שימוש במטפה לכיבוי אש

שריפות הן דבר בלתי צפוי. הן עלולות לפרוץ בכל רגע ובכל מקום והן תופסות אותנו לא מוכנים. ישנם גורמים שונים העלולים לגרום לשריפה: תקלה במערכת החשמל, גוף חימום שהתלקח, השארת סיגריה בוערת, תגובה כימית ועוד. מטפה לכיבוי אש הוא האמצעי הזמין והיעיל ביותר להתמודדות עם שריפה. הצעד הראשון אפוא בתחום בטיחות האש הוא לוודא כי קיים במקום בהישג יד מטפה לכיבוי אש בתוקף.

מטפים לכיבוי אש נבדלים זה מזה בגודלם ובהרכב החומר המצוי בהם. יש מטפים הפועלים באמצעות אבקת כיבוי אש ויש מטפים הפועלים באמצעות גז. חשוב להכיר את המטפה כדי לדעת כיצד להשתמש בו במקרה הצורך. בנוסף, חשוב לקיים הדרכות כיבוי אש כדי לדעת כיצד לפעול במקרה של שריפה.

כיבוי אש בעזרת מטף

שימוש במטפה לכיבוי אש במבנה סגור

בכל מבנה סגור – בית פרטי, בניין מגורים, בניין משרדים, מפעל וכיו"ב – חייבים להימצא אמצעי כיבוי אש וחירום, ובראשם מטפה לכיבוי אש. בעת כיבוי שריפה בעזרת מטפה יש לפעול כדלהלן:

 •  יש לעמוד במרחק הולם מהלהבות. זאת הן כדי למנוע פגיעה מהאש והן כדי שאפשר יהיה לכוון את המטפה ביעילות אל בסיס האש (אין לכוון את המטפה אל ראש הלהבות). מרחק פעולה נכון יהיה בין 7 מטרים בתחילת הכיבוי ועד 3 מטרים בעת היחלשות הלהבות וירידת הלחץ במיכל.
 • בעת הפעלת המטפה יש להתיז את תכולתו בצורה רציפה אל מוקד האש. במידה ואין אפשרות לכבות את האש בצורה יעילה הפוגעת בבסיס הלהבה, יש להימלט מהזירה ולא להסתכן.
 • חשוב להצטייד בהגנה נשימתית מפני העשן ומפני האבקה המצויה במטפה הכיבוי. כמו כן יש להצטייד בכמות מטפים המתאימה לגודל השריפה.

שימוש במטפה לכיבוי אש בשטח פתוח

במקרה של שריפה הפורצת בשטח פתוח יש לפעול כדלהלן:

 • חשוב לזהות את כיוון נשיבת הרוח ולפעול עם כיוון הרוח ולא נגדה.
 • המרחק בין מפעיל המטפה ללהבה יהיה בהתאם לקרינת האש ולעוצמת החום.
 • יש לכוון את המטפה אל בסיס הלהבה.
 • אם עוצמת האש אינה מאפשרת להתקרב עד למרחק המאפשר פגיעה בבסיס הלהבה, יש להזעיק את מכבי האש בטלפון 102. זכרו, בכל מקרה אין להסתכן!

כיצד נשתמש במטפה לכיבוי אש?

בעת שימוש במטפה לכיבוי אש יש לפעול כדלהלן:

 1. למשוך את נצרת הבטיחות, אשר נועדה למנוע את בריחת חומר הכיבוי בזמן אחסונו. בשימוש ראשון במטפה יש לסלק ראשית כל את מנגנון האבטחה המקבע את הנצרה.
 2. לכוון את פיית המטפה אל בסיס הלהבה.
 3. ללחוץ על ידית ההפעלה כאשר המטפה מוחזק במאונך.
 4. להניע את המטפה מצד לצד תוך ריסוס האזור בחומר הכיבוי.

"ליאור בטיחות" - מקצוענים בהדרכות בטיחות אש

חברת "ליאור בטיחות" מספקת שירותי בטיחות וגיהות ברמה הגבוהה ביותר. לחברה לקוחות רבים מכל רחבי הארץ, הכוללים ארגונים, מוסדות, מפעלים ועוד. הצוות המקצועי של "ליאור בטיחות" כולל יועצים ומהנדסים, המתמחים במתן שירותים ופתרונות בתחומי ההנדסה והבטיחות. אנו מספקים ללקוחותינו שירותי ממונה בטיחות, יועצי בטיחות, הדרכות בטיחות בעבודה במגוון נושאים ותחומים, בניית תיק שטח ותיק מפעל, עריכת סקר סיכונים ועוד.

בין היתר אנו מספקים שירות של הדרכות בטיחות אש לעובדים. את ההדרכות מעבירים מדריכים מוסמכים ומנוסים, ובמהלכן לומדים העובדים כיצד יש לפעול כדי למנוע שריפה וכיצד לפעול במקרה שפרצה שריפה. ההדרכות כוללות הרצאות ומצגות פרונטליות וכן תרגול מעשי של שימוש במטפה כיבוי אש ולבישת ציוד מגן.

אם יש לך צורך בהדרכות כיבוי אש, זה הזמן להתקשר למקצוענים של "ליאור בטיחות" ולהיות בטוח שבחרת נכון.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “שימוש במטפה לכיבוי אש”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן