תרגול מצבי חירום בארגון

מצבי חירום הכוללים שריפה, פיצוץ, דליפה של חומר מסוכן ועוד, הם תרחישים לא דמיוניים אשר תופסים את כותרות החדשות מעת לעת. חלק מן המקרים מסתיימים באסון. העובדות בשטח מוכיחות כי הדרכה ותרגול מצבי חירום בזמנים קבועים הופכים את הארגון למוכן יותר בעת אירוע חירום. מוכנות זו עשויה למזער או אף למנוע נזק לרכוש, וחשוב מכך – למנוע פגיעות בנפש.

תרגול אירוע חירום של כיבוי אש

הדרכות עובדים - צעד נכון למניעת אסון

ארגונים יעילים משקיעים משאבים במניעת אירועי חירום או הפחתת הסיכוי להתרחשותם. לצד זאת חייב כל ארגון להשקיע בפיתוח של הדרכות בטיחות לעובדים, הכוללות גם תרגול של מצבי חירום. זאת מפני שתגובה ראשונית לאירוע חירום היא הקובעת ברוב המקרים את היקף הנזק באירוע. תגובה יעילה של העובדים עוד טרם הגעת צוותי החירום תפחית במידה ניכרת את היקף הנזק.

בנוסף להדרכת הבטיחות לכלל העובדים יש לקיים גם הדרכה לצוות חירום. הדרכה זו הינה מקיפה יותר מן ההדרכה של כלל העובדים, והיא כוללת בין היתר את הנושאים הבאים: הערכת סיכונים, תוכנית לניהול בטיחות, הכוונת עובדים בדרכי מילוט בשטחי כינוס, שימוש באמצעי מיגון ועוד.

מניעה מצילה חיים

כאשר במקום העבודה מצויים חומרים מסוכנים, יש צורך לבצע סקר סיכונים. במסגרת סקר הסיכונים יש לאתר סיכונים הטמונים הן בחומר עצמו והן בפעילות בתוך המחסן ולקבוע אמצעים לשליטה בסיכונים אלו. בעת ביצוע הסקר יש לשים דגש על תכונות הסיכון של החומרים, מידע בטיחותי המופיע בגיליון הבטיחות של החומר, פעולות מסוכנות בעת תחזוקה או שינוע של החומרים ועוד.

לאחר ביצוע הסקר יש לבנות תוכנית תגובה מקיפה. תוכנית זו נערכת ע"י ממונה בטיחות בעבודה וכוללת את כל גורמי הסיכון למצבי חירום אפשריים בארגון. תוכנית כזו ממזערת נזקים לארגון במקרי חירום ומסייעת בחזרה מהירה לשגרה. דליקה לדוגמה היא תקרית בטיחות שכיחה בארגונים רבים. תוכנית חירום יעילה אשר מתוכננת ע"י ממונה בטיחות אש, תעלה את תחושת הביטחון בקרב העובדים גם בעת שגרה. הפעלה מוצלחת של תוכנית כזו במקרה של פריצת דליקה, תמזער את הסיכון לפגיעה בעובדים ובתשתיות הארגון ותאפשר שיקום מהיר.

ממונה בטיחות בעבודה

בכל מפעל שבו ישנם מעל 50 עובדים חלה חובה להעסיק ממונה בטיחות בעבודה. על ממונה הבטיחות לדאוג כי בארגון יהיו צוותי חירום פנים-ארגוניים שיסייעו במצבי חירום. בנוסף עליו לפעול לקיומן של הדרכות עובדים בנוגע לתרחישי חירום הרלוונטיים למקום העבודה.

הפקת לקחים תורמת למניעת אירוע חירום

כדי להמחיש את החשיבות הרבה שישנה לתרגול מצבי חירום, נתאר להלן מקרה שאירע לפני כמה שנים במפעל מזון גדול. במהלך תקרית שאירעה במפעל דלפה חומצה ממיכל גדול ואדיה התפשטו באוויר. למרבה הצער, איש באותו מפעל לא היה מודע לנוהלי החירום. בנוסף, צוותי ההצלה שהוזנקו למפעל לא היו בקיאים בהתמודדות עם תאונות הנוגעות לחומרים מסוכנים. מכיוון שכך האירוע נוהל באופן שגוי, כאשר במקום לשאוב את החומר הדולף נעשה שימוש בחומר מנטרל. התוצאה הייתה ריאקציה ופיצוץ, שבמהלכם נהרג אחד מאנשי כוחות ההצלה ו-35 מבין עובדי המפעל ואנשי כוחות ההצלה נפצעו.

אין ספק כי לו היו מקפידים במפעל על קיומם של תרגולי חירום מעת לעת, הרי שאנשי צוות החירום במפעל היו מודעים לסכנות שבריאקציה בין חומרים מסוכנים, וכך היה נמנע האסון הכבד.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “תרגול מצבי חירום בארגון”

  1. הדוגמה שהבאת מצוינת.. מקווה שזה יעזור לשכנע מעסיקים לא לזלזל בחשיבות הנושא של מוכנות לשעת חירום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן