עוזר בטיחות בבנייה

עבודות בנייה הן עבודות מורכבות הכרוכות בסיכונים רבים. מדי יום נשמעות בחדשות ידיעות על תאונות המתרחשות באתרי בנייה שונים ברחבי הארץ. התאונות הללו גורמות לפגיעתם של פועלים ואף עוברי אורח, ולעיתים, למרבה הצער, אף מסתיימות במוות. מכיוון שכך החוק מחייב כל מבצע בנייה באתר שבו נעשות עבודות בנייה לבניין שגובהו 7 מטרים לפחות ושטחו מעל 1,000 מ"ר, או באתרים מסוימים שבהם מתבצעות עבודות הנדסיות, למנות עוזר בטיחות בבניה.

תפקידו של עוזר הבטיחות הוא לסייע למנהל העבודה בשמירה על כללי הבטיחות באתר הבנייה עפ"י חוק ארגון הפיקוח על העבודה סעיף 25 ב'בין היתר עליו לוודא קיומן של הדרכות בטיחות לעובדים באתר הבנייה.

עוזר הבטיחות בבניה פועל תחת סמכותו של מנהל העבודה באתר. עם זאת חשוב לציין כי הוא אינו יכול להחליף מנהל עבודה בהיעדרו. זאת מכיוון שהכשרתו המקצועית אינה מאפשרת לו למלא את תפקידו של מנהל העבודה.

עוזר בטיחות בבניה

מינוי עוזר בטיחות בבניה

את עוזר הבטיחות בבניה ממנה מבצע הבנייה. לפני קבלתו של עוזר הבטיחות לתפקיד יש לוודא כי הוא עונה על שלושת התנאים האלה:

  • בן 18 ומעלה (עליו להציג תעודת זהות המוכיחה זאת).
  • בעל הכשרה ייעודית שאותה קבע מפקח העבודה הראשי ובמוסד לימודים שבו מכיר אותו מפקח.
  • בעל ניסיון מוכח של שנתיים לפחות בביצוע עבודות בנייה או עבודות בנייה הנדסית.

על המועמד לתפקיד להציג אישור על ההכשרה שעבר וכן הצהרה בכתב של המעסיקים הקודמים על העסקתו בעבודות שעליהן הצהיר. הצהרת המעסיקים תכלול את לוגו החברה, חתימה וחותמת המעסיק, ציון הפרויקט שבו הועסק המועמד, משך העסקתו בפרויקט, פירוט העבודות שביצע במסגרת הפרויקט וכן פרטי האתר שבו בוצעה עבודתו.

עם קבלתו של המועמד לתפקיד יש לרשום את מינויו באופן מיידי בפנקס הכללי. רק לאחר רישומו בפנקס נכנס המינוי לתוקף. 

יש לציין כי ממונה בטיחות אשר מנוי על אתר בנייה ברישומי מנהל הבטיחות, אינו יכול לשמש במקביל גם כעוזר בטיחות באותו אתר.

תפקידיו של עוזר בטיחות בבניה

תפקידיו של עוזר הבטיחות בבניה הם כדלהלן:

  • לבדוק, לפי רשימת תיוג, שבאתר הבנייה מתקיימות הוראות הבטיחות.
  • במקרה שעובד באתר מפר הוראת בטיחות עליו לדווח על כך למנהל העבודה. בנוסף עליו להודיע לעובד עצמו כי הוא מפר הוראת בטיחות.
  • לוודא קיומן של הדרכות בטיחות לעובדים.
  • לוודא שהעובדים באתר מצוידים בצמ"א וכי הם יודעים כיצד להשתמש בו.
  • לבצע כל משימה שיטיל עליו מנהל העבודה ואשר נוגעת להבטחת הבטיחות באתר הבניה. 

ליאור בטיחות, עובדים בטוח

חברת ליאור בטיחות היא מהחברות המובילות בארץ בתחום שירותי ייעוץ והדרכה בכל תחומי הבטיחות בעבודה. ליאור מקדש, העומד בראש החברה, הוא איש מקצוע בעל שם בתחומו ולו ניסיון עשיר במגוון תחומי בטיחות בעבודה. ליאור הכין עבור השוק העסקי, המוסדי והפרטי מאות מערכי בטיחות, ומאחוריו אלפי שעות הדרכה וייעוץ במאות חברות גדולות ברחבי הארץ. אנשי המקצוע המנוסים והמובילים של החברה עברו הכשרות מקיפות, ולהם ניסיון רב בבניית תיק שטח, תיק מפעל וביצוע סקר סיכונים עבור חברות וארגונים רבים – כולם בהתאם לדרישות המחמירות של המוסד לבטיחות וגיהות, משרד העבודה והרשות הארצית לכבאות והצלה. חזון החברה מושתת על האמונה כי ניתן למנוע תאונות עבודה באמצעות הטמעתם של הרגלי עבודה נכונים.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

2 מחשבות על “עוזר בטיחות בבנייה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן