קורס עבודה בגובה בחלל מוקף

מקום מוקף

מקום מוקף (או חלל מוקף) הוא מקום סגור באופן חלקי או מלא אשר הכניסה אליו והיציאה ממנו מוגבלות מבחינת הגודל, המקום או דרך המעבר ואשר השהייה בו כרוכה בסיכון בריאותי או בטיחותי (בשל התנאים השוררים בו, העבודה המתבצעת בו או החומרים המצויים בו). דוגמאות למקומות מוקפים: בורות, מנהרות, תעלות ביוב, צינורות, ריאקטורים, מיכלי אחסון, סילואים, מרזווים, פירי מעליות, תאים פתוחים מלמעלה, תאי שרפה בתנורים, חדרים ללא אוורור, מחסני אוניות, חדרי כספות.

בנוסף לסכנות הרגילות הקיימות בכל מקום עבודה, ביצוע עבודה במקום מוקף כרוך בסכנות ייחודיות, כגון חוסר בחמצן, אווירה עשירה בחמצן, אווירה דליקה ונפיצה, אטמוספירה רעילה, חום גבוה ועוד. כמו כן כאשר הגישה למקום מוקף מוגבלת הרי שההימלטות והחילוץ במקרה חירום קשים יותר.

בטיחות בעבודה במקום מוקף

– בכניסה למקום מוקף יש להתקין אמצעי אבטחה ונעילה ולהציב שלטי אזהרה, כדי למנוע כניסה של אנשים שאינם מורשים.

– הכניסה למקום מוקף לצורך ביצוע עבודה כלשהי תיעשה אך ורק אם אין כל אפשרות אחרת להשיג את המטרה בלי להיכנס למקום המוקף. אם הכניסה למקום נעשית על בסיס תקופתי, יש לצמצם את תדירות הכניסה ככל הניתן.

– אין להכניס למקום המוקף מכשיר חשמלי או אש גלויה.

– לפני כניסה למקום מוקף יש לבצע הערכת סיכונים. הערכה זו כוללת זיהוי של הסכנות האפשריות ובהתאם לכך קביעת שיטת עבודה בטוחה וקביעת סדרי בטיחות, כגון אמצעי חירום וצוותי חירום שיוצבו במקום עוד לפני הכניסה. הערכת הסיכונים תיעשה על ידי אדם מיומן ומנוסה, שהודרך בנושאים אלו, כך שיהיה מודע לכלל הסיכונים הרלוונטיים ויידע לקבוע אילו אמצעי בטיחות נדרשים.

– האנשים הנכנסים למקום המוקף חייבים לקבל הדרכה יסודית בנוגע לסכנות הכרוכות בעבודה במקום ואמצעי הבטיחות שעליהם לנקוט כפי שנלמד בקורס עבודה בגובה.

עבודה בגובה חלל מוקף

פוסטים קשורים

ליצירת קשר בכל נושא בטיחותי

לכל שאלה חייגו
058-7886903

דילוג לתוכן