבלו מפזילה סמויה. פזילה זו עלולה ליצור קושי בעבודה מול מסך המחשב, מכיוון שהיא מצריכה מאמץ מיוחד להחזיק את העיניים מקבילות, ועל כן עלולה לגרום לעייפות.

כדי למנוע בעיות אלה יש להקפיד לבצע בדיקות ראייה תקופתיות.

חשוב שכל עובד שמבצע עבודה יומיומית מול מחשב ישתתף בהדרכת ארגונומיה. מטרתה של ההדרכה היא ליצור בקרב העובדים מודעות לעבודה נכונה ובריאה ולהקנות להם הרגלי עבודה נכונים מההיבט הארגונומי. בכך מסייעת ההדרכה להפחית את שיעור הפגיעות והמחלות התעסוקתיות בקרב העובדים. בנוסף היא תורמת לשיפור איכות העבודה של העובדים ולהגברת שביעות רצונם.

יועץ בטיחות ארגונומיה

תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה בהיבט הארגונומי הוא ליצור תשתית ארגונומית נכונה במקום העבודה. זאת במטרה לשמור על בריאותם של העובדים ולמזער ככל האפשר את הסיכונים הארגונומיים שמנינו לעיל. לשם כך יבצע ממונה הבטיחות הערכות סיכונים, יקיים הדרכות בטיחות לעובדים ויציע פתרונות ארגונומיים לעמדות העבודה השונות במקום העבודה.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ניטול ידני

ניטול ידני

ניטול ידני משמעותו פעילות הדורשת הפעלת כוח פיזי לצורך הרמה,

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “סיכונים ארגונומיים בעבודה מול מחשב”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן