קו חיים לעבודה בגובה

קו חיים (המכונה גם קו עיגון) הוא התקן אורכי העשוי מפרופיל קשיח/כבל פלדה/חבל סיבים סינתטי. את קו החיים מתקינים לרוחב מבנה המצוי בשלבי בנייה או שיפוץ, כשהעובדים מעגנים את עצמם אליו באמצעות רתמה הקשורה לגופם, כדי למנוע נפילה מגובה. מטרתו של ההתקן היא לאפשר לעובדים חופש תנועה במהלך עבודה על משטחים גבוהים ללא גידור.

אל קו החיים אפשר להתחבר במגוון מערכות אבטחה: מערכת מרחבית, מערכת מניעת נפילה ועוד.

ישנם שני סוגים של קווי חיים: קו חיים קבוע וקו חיים זמני.

קו חיים

קו חיים קבוע

קו חיים קבוע הוא קו עיגון המצוי בקביעות במקום שמבצעים בו עבודה בגובה. לרוב הוא עשוי מכבל פלדה או מסילת פלדה. ישנם סוגים רבים של קווי חיים קבועים, שההבדלים ביניהם מתבטאים בין היתר בעמידות המתכות לקורוזיה, נוחות השימוש מבחינת מעברי עיגונים, פינות וכו', צורת העיגון לסוגים שונים של מבנים, כמות האנשים שיכולים להשתמש בקו בו-זמנית ועוד.

תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) קובעות כי בכל אתר או מפעל בעל מבנה קבוע שמבצעים בו עבודה בגובה, חובה להתקין קווי חיים קבועים. התקנת קווי החיים צריכה להיות בהתאם לתקן האירופי EN 795, העוסק בהתקני עיגון. בין היתר קובע התקן את הדרישות הבאות:

  • יש להתקין סופג אנרגיה אינטגרלי בקו החיים.
  • יש להשתמש במותחן בעל אינדיקטור למתיחות הכבל, כדי שהכבל יהיה מתוח במידה הרצויה.
  • נקודות העיגון של קצה הכבל ולאורך הכבל צריכות לעמוד בחוזקים הכתובים בתקן.

האחריות על התקנת קווי החיים מוטלת על תופש המפעל (כלומר מי שבפועל מנהל את המפעל). הלה אחראי גם להחזיק את קווי החיים במצב תקין וכן לקיים בדיקת תקינות שלהם. תדירות הבדיקה תהיה בהתאם להוראות היצרן, ובהיעדר קביעה בהוראות היצרן – אחת ל-5 שנים. את הבדיקה יבצע בודק מוסמך, מהנדס מכונות או מהנדס אזרחי רשום ורשוי.

קו חיים זמני

קו חיים זמני הוא קו שמתקינים אותו לצורך ביצוע עבודה כלשהי ומפרקים אותו בתום העבודה. בניגוד לקו חיים קבוע, העשוי לרוב מפלדה או מחומר קשיח אחר, קו חיים זמני יכול להיות עשוי גם מטקסטיל. קו חיים זמני מצריך נקודות עיגון חזקות שיכולות לעמוד במשקל רב – כ-25 ק"ג.

בניגוד לקו חיים קבוע, שעפ"י החוק רשאי להתקין אותו רק בעל מקצוע שהינו בעל הסמכה לכך, את קו החיים הזמני רשאים העובדים להתקין בעצמם. כל עובד שעבר הדרכת עבודה בגובה לומד במסגרת ההכשרה כיצד להתקין קו חיים זמני. בנוסף, בניגוד לקו החיים הקבוע קו החיים הזמני אינו מחייב בדיקה תקופתית אלא רק בדיקה ראשונית לאחר ההתקנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

הדרכה בגובה

הדרכה בגובה

בעקבות ריבוי התאונות הנגרמות עקב נפילה מגובה, חודדו התקנות לעבודה

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן