קורס עבודה בגובה על גגות

עפ"י הסטטיסטיקה של תאונות העבודה בישראל, מעל 40% מתאונות העבודה הקטלניות הן כתוצאה מנפילה מגובה. כדי לצמצם את הסיכון לנפילה מגובה קובעות תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) כי עובדים המבצעים עבודה בגובה נדרשים להשתתף בהדרכות עבודה בגובה. על המעסיק לספק לכל עובד קורס עבודה בגובה המותאם לסוג העבודה הספציפי שהוא מבצע (קורס עבודה בגובה על גגות, על פיגומים וכיו"ב). בנוסף, על המעסיק לספק לעובדים בגובה אמצעי בטיחות נאותים.

גורמי הסיכון בעבודה על גג

נפילה מגג עשויה להיות נפילה אל מחוץ לבניין או נפילה לתוך הבניין. נפילה אל מחוץ לבניין עלולה להיגרם עקב גג תלול או גג אשר פניו העליונים חלקים. בנוסף עלולה הנפילה לנבוע מהחלקה עקב רטיבות או עקב הימצאותו של חומר כלשהו הגורם להחלקה על פניו. גם גורמים שונים הקשורים בביצוע העבודה על הגג עלולים לגרום להחלקה. דוגמא לכך היא נשיאת משאות הגורמים לעובד לחוסר יציבות באין מתקני תפיסה בנמצא. נפילה לתוך הבניין בעת עבודה על גג עלולה להיגרם עקב שבירה או קריסה של הגג. מצב כזה עלול להתרחש כאשר הגג מורכב רק מקונסטרוקציה או שהוא מחופה באופן שאינו מלא או כאשר סיכוך הגג שביר.

הנחיות בטיחות לעבודה על גגות

להלן נמנה את ההנחיות העיקריות לעבודה על גבי גגות מסוגים שונים.

1. גגות שטוחים או משטחים מוגבהים (ללא מעקה)

 • לפני תחילת העבודה יש לקיים סיור מקדים במקום, כדי לאתר מפגעים ולוודא שהגג יציב ושטוח. בנוסף יש לוודא שהגישה לגג הינה בטוחה.
 • במידה והעבודה מתבצעת במרחק הקטן מ-2 מ' משפת הגג, יש להשתמש במערכת למניעת נפילה/לבלימת נפילה. במידה והעבודה מתבצעת במרחק העולה על 2 מ' משפת הגג, יש לסמן גבול זה.

2. גגות משופעים

יש לפעול עפ"י כללי הבטיחות הנוגעים לגגות שטוחים, למעט הבדל אחד: בכל שטח הגג יש להשתמש במערכת ריסון. מערכת זו תפעל כך שהעובד לא יידרדר במידה ונפל.

3. גגות שבירים

 • יש לקבל אישור מקונסטרוקטור בנוגע לחוזקם של חלקי הגג שיישאו בעומס משטחי הדריכה.
 • לפני תחילת העבודה יש לקיים סיור מקדים במקום, כדי לאתר מפגעים ולוודא שהגג יציב. בנוסף יש לוודא שהגישה לגג הינה בטוחה.
 • במהלך השהות על הגג יש להשתמש במערכת לבלימת נפילה.
 • יש לנוע על הגג רק באמצעות משטחי דריכה או זחילה.

4. גגות תלולים או חלקלקים

 • עפ"י תקנת גגות תלולים ושבירים (1986), עבודה על גג תלול או חלקלק תתבצע בידי עובד מקצועי לגגות.
 • לפני תחילת העבודה יש לקיים סיור מקדים במקום, כדי לאתר מפגעים ולוודא שהגג יציב. בנוסף יש לוודא שהגישה לגג הינה בטוחה.
 • במהלך השהות על הגג יש להשתמש במערכת לבלימת נפילה. בנוסף יש להשתמש במערכת עבודה (משטח דריכה מדורג, מערכת עבודה מבוססת חבל ואביזר חיכוך וכיו"ב).

במסגרת קורס עבודה בגובה על גגות לומדים העובדים את עיקרי הכללים הללו לעבודה בטוחה על גגות.

קורס עבודה בגובה על גגות

עפ"י תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה), עובדים אשר מבצעים עבודה על גגות או תקרות, עליהם להשתתף בקורס עבודה בגובה המתמקד בעבודה על גגות. הקורס משלב לימוד תאורטי ותרגול מעשי, והוא כולל בין היתר את הנושאים שלהלן:

 • סוגי גגות והסיכונים השונים בעבודה על כל אחד מהם
 • זיהוי הסיכונים באתר והדרכים למניעתם
 • עיגון (סוגים, כוחות, סיכונים וכיו"ב)
 • מערכות ריסון (הכרה, בדיקה ובנייה של מערכת ריסון)
 • קו חיים
 • מערכות בלימת נפילה

קורס עבודה בגובה עם "ליאור בטיחות"

חברת "ליאור בטיחות" מספקת שירותי ייעוץ בטיחות והדרכות בטיחות לחברות, מוסדות וארגונים בכל רחבי הארץ. את ההדרכות מעבירים ממוני בטיחות מוסמכים ומנוסים.

בין היתר מספקת החברה שירות של הדרכת עבודה בגובה. ההדרכה מתקיימת בבית העסק של הלקוח או במטה חברת "ליאור בטיחות", לפי בחירת הלקוח. ההדרכה כוללת מפגש אחד, שאורכו בין ארבע לשמונה שעות (בהתאם לנושא ההדרכה). בין נושאי הקורס: עבודה על גגות, עבודה על סל הרמה, שימוש בצמ"א לעבודה בגובה ועוד.

קורס עבודה בגובה כולל שני חלקים: חלק תאורטי וחלק מעשי. החלק התאורטי כולל צפייה במצגות, סרטונים ותמונות, תוך ניתוח מקרי תאונות עבודה והסקת מסקנות כיצד ניתן למנוע תאונות כאלו. בחלק המעשי לומדים המשתתפים מהו ציוד המגן המשמש לעבודה בגובה, כיצד להתאימו במדויק לעובד וכיצד לעבוד עימו על גגות, פיגומים, קונסטרוקציה ועוד. בסיום הקורס מקבלים המשתתפים אישור עבודה בגובה.

זקוקים לשירותי הדרכת גובה? התקשרו לחברת "ליאור בטיחות" וקבלו הצעת מחיר אטרקטיבית במיוחד.

Facebook
Twitter
LinkedIn

פוסטים קשורים

הדרכה בגובה

הדרכה בגובה

בעקבות ריבוי התאונות הנגרמות עקב נפילה מגובה, חודדו התקנות לעבודה

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

8 מחשבות על “קורס עבודה בגובה על גגות”

 1. הרבה פעמים אני רואה אנשים שעולים על גג לתקן משהו, בצורה מסוכנת ביותר ובלי אמצעי אבטחה. צריך לחדד את המודעות לסכנה הגדולה בעבודה על גגות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן