עד מומחה בתחום הבטיחות

לעדים במשפט תפקיד מכריע במשפט האזרחי והפלילי. הם יכולים להיות מוזמנים מצד התביעה, מצד הנתבע או מטעם בית המשפט עצמו. עדים "רגילים" שונים מעדים מומחים: לעדים "רגילים" יש מידע היכול לשפוך אור על התרחשויות הקשורות במשפט ולתמוך בעמדת אחד הצדדים. לעדים מומחים לעומת זאת אין קשר ישיר למקרה. הם מזומנים לתת עדות כבעלי מקצוע היכולים לחוות דעה הנוגעת להתנהלות של אחד מהצדדים במשפט. לעד רגיל אסור להביע דעה או להסיק מסקנות. עד מומחה לעומת זאת מגיע לביהמ"ש כדי להציג עמדה מקצועית, ולדעותיו ומסקנותיו יש משקל מכריע. העד המומחה יכול להיות ממונה בטיחות (עד מומחה בתחום הבטיחות), רופא, פסיכולוג, מהנדס, אינסטלטור וכיו"ב. כאשר השופטים נתקלים בקושי בהכרעה על סמך העדויות הנשמעות, עשויים הצדדים להסכים לזמן עד נוסף. עדותו של העד הנ"ל תיחשב מכריעה. עד כזה הוא "עד מכריע".

עד מומחה בתחום הבטיחות

חקירת עדים מומחים במשפט

את העדים המומחים או העדים ה"רגילים" מזמנים עורכי הדין המייצגים את הצדדים במשפט. בעוד שלעד "רגיל" מותר להיות נוכח באולם המשפט רק ברגע עדותו – כדי לוודא שעדותו לא תושפע מעדויות קודמות – עדים מומחים רשאים להיות נוכחים באולם בכל עת (גם טרם מסירת עדותם). לרוב הצד שעליו נטל ההוכחה מציג את טיעוניו ראשון, ולפיכך מופיעים העדים מטעמו ראשונים. את העדים יחקור הגורם שהזמינם, ולאחר מכן יחקור אותם העו"ד של הצד השני בחקירה נגדית. לבסוף רשאי הצד הפותח לחקור את העד בשנית. לרוב, עדותו של עד מהימן אחד מספיקה כדי להרים את נטל ההוכחה. עם זאת ישנם מקרים שבהם יש צורך לאשש את דבריו של העד (במקרים שבהם העד שותף לדבר עבירה או כאשר לא הוצגו די ראיות במשפט). בעוד עדים מומחים רגילים להופיע בבית משפט והם רגילים לחקירות, עדים "רגילים" מגיעים לרוב לחקירות כשהם חוששים ונרגשים ביותר.

מיהו עד מומחה בתחום הבטיחות?

עד מומחה בתחום הבטיחות הוא אדם בעל הכשרה מקצועית וניסיון בתחום הבטיחות. לחוות דעתו של העד המומחה יש חשיבות מכריעה בהליך המשפטי, והיא עשויה להשפיע על פסק הדין שייתן השופט במשפט. מכיוון שכך על העד המומחה לנסח חוות דעת מקצועית ולהיות מוכן לחקירה בנוגע לחוות הדעת. בנוסף להיותו איש מקצוע בתחום הבטיחות, על העד המומחה להיות בעל הבנה משפטית. בניגוד לעד "רגיל", עד מומחה מתמקד במשמעותן של העובדות אשר הוצגו לבית המשפט. עד מומחה בתחום הבטיחות יכול להופיע הן מצד התובע והן מצד הנתבע. לעיתים שוכר בית המשפט עצמו את שירותיו של עד מומחה בתחום הבטיחות.

חקירת עד מומחה בתחום הבטיחות

שימוש בעד מומחה נפוץ במיוחד במקרים של תביעות מסוגים מסוימים, כגון רשלנות רפואית או מקצועית. כאשר שני הצדדים מגישים לביהמ"ש חוות דעת סותרות, מזמנים בדר"כ עד מומחה נוסף לצורך הכרעה. עד מומחה זה ימונה בהסכמתם של שני הצדדים, ועדותו תשמש במקום חוות הדעת המנוגדות.

לחוות דעת של מומחה בטיחות קודמת עבודת שטח. במסגרת עבודה זו הוא מנתח את המקרה והנסיבות אשר הובילו לתוצאה הנידונה בבית המשפט. עדותו של עד מומחה בתחום הבטיחות בבית משפט היא למעשה חלקה האחרון של עבודתו. עליו לערוך תחקיר הכולל את שיטות העבודה במקום העבודה, נוהלי גיהות ובטיחות במקום. במקרה של תאונת עבודה עליו לערוך ניתוח מקרה ולאסוף עדויות ומסמכים אשר ישמשו ראיות בביהמ"ש: תוכניות, שרטוטים, צילומים וממצאים נוספים בשטח וכיו"ב. על העד המומחה בתחום הבטיחות להציג לבית המשפט הסברים בנוגע לסוגיה האם ניתן היה למנוע את המקרה או לאו. בנוסף, עליו להציג ניתוח מפורט על אודות פעולות שהתבצעו באופן לא מקצועי ואשר הובילו לתאונה במישרין או בעקיפין. עליו לתאר את נסיבות המקרה בצורה האובייקטיבית והמקצועית ביותר. חוות דעתו של עד מומחה בתחום הבטיחות יכולה לשפוך אור על נסיבות המקרה ואף לסייע להחלטת השופטים.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “עד מומחה בתחום הבטיחות”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן