עוזר בטיחות באתר בנייה

עוזר בטיחות בבנייה

עבודות בנייה הן עבודות מורכבות הכרוכות בסיכונים רבים. מידי יום, נשמעות בחדשות ידיעות אודות תאונות המתרחשות באתרי בנייה שונים ברחבי הארץ הגורמות לפציעתם של פועלים ואף עוברי אורח, פציעות המסתיימות לעיתים קרובות במוות. תקנות הבטיחות בעבודה חוקקו על מנת למנוע הישנותם של מקרים אלו. התקנות מחייבות את נוכחותו של עוזר בטיחות בבנייה בכל אתר בנייה. עוזר בטיחות בבנייה, מסייע למנהל העבודה במימוש אחריותו לשמירת הבטיחות בהקמת מבנים ובין היתר, מוודא קיומן של הדרכות עובדים באתר.

ממונה בטיחות בעבודה

חוק עוזר בטיחות באתר בנייה

החל מתאריך 6/6/2019  חלה על קבלנים ומנהלי אתרי בנייה החובה להעסיק עוזר בטיחות בצמוד למנהל העבודה ולא ניתן יהיה לבצע עבודות בנייה או בנייה הנדסית אלא רק אם באתר נוכח עוזר בטיחות למנהל העבודה. החוק מחייב כל מבצע בנייה בו מתבצעות עבודות בנייה לבניין שגובהו 7 מטרים ושטחו מעל 1,000 מ"ר או באתרים מסוימים בהם מתבצעות עבודות הנדסיות, למנות עוזר בטיחות שתפקידו לסייע למנהל העבודה בשמירה כללי הבטיחות באתר הבנייה עפ"י חוק ארגון הפיקוח על העבודה סעיף 25 ב'.

הכשרת עוזר בטיחות בבנייה

עוזר בטיחות בבנייה, הוא עובד בנייה הפועל תחת סמכותו של מנהל עבודה באתר הבנייה. תפקידו לסייע למנהל העבודה לוודא את בטיחותן של עבודות הבנייה ועבודות בנייה הנדסית. על פי החוק, עוזר בטיחות בבנייה, חייב לעבור הכשרה ייעודית אותה קבע מפקח העבודה הראשי ובמוסד לימודים בו מכיר אותו מפקח.

תנאי הקבלה של עוזר בטיחות בבנייה

על עוזר בטיחות בבנייה להיות בן 18 ומעלה (ולהציע תעודת זהות המוכיחה זאת). בנוסף, עליו להיות בעל ניסיון מוכח בן שנתיים לפחות בביצוע עבודות בנייה או עבודות בנייה הנדסית. על מנת להוכיח את ניסיונו, על המועמד להציג בפני הגוף או המקום המיועד, את ההכשרה וההצהרה של המעסיקים המאשרים את העסקתו בביצוע עבודות אלו. על הצהרת המעסיק  לכלול את לוגו החברה בו עבד, חתימה וחותמת המעסיק, הפרויקט בו הועסק המועמד, העבודות שביצע, משך ההעסקה בכל פרויקט בו עבד וכן פרטי האתר בו בוצעה עבודתו זו.

מינוי של עוזר בטיחות בבנייה

עוזר בטיחות בבנייה, ממונה על ידי מבצע הבנייה. את מינויו יש לרשום באופן מידי בפנקס הכללי ורק עם הירשמו, יכנס מינויו לתוקף. ממונה בטיחות אשר מנוי על אתר הבניה ברישומי מנהל הבטיחות, אינו יכול לשמש במקביל גם כעוזר בטיחות. חשוב לדעת כי עוזר בטיחות אינו יכול להחליף מנהל עבודה בהיעדרו כיוון שהכשרתו המקצועית אינה מאפשרת לו למלא את תפקידו של מנהל עבודה.

תפקידו של עוזר בטיחות בבנייה

על עוזר בטיחות בבנייה לבצע ביקורת קבועה על מצב הבטיחות באתר הבנייה שתנוהל על פי רשימת תיוג אשר אושרה על ידי מפקח העובדה הראשי. מינוי עוזר בטיחות בבנייה אמור לאפשר בקרה נוספת על תנאי הבטיחות הקיימים באתר הבנייה ולעזור למנוע התרחשותן של תאונות באתר הבנייה. למעשה, עוזר הבטיחות מסייע למנהל העבודה לממש את אחריותו לשמירת הבטיחות בעת הקמת מבנים. מאחר ושמירת הבטיחות מקפלת בתוכה סעיפי חקיקה רבים, החוק קובע רשימת נושאים סגורה וביניהם: וידוא קיומם של הדרכות עובדים, וידוא כי באתר לא מצוי אדם שאינו בגיר ועוד.

ליאור בטיחות, עובדים בטוח

חברת ליאור בטיחות היא מהחברות המובילות בארץ בתחום מתן שירותי ייעוץ והדרכה בכל תחומי הבטיחות בעבודה. ליאור מקדש העומד בראש החברה, הוא איש מקצוע בעל שם בתחומו ולו ניסיון עשיר במגוון תחומי בטיחות. ליאור הכין עבור השוק העסקי, המוסדי והפרטי, מאות מערכי בטיחות ומאחוריו אלפי שעות הדרכה וייעוץ במאות חברות גדולות ברחבי הארץ. אנשי המקצוע המנוסים והמובילים של החברה, עברו הכשרות מקיפות ולהם ניסיון רב בבניית תיק שטח, תיק מפעל וביצוע סקר סיכונים עבור חברות וארגונים רבים, כולם בהתאם לדרישות מחמירות של המוסד לבטיחות וגהות, משרד העבודה והרשות הארצית לכבאות והצלה. חזון החברה מושתת על האמונה כי ניתן למנוע הישנותם של מקרי תאונות עבודה באמצעות הטמעתם של הרגלי עבודה נכונים.

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן