סיכונים ארגונומיים בקרב עובדי סיעוד

עבודת הסיעוד היא עבודה הכרוכה בסיכון ארגונומי מוגבר. עובדי הסיעוד חשופים לגורמי סיכון ארגונומיים רבים, שהעיקריים שבהם קשורים לפעולות של הזזה וניוד של מטופלים (רחצת מטופל, העברת מטופל מהכיסא למיטה וכיו"ב). עיקר הפגיעות הארגונומיות הן פגיעות גב, כתפיים וצוואר.

גורמי הסיכון

הפעולות העיקריות אשר גורמות לפגיעות ארגונומיות בקרב עובדי הסיעוד הן:

כפיפות – עובדי הסיעוד מבצעים פעולות רבות תוך כפיפת הגוף אל חולים המצויים בתנוחה של שכיבה או ישיבה.

העברת חולים – חולים רבים אינם מסוגלים להתנייד בכוחות עצמם. העובדים מסייעים להם להתנייד ממקום למקום, ולעיתים אף נאלצים להרים אותם.

שינוע והרמת משאות – במהלך עבודתם משנעים העובדים לעיתים קרובות ציוד וחפצים, כגון עגלות תרופות ועגלות כביסה.

תנועות מאומצות – רחיצה, האכלה, סידור מיטות וכיו"ב.

סיכונים ארגונומיים בסיעוד

כיצד ניתן למזער את הסיכונים הארגונומיים בקרב עובדי סיעוד?

על כל מוסד טיפולי לבנות תוכנית ארגונומית בהתאם לצרכיו ולצורכי העובדים והמטופלים. תוכנית זו תכלול נהלים הנוגעים לשיטות עבודה נכונות, ציוד עזר, הדרכת עובדים וכיו"ב.

להלן נרחיב בנוגע לכמה ממרכיבי תוכנית זו.

כדי ליצור בקרב העובדים מודעות לארגונומיה בעבודה ולשמור על בריאותם, חשוב לספק להם הדרכת ארגונומיה. בהדרכה זו לומדים העובדים כללים להתנהלות נכונה מן ההיבט הארגונומי. נושאי ההדרכה כוללים בין היתר: עבודה בתנוחת עמידה ממושכת, הרמת חולים, הרמה ושינוע של משאות, עבודת צוות וכיו"ב.

ציוד עזר

מינהל הבטיחות והבריאות בעבודה של ארה"ב (OSHA) פרסם חוברת הנחיות לעבודה בבתי אבות. מטרתן של הנחיות אלה היא להפחית את גורמי הסיכון לפגיעות בגב ובגפיים. ההנחיות ממליצות להשתמש באמצעי עזר לצורך ביצוע פעולות של הרמה והעברה של חולים. אמצעי העזר כוללים הן אמצעים פשוטים, כגון כיסאות גלגלים, והן אמצעים משוכללים, כגון מנופים.

במסגרת התוכנית הארגונומית יש להקצות תקציב לרכישת הציוד ולתחזוקתו וכן לקבוע את צורת ההעברה המתאימה לכל חולה. יש לוודא גם שכל המטפלים יודעים כיצד להשתמש בציוד.

סביבת העבודה

לסביבת העבודה ישנה השפעה רבה על אופן העברת החולים. חשוב לוודא כי סביבת העבודה מאפשרת עבודה בטוחה וכן שימוש בציוד העזר הנחוץ להעברת החולים. משטחים תלולים או מדרגות למשל עשויים להקשות את השימוש באמצעי עזר להעברת חולים. משטחים רטובים עלולים לגרום לנפילה או לפגיעה.

נוהלי עבודה

כחלק מן התוכנית הארגונומית של המוסד הטיפולי יש לקבוע נהלים בנוגע לשיטות עבודה נכונות. כך למשל יש לקבוע כי שינוי מנח של מטופל שוכב ייעשה תמיד ע"י שני מטפלים. הקפדה על כללי עבודה נכונים תסייע למנוע עומס על גוף העובד ולשמור על השלד והשרירים.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ניטול ידני

ניטול ידני

ניטול ידני משמעותו פעילות הדורשת הפעלת כוח פיזי לצורך הרמה,

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן