שימוש במטפה כיבוי אש

שימוש במטפה כיבוי אש

שרפות עלולות לפרוץ בכל רגע ובכל מקום והן תופסות אותנו לא מוכנים. השרפות עלולות לפרוץ בשל גורמים שונים: תקלה במערכת החשמל, גוף חימום שהתלקח, השארת סיגריה בוערת, תגובה כימית ועוד. מטפה כיבוי אש הוא האמצעי היעיל והזמין ביותר להתמודדות עם שרפה, ועל כן הצעד הראשון בתחום בטיחות אש הוא לוודא כי קיים במקום בהישג יד מטפה כיבוי אש בתוקף. 

 מטפי כיבוי אש נבדלים זה מזה בגודלם ובהרכב החומר המצוי בהם. ישנם מטפים הפועלים באמצעות אבקת כיבוי אש ויש כאלו הפועלים באמצעות גז. חשוב להכיר את המטפה כדי לדעת כיצד להשתמש בו במקרה הצורך. בנוסף, חשוב לקיים הדרכות בטיחות אש כדי לדעת כיצד לפעול במקרה של שרפה.

כיבוי אש בעזרת מטף

שימוש במטפה כיבוי אש במבנה סגור

בכל מבנה סגור – בית פרטי, בניין מגורים, בניין משרדים, מפעל, מוסד וכיו"ב – חייבים להימצא אמצעי כיבוי אש וחירום, ובראשם מטפה כיבוי אש. בעת כיבוי שרפה בעזרת מטפה כיבוי אש יש למשוך את נצרת הבטיחות, אשר נועדה למנוע את בריחת חומר הכיבוי בזמן אחסונו. כאשר מדובר בשימוש ראשון במטפה חשוב לסלק את מנגנון האבטחה המקבע את הנצרה.

כיבוי האש ייעשה במרחק הולם מהלהבות, לצורך שמירה על בטיחות ולצורך כיוונו של המטפה ביעילות אל בסיס האש (אין לכוון את המטפה אל ראש הלהבות). מרחק פעולה נכון יהיה בין 7 מטרים בתחילת הכיבוי ועד 3 מטרים בעת היחלשות הלהבות וירידת הלחץ במיכל. בעת הפעלת המטפה יש להתיז את תכולתו בצורה רציפה אל מוקד האש. חשוב לזכור כי במידה ואין יכולת לכבות את האש בצורה יעילה הפוגעת בבסיס הלהבה יש להימלט מהזירה ולא להסתכן.

חשוב להצטייד בהגנה נשימתית מפני העשן ומפני האבקה המצויה במטפה הכיבוי. כמו כן יש להצטייד בכמות מטפים המתאימה לגודל השרפה.

שימוש במטפה כיבוי אש בשטח פתוח

במקרה של שרפה הפורצת בשטח פתוח חשוב לזהות את כיוון נשיבת הרוח ולפעול עם כיוון הרוח ולא נגדה. המרחק בין מפעיל המטפה ללהבה יהיה בהתאם לקרינת האש ולעוצמת החום. את המטפה יש לכוון אל בסיס הלהבה. כאשר עוצמת האש אינה מאפשרת להתקרב עד למרחק המאפשר פגיעה בבסיס הלהבה יש להזעיק את לוחמי האש בטלפון 102. זכרו, בכל מקרה אין להסתכן.

שימוש במטפה כיבוי אש צעד אחר צעד

בעת שימוש במטפה יש לנקוט את הצעדים הבאים:

  1. לכוון את פיית המטפה אל בסיס הלהבה.
  2. ללחוץ על ידית ההפעלה כשהמטפה מוחזק במאונך.
  3. להניע את המטפה מצד לצד תוך ריסוס האזור בחומר הכיבוי.

מקצוענות בהדרכות בטיחות אש

חברת "ליאור בטיחות" מספקת שירותי בטיחות וגיהות ברמה הגבוהה ביותר. לחברה לקוחות רבים מכל רחבי הארץ, הכוללים ארגונים, מוסדות, מפעלים ועוד. הצוותים המקצועיים של חברת "ליאור בטיחות" כוללים יועצים ומהנדסים המתמחים במתן שירותים ופתרונות בתחומי ההנדסה והבטיחות. לחברה ניסיון רב במגוון שירותי בטיחות והיא מעמידה לרשות לקוחותיה שירותי ממונה בטיחות, יועצי בטיחות, הדרכות בטיחות בעבודה במגוון נושאים ותחומים, בניית תיק שטח ותיק מפעל וכן עריכת סקר סיכונים ובטיחות אש.

אנו בחברת "ליאור בטיחות" מספקים שירות של הדרכות בטיחות אש לעובדים. ההדרכות מועברות על ידי מדריכים מוסמכים ומנוסים, ובמהלכם העובדים לומדים כיצד יש לפעול כדי למנוע שרפה וכן כיצד יש לפעול במקרה שפרצה שרפה. ההדרכות כוללות הרצאות ומצגות פרונטליות וכן תרגול מעשי של הפעלת מטפה כיבוי אש ולבישת ציוד מגן.

אם יש לך צורך בהדרכות כיבוי אש בסטנדרטים הגבוהים ביותר, זה הזמן להתקשר למקצוענים של "ליאור בטיחות" ולהיות בטוח שבחרת נכון.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן