תרגול מצבי חירום בארגון

מצבי חירום הכוללים שריפה, פיצוץ, דליפה של חומר מסוכן ועוד, הם תרחישים לא דמיוניים אשר תופסים את כותרות החדשות מפעם לפעם. חלקם של המקרים מסתיימים באסון. מוכנות טובה והפקת לקחים ממקרי חירום כאלו וכמובן יישומם, יביאו למוכנות טובה יותר ויפחיתו את הסיכונים לנזקים גדולים ובעיקר לנפגעים בנפש. העובדות בשטח מוכיחות כי תרגול והדרכה בזמנים קבועים יהפכו את הארגון למוכן יותר בעת אירוע חירום וימנעו אסון.

תרגול אירוע חירום של כיבוי אש

הפקת לקחים תורמת למניעת אירוע חירום

תקרית בה היו מעורבים חומרים מסוכנים (חומ"ס), אשר אירעה במפעל מזון גדול, החמירה בשל חוסר ידע ותרגול מספיקים. במהלך האירוע דלפה חומצה ממיכל גדול, אדיה התפשטו באוויר והובילו לתאונה קטלנית אשר יכולה היתה להימנע לו היו אנשי צוות החירום במפעל מודעים לסכנות שבריאקציה בין חומרים מסוכנים. אף אחד בארגון המדובר לא היה מודע לנוהלי החירום. בנוסף, צוותי ההצלה שהוזנקו למפעל לא היו בקיאים בהתמודדות עם תאונות הנוגעות לחומרים מסוכנים,  האירוע נוהל באופן שגוי כאשר במקום שאיבת החומר הדולף נעשה שימוש בחומר מנטרל אשר הוביל לריאקציה ולפיצוץ. התוצאה: הרוג מבין אנשי כוחות ההצלה ו-35 נוכחים מאנשי המפעל ומצוותי ההצלה אשר נפצעו ואושפזו. בעקבות התאונה, הופקו במפעל לקחים, הוקם מערך חירום וכיום, נעשים תרגולי מצבי חירום בזמנים קבועים.

מניעה מצילה חיים

תכנית תגובה מקיפה היא תכנית הנגזרת מתכנית הערכת הסיכונים בארגון והיא נערכת על ידי ממונה בטיחות בעבודה וכוללת את כל גורמי הסיכון למצבי חירום אפשריים בארגון. תכנית מקיפה כזו, מקטינה נזקים לארגון ומסייעת בחזרה מהירה לשגרה. דליקה לדוגמא, היא תקרית בטיחות שכיחה בארגונים רבים. תכנית חירום יעילה אשר מתוכננת ע"י ממונה בטיחות אש מוסמך, תעלה את תחושת הביטחון בקרב העובדים גם בעת שגרה. הפעלה מוצלחת של תכנית חירום במקרה של פריצת דליקה, מצמצמת את האפשרות לפגיעה בעובדים ובתשתיות בארגון ומאפשרת שיקום מהיר.

הערכת סיכונים בארגון למניעת אסון

כאשר מדובר בחומרים מסוכנים יש צורך בביצוע הערכת סיכונים במפעל כאשר במסגרתה יש לאתר סיכונים רלוונטיים הטמונים הן בחומר עצמו והן בפעילות בתוך המחסן ולקבוע אמצעים לשליטה בסיכונים אלו. אופן ביצוע הערכת הסיכונים כולל זיהוי הסיכונים ונקיטת אמצעי זהירות, רשימת ממצאים ויישומם, בחינה מחדש של הערכת הסיכונים מידי תקופה ועדכונם. בעת הערכת סיכונים יש לשים דגש על תכונות הסיכון של החומרים, מידע בטיחותי אשר סופק על ידי יצרן החומר המופיע בגיליון הבטיחות, פעילות מסכנות בעת תחזוקה או שינוע של החומרים, סבירות למקורות אש וניצוצות העלולים להימצא במקום ועוד.

הדרכות עובדים. צעד נכון למניעת אסון

ארגונים יעילים, משקיעים משאבים במניעת אירועי חירום או הפחתת הסיכוי להתרחשותם.( בין היתר באמצעות מיתקנים שונים, כתיבת נהלים ועוד) לצד זאת, חייב כל ארגון להשקיע בפיתוח של הדרכות המלמדות ומתרגלות מצבי חירום. הכנה מוקדמת לאירוע חירום תוביל לטיפול בטוח ויעיל באירוע שכן תגובה ראשונית לאירוע חירום היא זו הקובעת ברוב המקרים את היקף הנזק באירוע. תגובת העובדים ופעילותם בזמן אמת עוד טרם הגעת צוותי החירום תקבע את היקף הנזק.

לתרגל בשגרה להיות מוכנים בחירום

לפני כל תרגול מצבי חירום בארגון, חייבות להיערך בו הדרכות בטיחות לעובדים וכן הדרכות למנהלים ולצוותי החירום בארגון. ההדרכות חייבות לכלול סקירת סיכונים, תשתיות בטיחות (דוגמת אמצעי כיבוי, נתיבי מילוט וכו) והתנהגות נדרשת מבעלי התפקידים בארגון. על הדרכות עובדים וצוותים פנים-ארגוניים לשעת חירום לכלול תרגול הכולל אמצעי אזעקה והתרעה, נתיבי פינוי, גורמי סיכון הקיימים בארגון ומיקומם ועוד. בנוסף, על הדרכות עובדים לכלול תרגול ציוד כמטפי כיבוי, ציוד מגן, עזרה ראשונה והחייאה. על הדרכת צוותי החירום בארגון להיות מקיפה יותר מזו של הדרכת עובדים שכן תפקידם הוא טיפול במוקד אירוע החירום. ההדרכה הניתנת להם חייבת לכלול בין היתר: הערכת סיכונים, תכנית לניהול בטיחות, הכוונת עובדים בדרכי מילוט בשטחי כינוס, שימוש באמצעי מיגון ועוד.

ממונה בטיחות בעבודה

על כל מפעל מעל 50 עובדים להעסיק ממונה בטיחות בעבודה אשר עליו יוטל תחום הבטיחות. על ממונה בטיחות בארגון להתאים את נוהל אירוע הבטיחות בחירום לנעשה בארגון ועליו לדאוג לתרגול והדרכה של תרחישים רלוונטיים לארגון הספציפי, פעילותו וסביבתו. על ממונה בטיחות בעבודה לדאוג כי בארגון יהיו צוותי חירום פנים ארגוניים לסיוע בזמן חירום, לפתח תרחישי תאונות והדמיות דליקה ונפגעים, חסימת נתיבי מילוט ותגובות מתאימות להתפתחויות כאלה. בנוסף, עליו לדאוג לתרגול של חבירה לצוותי הצלה ופינוי חיצוניים. עליו לדמות את תנאי האירוע ככל שניתן למצבי אמת.

לסיכום

מצבי חירום בארגון עלולים להתרחש באופן פתאומי ולגרום לנזקים כבדים הן בנפש, הן ברכוש והן לסביבה. מוכנות הארגון למצבי חירום הכוללת תרגול מסודר וקבוע, הדרכות עובדים והכנת תכנית לניהול בטיחות על ידי ממונה בטיחות בעבודה יכולה למנוע יציאתו של אירוע החירום משליטה וגרימת נזק גדול יותר. זאת ועוד, תרגול מצבי חירום בארגון על פי תרחישים אופייניים לפעילות הארגון (כמו דליפת חומר מסוכן במפעלים בהם מצויים חומרים אלו, דליקות או פיצוץ) יביא למוכנות של צוותי החירום הפנים ארגוניים ולהשתלטות מהירה על אירוע החירום ובעקבותיו, לחזרה מהירה לשגרה.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן